Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla personelu covidowego szpitala im. Strusia w Poznaniu sukcesem jest każde wypisanie pacjenta do domu

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Covidowy Szpital Miejski im. Strusia w Poznaniu nie ma problemów z kadrą, ani z dostawami tlenu.
Covidowy Szpital Miejski im. Strusia w Poznaniu nie ma problemów z kadrą, ani z dostawami tlenu. Grzegorz Dembiński
Szpital Miejski im. Strusia przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu spełnia rolę lecznicy wyłącznie covidowej. W ubiegłym roku zmarło tutaj 1468 pacjentów, w tym od marca – kiedy rozpoczęła się pandemia – nieco ponad 1,2 tys.

Żniwo, jakie zbiera COVID-19 najlepiej obrazuje liczba zgonów przed i po ataku koronawirusa. W styczniu 2020 r., w szpitalu Strusia odnotowano 95 zgonów, w styczniu 2021 – 241; w lutym 2020 r. – 91; w lutym 2021 r. – 187; w marcu 2020 r.– 46; w marcu 2021 r. – 287.

Czytaj też: Szpital Strusia w Poznaniu jeszcze długo będzie leczył jedynie pacjentów z koronawirusem

– Od jesieni ubiegłego roku obserwujemy, że pacjenci zgłaszają się do szpitala zbyt późno, kiedy nasilenie zakażenia i związanych z tym deficytów zdrowotnych jest bardzo zaawansowane – mówi Aneta Nowotarska ze szpitala Strusia. – Prawdopodobnie przyczyną ciężkiego przebiegu klinicznego zakażenia obecnie jest mutacja wirusa, który szybciej replikuje i jest bardziej agresywny.

Szpital covidowy im. Strusia w Poznaniu - zobacz wideo:

od 16 lat

Medykom łatwiej byłoby przeprowadzić analizę zgonów, gdyby mieli możliwość oznaczania mutacji wariantów wirusa.
– Na terenie Polski znajduje się tylko kilka ośrodków, wykonujących sekwencjonowanie genomu wirusa, gdyż jest to badanie wysokospecjalistyczne – tłumaczy Nowotarska. – Raz w tygodniu szpital przekazuje wybrane próbki do sekwencjonowania do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, ale nie otrzymuje informacji zwrotnej.

Na Szwajcarską trafiają nie tylko pacjenci chorzy na COVID-19, ale też osoby zakażone koronawirusem, które wymagający interwencji medycznej z innych powodów (udary, zawały itp.).

Gdy wirus pojawił się u nas, był niewiadomą. My uczymy się z nim żyć, medycy próbują go ujarzmić. – Przez ponad rok trwania sytuacji epidemiologicznej wypracowane zostały wyłącznie przez personel szpitala standardy leczenia i postępowania – podkreśla Nowotarska. – Każda hospitalizacja zakończona wypisaniem pacjenta do domu była i jest sukcesem.

Od 16 marca 2020 r. do 13 kwietnia tego roku szpital Strusia opuściło 5537 ozdrowieńców. – Bardzo często nie kończy to jednak procesu leczenia – zaznacza Nowotarska.

Sprawdź: Nie lekceważ COVID-19. Koronawirus zabija. Sprawdź, ile osób umarło w Poznaniu. Liczby nie kłamią, przerażają

Część ozdrowieńców zmaga się z powikłaniami pocovidowymi, z różnego rodzaju chorobami. Tych, którzy pokonali COVID-19 jest zdecydowanie więcej, niż tych, którzy tę walkę przegrali. Ci drudzy często zbyt późno zwracali się o pomoc do medyków.

– Na dziś szpital nie ma problemów z dostawą tlenu i niedoborem personelu, które mogłyby wpłynąć na stan zdrowia pacjentów – zapewnia Nowotarska. I dodaje, że jest jedynie kłopot z lekiem RoActemra. – To jest spowodowane wprowadzeniem zakazu sprzedaży z hurtowni do aptek. Dystrybucją leku ma zająć się Ministerstwo Zdrowia.

To także ministerstwo rozdziela inny lek, Remdesivir, którego dostawy – jak twierdzą lekarze ze Strusia – są nieregularne.

Zobacz też:

Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował wstępną listę placówek, które w Poznaniu będą szczepić pacjentów na koronawirusa. Jak dotąd znalazło się w niej około 80 poradni, przychodni i gabinetów lekarskich, ale wciąż jeszcze rozstrzygane są kolejne zgłoszenia. Sprawdź w galerii, które z poznańskich placówek będą szczepić pacjentów na COVID-19 i do której z nich masz najbliżej.Przejdź do galerii --->

Szczepienia na koronawirusa w Poznaniu. Gdzie zapisać się i ...

Ministerstwo Zdrowia opublikowało mapę placówek, które będą szczepić pacjentów na koronawirusa. Na terenie Wielkopolski w każdym z powiatów jest kilka takich punktów - są to szpitale, przychodnie, jak również prywatne gabinety lekarskie i pielęgniarskie. Sprawdź w galerii, w których placówkach na terenie Wielkopolski będą szczepić pacjentów na COVID-19 i do której z nich masz najbliżej.Przejdź do galerii --->

Szczepienia na koronawirusa - oto adresy placówek, gdzie będ...

Po opublikowaniu przez firmę Pfizer specyfiki szczepionki przeciwko Sars-CoV-2, pojawiło się wiele niejasności i fake newsów odnośnie tego, kto może, a kto nie może być poddany szczepieniom. Skonsultowaliśmy ten temat z prof. Joanną Zajkowską z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białymstoku i opracowaliśmy wykaz niektórych grup osób (np. kobiety w ciąży, dzieci) oraz wykaz najczęstszych chorób, których występowanie budzi wątpliwości czytelników odnośnie możliwości zaszczepienia.Na kolejnych slajdach odpowiadamy na pytania, czy np. osoby chorujące na nowotwory, cukrzycę, alergie, choroby serca, nadciśnienie tętnicze lub po przebytych udarach lub zawałach mogą być poddane szczepieniom czy nie. Rozwiewamy też wątpliwości odnośnie szczepień kobiet w ciąży, matek karmiących czy też dzieci.Kto nie powinien się szczepić, a kto może to zrobić? Aby przejść do poszczególnych grup pacjentów przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kto nie powinien szczepić się przeciw koronawirusowi? Te oso...

Gorączka, kaszel, brak węchu czy smaku - to objawy zakażenia koronawirusem, o których mówi się od początku trwania pandemii. Jednak z biegiem czasu i z wzrastającą liczbą zakażeń samopoczucie chorych na COVID-19 wskazuje na to, że nie tylko dotychczas znane objawy nie występują u pacjentów, ale, co więcej, pojawiają się zupełnie nowe syndromy świadczące o zakażeniu. Do nietypowych objawów koronawirusa należą m. in. niska temperatura ciała - 35 stopni Celsjusza, ale także ból oczu. Sprawdź, jakie jeszcze nietypowe symptomy zakażenia koronawirusem pojawiają się u niektórych pacjentów?Zobacz objawy koronawirusa-->

Nowe, nietypowe objawy koronawirusa: Niska temperatura ciała...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski