Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dla kogo koordynowana opieka nad kobietą w ciąży?

Marta Żbikowska
Na przystąpienie do programu zdecydował się w Wielkopolsce jedynie szpital w Ostrowie Wielkopolskim.
Na przystąpienie do programu zdecydował się w Wielkopolsce jedynie szpital w Ostrowie Wielkopolskim. 123rf
”Koordynowana opieka nad kobietą w ciąży” to temat konferencji, którą Wielkopolski Urząd Wojewódzki zorganizował z okazji obchodzonego w piątek Narodowego Dnia Życia. Spotkanie odbyło się w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym UMP.

– To tutaj na świat przychodzi najwięcej Wielkopolan, w naszym szpitalu rodzi się co 50 Polak – mówi dr Maciej Sobkowski, dyrektor placówki. – W ubiegłym roku odebraliśmy 7600 porodów i ta liczba z roku na rok rośnie.

Dyrekcja szpitala przy ul. Polnej nie zdecydowała się jeszcze na przystąpienie do programu koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży (KOC). Powodem są finanse.

– Musimy wszystko szczegółowo przeanalizować, żeby zachować płynność finansową – przyznaje dyrektor Sobkowski, ale zaznacza, że definitywna decyzja nie została jeszcze podjęta.

Czym jest KOC? W myśl zarządzenia, kobiety w ciąży, które zgłoszą się do programu, uzyskają w ramach opieki finansowanej przez NFZ, pełnoprofilową opiekę w okresie fizjologicznej ciąży, porodu oraz po urodzeniu dziecka. Ciężarna będzie mogła zgłosić się do programu na każdym etapie ciąży. Nad bezpieczeństwem mamy i dziecka będzie czuwać zespół złożony z lekarza ginekologa, położnej oraz lekarzy szpitala.

Na przystąpienie do programu zdecydował się w Wielkopolsce jedynie szpital w Ostrowie Wielkopolskim.
– Aktualnie jesteśmy w trakcie rozruchu, zapoznajemy się z tym programem. Prowadzimy szeroką akcję informacyjną dla pacjentek, które muszą wiedzieć, co im się w ramach programu należy, jesteśmy w trakcie przygotowywania planu opieki, który będzie obejmował pacjentkę od momentu zgłoszenia się do poradni, określi każdy krok, jaki kobieta będzie przechodziła, jak ma wyglądać profilaktyka, z kim będzie kontaktowała się pacjentka na każdym etapie – mówi Dariusz Bierłat, dyrektor placówki. – Do tej pory procedury ginekologiczne, położnicze i neonatologiczne były rozliczane rozdzielnie. Teraz to finansowanie się zmieni. NFZ za każdą pacjentkę płaci ryczałt, który jest korzystny finansowo dla szpitala. Jego wysokość zależy od tego, na jakim etapie ciąży kobieta zgłosi się do poradni i przystąpi do programu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski