Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla kogo zagraniczna emerytura

Monika Kiełczyńska
Polacy zaczęli wyjeżdżać i pracować za granicą, szczególnie po 2004 r. Wtedy zaczęły się też pojawiać pytania: czy okres pracy zagranicznej będzie mi się liczył do emerytury? Przecież różne kraje mają różne warunki, od których zależy prawo do emerytury. Co jeśli przez to, że pracowałem w wielu krajach po kilka lat, nigdzie nie spełnię warunków do uzyskania emerytury?

Pytań wiele, ale na wszystkie odpowiadają regulacje wspólnotowe z zakresu koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w obszarze emerytur i rent, obowiązujące w Polsce od chwili przystąpienia do UE.

Regulacje mają zabezpieczyć w zakresie uprawnień emerytalno-rentowych osoby korzystające z możliwości swobodnego przemieszczania się w obrębie Unii.

Kogo więc dotyczą regulacje wspólnotowe:
- Osób, które mieszkają za granicą w państwach członkowskich UE lub EFTA, ubiegają się o emeryturę z ZUS i pracowały wyłącznie w Polsce (EFTA, czyli kraje Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu - Islandię, Lichtenstein, Norwegię oraz Szwajcarię - w zakresie koordynacji emerytalno-rentowej traktuje się, jak kraje członkowskie).
- Osób, które ubiegają się o emeryturę z ZUS, ponieważ pracowały w Polsce oraz za granicą w innych państwa członkowskich lub mieszkały w innych państwach członkowskich.
- Osób, które mieszkają za granicą w państwach UE/EFTA i występują z wnioskiem o przekazywanie do państwa zamieszkania przysługującej im z ZUS emerytury.

Państwa członkowskie nie ustanowiły jednego ponadpaństwowego systemu zapewniającego emerytury. Każde państwo samodzielnie decyduje, komu i po spełnieniu jakich warunków zapewnia emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Osoba, która była ubezpieczona w Polsce i w innych krajach członkowskich, może uzyskać emeryturę w każdym z nich, jeżeli spełnia warunki do uzyskania emerytury w danym kraju.

Jeżeli więc o emeryturę występuje osoba, która była ubezpieczona w Polsce, Holandii i Danii, każde z tych państw równolegle dokonuje ustaleń prawa do emerytury.

Jeżeli osoba zainteresowana uzyskaniem prawa do emerytury w jednym państwie członkowskim nie posiada wystarczającego stażu ubezpieczeniowego lub okresu zamieszkania wymaganego do uzyskania tego świadczenia, to dla przyznania emerytury sumuje się również zagraniczne okresy ubezpieczenia (zamieszkania) tej osoby, ze wszystkich innych państw członkowskich, o ile nie pokrywają się z okresami ubezpieczenia w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski