Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla tych szóstoklasistów programowanie to "pikuś". Uda się pobić rekord Guinnessa?

Anna Jarmuż
Chociaż wyniki akcji będą znane dopiero za jakiś czas, zarówno dzieci, jak i ich nauczyciele są przekonani, że uda im się znaleźć w księdze Guinnessa.
Chociaż wyniki akcji będą znane dopiero za jakiś czas, zarówno dzieci, jak i ich nauczyciele są przekonani, że uda im się znaleźć w księdze Guinnessa. Adrian Wykrota
Dzieci z całej Polski zasiadły przed komputerami i podjęły próbę pobicia rekordu Guinnessa w jednoczesnym programowaniu. Wśród nich byli młodzi poznaniacy.

- Koduję, od kiedy tylko pamiętam, czyli od pierwszej klasy. Oczywiście to, co robię teraz jest o wiele trudniejsze niż to, czym zajmowałam się, gdy miałam 8 lat - tłumaczy Nina, szóstoklasistka z Szkoły Podstawowej nr 58. Wraz ze swoimi kolegami i koleżankami przystąpiła we wtorek do próby pobicia rekordu Guinnessa w jednoczesnym programowaniu. Akcja to część ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Code & Share. Programuj z klasą”. Udział w niej wzięli uczniowie z 51 placówek z całej Polski oraz jedna szkoła z Litwy.

- Wykonując zadania, dzieci będą musiały podążać za instruktorem, który zgodnie z przygotowanym wcześniej planem zajęć, będzie prowadził całą grupę - wyjaśniała tuż przed akcją bicia rekordu Anna Szyfter, dyrektorka SP nr 58.

Uczniowie pracowali na programie Scratch. Na wykonanie zadania mieli 45 minut. Choć wyniki akcji będą znane dopiero za jakiś czas, zarówno dzieci, jak i ich nauczyciele są przekonani, że uda im się znaleźć w księdze Guinnessa.

- Rekord Polski z 2015 roku wynosi 220 uczniów. Sądzę, że jesteśmy w stanie pobić ten wynik - mówi Anna Cieślarczyk, nauczyciel matematyki i informatyki w Szkole Podstawowej nr 58. - To dla nas „pikuś” - dodają jej uczennice.

Bez względu na wynik akcji, czas spędzony w sali informatycznej i tak nie będzie stracony. Dla uczniów, którzy mają wiedzę na temat programowania, to dobra zabawa, ale też inwestycja w siebie. Nie mają wątpliwości, że nabyta w szkole wiedza przyda im się w przyszłości.

- Oni będą z tymi nowymi technologiami pracować bez względu na to, czy wybiorą zawód informatyka, lekarza, czy nauczyciela - zauważa Tomasz Woźniak, nauczyciel informatyki w SP nr 58.

- Nauka programowania kształtuje kompetencje kluczowe, przede wszystkim umiejętność logicznego myślenia - dodaje Anna Szyfter. Jak zaznacza w SP nr 58, elementy programowania są obecne na lekcjach informatyki już od 7 lat - i to od pierwszej klasy. Szkoła ma w tej dziedzinie wiele sukcesów.

Bicie rekordu Guinnessa w programowaniu na na taką skalę w Polsce odbyło się po raz pierwszy. Organizatorem akcji była Fundacja ArchitectsPL. Oprócz SP nr 58, włączyły się w nią poznańskie: SP nr 4 przy ul. Rawickiej, SP nr 51 na os. Lecha, SP nr 74 przy ul. Trybunalskiej oraz SP nr 7 przy ul. Galileusza, a także SP nr 12 w Gnieźnie.

Rozświetlenie lampek na choince w Poznaniu - zobacz wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski