Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dieta na długie życie. Co jeść, aby dożyć 100 lat? Zasady i przepisy na dania

Anna Daniluk
Anna Daniluk
Zdrowy napój na bazie natki pietruszki ma właściwości oczyszczające organizm. Warto go pić ze względu na dużą zawartość witaminy C.
Zdrowy napój na bazie natki pietruszki ma właściwości oczyszczające organizm. Warto go pić ze względu na dużą zawartość witaminy C. Katarzyna Puczyńska
Według informacji płynących z Japonii, 19 kwietnia 2022 zmarła najstarsza osoba na świecie. Była nią Kane Tanaka. W dniu śmierci miała 119 lat. Czym się żywiła? Jaka dieta zapewniła jej tak długie życie? Sprawdziliśmy, jakie zasady zdrowego odżywiania można wprowadzić do polskiej diety, aby dłużej żyć.

Spis treści

Kim była Kane Tanake? Najstarszy człowiek na świecie

Kane Tanaka urodziła się 2 stycznia 1903 roku. W 2019 roku została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa, zyskując tytuł najstarszego człowieka na świecie. Dożyła 119 lat. Kene Tanaka wraz z mężem prowadziła rodzinny biznes „Tanaka Mochiya” wyspecjalizowany w produkcji:

  • japońskich deserów – mochi,
  • słodkiego kleiku ryżowego,
  • zenzai (zupy z czerwonej fasoli),
  • oraz japońskiego makaronu udon.

Jak widać zamiłowanie do słodyczy, nie przeszkodziło Japonce przeżyć w zdrowiu ponad stu lat.

Kliknij w przycisk, aby zobaczyć galerię z produktów na długie życie

Siostra André - co je najstarsza Francuzka?

Aktualnie najstarszą osobą na świecie jest siostra André, czyli Lucile Randon. Zakonnica jest Francuzką urodzoną w 1904 roku. W 2017 roku uznano ją najstarszą (żyjącą) Francuzkę. Dotychczasowy rekord należy do zmarłej w 1997 roku Jeanne Louise Calment, która miała 122 lata. Siostra André w 2019 roku została okrzyknięta najstarszą osobą konsekrowaną. Pytana o tajemnicę jej długiego wieku odpowiadała, że lubi jeść czekoladą i nie stroni od kieliszka czerwonego wina.

Kuchnia japońska sprzyja zdrowiu

Kraj Kwitnącej Wiśni, jest w czołówce krajów, mogących pochwalić się długo żyjącymi obywatelami. Szacuje się, że w Japonii żyje ponad 86 tysięcy stulatków i są nimi głównie kobiety. Prawdziwym ewenementem na skale świata jest japońska wyspa Okinawa. Średnia długość życia to 84 lata. Ciekawą zasadą proponowaną przez zamieszkałych tam Japończyków jest jedzenie do momentu, aż będziesz w 80% najedzony. Jest to o tyle ważne, że poczucie sytości odbierane jest przez mózg dopiero po około 10 minutach od wypełnienia żołądka. Dzięki temu można uchronić się od przejedzenia.
W kuchni japońskiej na co dzień sięga się po:

  • świeże ryby,
  • dania na bazie soi,
  • tofu,
  • sushi na bazie świeżych ryb,
  • owoce morza,
  • bataty,
  • pastę miso,
  • wieprzowinę.

W kuchni japońskiej chętnie sięga się też po przyprawy. Wśród najchętniej używanych wymienia się kurkumę, imbir, marynowany czosnek, wodorosty i wasabi. Japończycy piją również tradycyjną zieloną herbatę matcha, która jest bogata w antyoksydanty i normuje ciśnienie.

Niebieskie strefy na świecie

Poza Japonią istnieje więcej miejsc, gdzie ludzie dożywają sędziwego wieku. Wśród nich jest między innymi włoska Sardynia, grecka Ikaria i Nicoya na Kostaryce. Wbrew wielu stereotypom dotyczącym niezdrowej amerykańskiej żywności, tam także mamy do czynienia z długim życiem obywateli. Tym miejscem jest Loma Linda.
Mieszkańcy uważają, że utrzymanie zdrowia jest elementem praktykowania ich wiary w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego. Mieszkańcy Loma Linda żyją średnio o 10 lat dłużej niż pozostali mieszkańcy Stanów Zjednoczonych Ameryki. Wśród głównych czynników odpowiedzialnych za długie życie mieszkańców Loma Linda uważa się:

  • dietę wegetariańską
  • regularne ćwiczenie,
  • unikanie picia alkoholu oraz palenia tytoniu.

Aktywność fizyczna a zdrowie osób starszych

W darmowych materiałach edukacyjnych „Aktywność fizyczna osób starszych” wydanych przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej podkreśla się, że nawet osoby starsze nie powinny rezygnować z odpowiedniej dawki ruchu. Wystarczy 150 minut tygodniowo treningu o umiarkowanym natężeniu siłowym lub 75 minut tygodniowo o dużym natężeniu.
Seniorom poleca się spacery, jazdę na rowerze, nordic walking lub 10 minut ćwiczeń aerobowych dziennie. Jeżeli choroby i stan zdrowia utrudniają osobom ćwiczenia, to eksperci polecają wykonywać je w takim stopniu i czasie, dostosowując do możliwości organizmu. Wśród propozycji ruchu proponowanego przez Centrum Edukacji Żywieniowej wymienia się:

  • pójście do skrzynki na listy,
  • zatańczenie w kuchni,
  • pójście na spacer z psem,
  • wybieranie schodów zamiast windy,
  • znalezienie sobie przyjaciela do spacerów.

Owoce w diecie seniorów

Seniorzy, którzy chcą długo żyć, nie muszą sięgać po egzotyczne składniki z Japonii lub składniki diety śródziemnomorskiej. Można zacząć od polskich produktów, które mają wystarczające ilości witamin i minerałów. Wśród podstawowych zasad zdrowego odżywiania polecanych przez Centrum Edukacji Żywieniowej w publikacji „Wiem, że dobrze jem – Talerz Zdrowego Żywienia w praktyce” znajduje się:

  • zalecenie spożycia jednego owocu lub warzywa w każdym posiłku,
  • jedzenie 400 g owoców i warzyw dziennie, w tym powinno być więcej warzyw niż owoców,
  • owoce i warzywa powinny być różnokolorowe i różnorodne.

Ile wody trzeba pić dziennie?

Osoby starsze nie mogą też zapominać o piciu odpowiedniej ilości wody. Dietetycy obliczyli, że dorosły mężczyzna powinien wypijać 2,5 l wody dziennie (około 10 szklanek), a dorosłe kobiety 2 l (około 8 szklanek). Soki warzywne i owocowe powinny być tylko 1 porcją z 5 zalecanych porcji. Według ekspertów kawa, herbata i napary ziołowe również wliczają się do zalecanych źródeł wody do dziennego spożycia.

Przepisy na zdrowe dania dla seniorów

Wśród dań, które mogą przydać się w diecie seniorów do długiego życia, polecamy zdrowe koktajle, pożywne sałatki i lekkie zupy. Zobaczcie przepisy na zdrowe dania:

Zdrowy napój na bazie natki pietruszki ma właściwości oczyszczające organizm. Warto go pić ze względu na dużą zawartość witaminy C.

Dieta na długie życie. Co jeść, aby dożyć 100 lat? Zasady i...

Gotuj zdrowo

Materiały promocyjne partnera

Źródła:

Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dieta na długie życie. Co jeść, aby dożyć 100 lat? Zasady i przepisy na dania - Strona Kuchni

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski