Dla milionów ludzi na świecie czysta woda to luksus. W Polsce jej retencja mocno kuleje

OPRAC.:
Blanka Aleksowska
Blanka Aleksowska
27.06.2022 rzeszow susza niski poziom wody wislok goraco upaly wysoka temperatura fot. pawel dubiel / polska press
27.06.2022 rzeszow susza niski poziom wody wislok goraco upaly wysoka temperatura fot. pawel dubiel / polska press brak
Potrzebujemy coraz więcej wody, a grozi nam jej coraz większy niedostatek. Połowie światowej populacji grozi brak czystej, zdatnej do picia wody. Jej zużycie rośnie od 40 lat, co roku o 1 proc. Odpowiadają za to kraje o średnim i niskim dochodzie, szczególnie wschodzące gospodarki - wynika z najnowszego raportu UNESCO.

Woda towarem luksusowym? Tak wynika z raportów i badań naukowców. Analiza opublikowana przez UNESCO wskazuje, że na zużycie wody wpływają głównie wzrost populacji, rozwój społeczno-ekonomiczny i zmieniające się wzorce konsumpcyjne. Najwięcej wody per capita zużywa się w Ameryce Północnej i centralnej Azji. W różnych częściach świata obserwujemy spadek zasobów odnawialnych wody per capita (o 20 proc. pomiędzy rokiem 2000 a 2018). W największej mierze dotyczy to Afryki Subsaharyjskiej (41 proc.), centralnej Azji (30 proc.), zachodniej Azji (29 proc.), Ameryki Północnej (26 proc.). Niewielki spadek odnotowano w Europie (3 proc.).

Niedobór wody, na który wpływa również ocieplenie klimatu, może w niektórych krajach powodować straty nawet rzędu 6 proc. PKB do roku 2050, wywierając wpływ na rolnictwo, zdrowie, dochody, ale również migracje, a nawet konflikty zbrojne - ostrzega UNESCO.

Czytaj też: Wojna tragedią ekologiczną. Środowisko zatrute i zniszczone na długie lata

Jak zaznaczono w raporcie opublikowanym z okazji Światowego Dnia Wody, około 2 mld ludzi jest pozbawionych dostępu do wody pitnej, a 3,6 mld nie ma dostępu do bezpiecznie zarządzanych usług sanitarnych. Pod presją nadmiernej konsumpcji i zmian klimatu niedobory wody „stają się powszechne”, stwarzając „bezpośrednie ryzyko” globalnego kryzysu wodnego. W samej Afryce Subsaharyjskiej dostępu do wody nie ma większość ludności, a setki tysięcy ludzi umierają z tego powodu. Jak wskazał cytowany przez TVN Meteo raport organizacji humanitarnej UNICEF, brak dostępu do czystej wody i odpowiednich warunków sanitarnych oraz choroby z tym związane zagrażają życiu 190 mln dzieci z 10 afrykańskich państw.

Światowy Dzień Wody obchodzimy - co roku pod innym hasłem - 22 marca. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych rezolucją z dnia 22 grudnia 1992r., w ramach Agendy 21, podczas konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro w Brazylii. ONZ podkreśla, jak palącym problemem w skali świata stają się niedobory wody.

By oddać charakter zjawiska, badacze ukuli pojęcie "stres wodny" (ang. "water stress"). Dotyczy to sytuacji, w której zasoby wodne są niewystarczające lub gdy jakość wody nie spełnia podstawowych wymagań ludzi i środowiska. Ze zjawiskiem "stresu wodnego" borykało się na świecie od 2,2 do 3,2 miliarda ludzi (brany pod uwagę okres to minimum miesiąc; badania są prowadzone od 2010 r.).

W Polsce, tak jak w innych krajach Europy, sytuacja z roku na rok staje się również coraz trudniejsza. Wody zaczyna brakować, gdy drastycznie spada ilość opadów.

- Zmiana klimatu nie jest katastrofą, która wydarzy się w ciągu kilku tygodni czy miesięcy. To powolny proces, w którym wraz ze wzrostem temperatur, będzie nam coraz trudniej zachować dobry bilans wodny - mówił nam inżynier środowiska i agrofizyk prof. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jak podkreślał, susze hydrologiczne i braki wody mogą dotyczyć i dotyczą dzisiaj nawet państw, które bardzo dobrze opanowały w swoim rolnictwie systemy retencji wody - gromadzenia jej tam, gdzie ona spadła na ziemię. Niestety Polska w tym obszarze znajduje się w europejskim "ogonie".

- Ze zbiorników retencyjnych czy mokradeł często rezygnuje się, zasypuje się je ziemią, a zdarza się też, że są traktowane jako śmietniki. Jeśli nie będziemy dbać o zbiorniki retencyjne, mokradła i zwiększać ilości wody zatrzymanej w glebach, jeśli nie będziemy dbać o nasz krajobraz, to nasze rolnictwo i uprawy w wielu regionach szczególnie mocno na tym będą cierpieć, doświadczając kolejnych susz - ostrzegał ekspert.

Czytaj więcej: Musimy zacząć traktować retencję wody poważnie

Na wiosnę zaczynamy bardziej przyglądać się naszej przyrodzie i otoczeniu. 21 marca obchodziliśmy nie tylko jej kalendarzowy początek, ale także Międzynarodowy Dzień Lasów, czy polski Dzień Wierzby. Dziś z kolei Światowy Dzień Wody, który skłania do refleksji nad tym, czy tego podstawowego surowca, absolutnie kluczowego dla naszego życia i rozwoju w każdym możliwym obszarze, mamy wystarczająco wiele. Polscy przyrodnicy i leśnicy prowadzą prace odtwarzania naturalnych mokradeł - siedlisk życia roślin i zwierząt: ptaków, płazów, gadów i ssaków wodnych. Szacuje się, że mokradła w Polsce potrafią zgromadzić dwukrotnie więcej wody niż wszystkie polskie jeziora. Są też wielkim magazynem CO2. Przez zmiany klimatu miejsca te coraz częściej wysychają i cierpią. Podobnie jak rzeki, zbiorniki wodne i pola.

Od ponad 30 lat Lasy Państwowe realizują Projekt Małej Retencji Nizinnej. Tylko Nadleśnictwa dyrekcji poznańskiej w trzech edycjach wydadzą na niego łącznie 55 mln złotych. W efekcie planujemy zatrzymać 2 mln m3 wody, co równa się liczbie 769 basenów olimpijskich. Jako pierwsza dyrekcja LP w Polsce uzyskaliśmy też dofinansowanie na renaturyzację mokradeł z Funduszy Norweskich i EOG. Spowoduje to zwiększenie retencji gruntowej, czyli ilości wody zatrzymanej w środowisku podziemnym. Tym samym podniesie się poziom wody, a następnie pojawią się rośliny właściwe dla siedlisk podmokłych i ptactwo wodno-błotne. To właśnie nasz przyrodniczy cel - wskazuje dr inż. Andrzej Konieczny, szef Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Wody Polskie zalecają, by w codziennych nawykach pamiętać o oszczędzaniu wody. Na przykład:- Kupując nowy sprzęt AGD, zwróć uwagę na ekonomiczność eksploatowania urządzenia i kupuj takie, które tej wody zużywają najmniej;- Wymieniaj uszczelki w cieknących kranach, spłuczkach, rurach;- Zakładaj perlatory na kran w celu ograniczenia strumienia i zużycia wody;- Zakładaj bezdotykowe krany sterowane fotokomórką – woda nie będzie zużywana w momencie, gdy dłonie nie będą znajdowały się pod kranem.Dalej znajdziesz Dekalog oszczędzania wody od IMGW:

Tyle zaoszczędzisz na wodzie podczas prania czy mycia zębów....

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie