Dlaczego dzieci uzależniają się od cukru? Jakie są rodzaje węglowodanów i jak wpływają one na nasze zdrowie?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Cukier obecny jest w krwi pępowinowej i w mleku matki, dlatego słodki jest smakiem, który poznajemy jako pierwszy. Rolą rodziców i opiekunów jest rozszerzenie diety dziecka i nauczenie go zdrowych nawyków.
Cukier obecny jest w krwi pępowinowej i w mleku matki, dlatego słodki jest smakiem, który poznajemy jako pierwszy. Rolą rodziców i opiekunów jest rozszerzenie diety dziecka i nauczenie go zdrowych nawyków. pixabay.com
Jak spożywanie cukru wpływa na nasz organizm? Czym skutkuje nadmierne spożywanie cukru już w młodym wieku? Jakie są konsekwencje uzależnienia od cukru? I jak w ogóle można się od niego uzależnić? To tylko niektóre z pytań, jakie zadają sobie rodzice. Przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, w ramach kolejnej akcji z cyklu "Środa z Profilaktyką" poruszają temat uzależnienia od cukrów i napojów energetyzujących i tego jak wpływa ono na dzieci.

- Spożycie cukru w Polsce rośnie z roku na rok. Wprawdzie kupujemy go mniej w czystej postaci, ale coraz więcej kryje się go w produktach spożywczych, szczególnie w napojach. To rosnące spożycie cukru widoczne jest także w statystykach medycznych - mówią przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia.

Czytaj też: Lekarze: Nie wystawiamy zaświadczeń o przeciwwskazaniach do noszenia maseczek! Osoby mające problemy oddechowe, powinny je nosić

I dodają: - W 2019 roku w Wielkopolsce świadczenia dla pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą insulinozależną sprawozdano w przypadku prawie 22 tysięcy osób. W tym samym roku wykazano leczenie 162,5 tysiąca pacjentów z cukrzycą insulinoniezależną (typu 2). W przypadku obu grup wartość sprawozdanych świadczeń wyniosła łącznie ponad 40 milionów złotych, z czego około połowa na leczenie cukrzycy typu 2, którą powoduje przede wszystkim niezdrowy tryb życia i złe nawyki żywieniowe.

Kwestie związane z tym w jakich produktach kryje się najwięcej cukru, czy można się od niego uzależnić, na co zwracać uwagę komponując dietę dziecka poruszone zostały w najnowszym materiale w ramach cyklu "Środa z Profilaktyką" organizowanego przez NFZ.

Czy każdy cukier jest niezdrowy?

Dużo słyszy się o tym, że cukier jest szkodliwy. Jednak, jak zaznaczają eksperci, węglowodany można podzielić na dwa rodzaje.

- Zdrowe węglowodany, to te, które pochodzą z gruboziarnistych kasz, brązowego ryżu czy ciemnego pieczywa. Z kolei niezdrowe węglowodany, o których mówimy "cukier", to jest nic innego jak sacharoza, ale w nadmiarze boimy się również glukozy i fruktozy. A w związku z tym boimy się niekorzystnego działania węglowodanów, takich jak nadwaga, otyłość czy próchnica - mówi prof. Andrzej Kędzia, kierownik Katedry Auksologii Klinicznej i Pielęgniarstwa Pediatrycznego UMP.

Co dzieje się, gdy dziecko spożywa za dużo cukru?

- Obecność glukozy w diecie dziecka od wczesnych miesięcy czy lat, skutkuje wyrabianiem pewnych nawyków żywieniowych. A więc stosowanie dodatków glukozowych u niemowląt powoduje, że stwarza się w ten sposób preferencje do wybierania produktów zawierających węglowodany w późniejszych latach - podkreśla prof. Kędzia.

I dodaje: - Nadmiar cukru prowadzi do wielu niekorzystnych sytuacji, chorób, początkowo prowadzi to do nadwagi, następnie rozwija się otyłość a konsekwencją jest rozwój cukrzycy typu drugiego w życiu dorosłym.

Zobacz również: Próchnica u dzieci – przyczyny zapalenia miazgi, skutki zdrowotne i leczenie próchnicy u najmłodszych

Dlaczego dzieci tak łatwo mogą uzależnić się od cukru?

- Słodki to pierwszy smak, jaki poznajemy w życiu. Towarzyszy człowiekowi od urodzenia, gdy tylko noworodek zaczyna ssać mleko matki, które rozpoznaje jako słodkie. Ilość cukru, jaką będzie spożywał w dorosłości, zależy w dużej mierze od nawyków żywieniowych utrwalonych w pierwszych latach życia - tłumaczą przedstawiciele NFZ.

Jak tłumaczą lekarze, to rolą rodziców i opiekunów jest utrwalać u dzieci zdrowe nawyki żywieniowe.

- Bardzo ważna jest rola opiekunów, którzy w mądry sposób będę dietę dziecka rozszerzać, nie dosładzając, nie dodając soli. Niestety w Polsce u dzieci poniżej 3 roku życia już 80 proc. z nich spożywa za dużo cukru - tłumaczy dr Bogda Skowrońska z Kliniki Diabetologii i Otyłości Wieku Rozwojowego UMP.

NFZ skupia uwagę na cukrze

"Środa z Profilaktyką" to cykliczne wydarzenia, podczas których oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia organizują działania mające na celu przybliżyć tematykę profilaktyki zdrowotnej oraz promocji zdrowia.

- Wraz z ekspertami i stowarzyszeniami pacjentów NFZ służy informacjami w zakresie odpowiedzialnej troski o zdrowie oraz możliwie komfortowe życie w chorobie. W czasie pandemii nasze działania przenieśliśmy do internetu, przede wszystkim na kanał „Akademia NFZ” na platformie YouTube i na naszą stronę, gdzie w zakładce „Profilaktyka” publikujemy wszystkie informacje na temat „Środy” w danym tygodniu. Zapraszamy do regularnych odwiedzin - zachęca Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik wielkopolskiego NFZ.

"Środa z Profilaktyką":

Strona akcji: KLIKNIJ TUTAJ
Kanał "Akademia NFZ": KLIKNIJ TUTAJ
Strona wielkopolskiego NFZ: KlIKNIJ TUTAJ

W Pile rozmawiano o przyszłości szpitali

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie