- Spożycie cukru w Polsce rośnie z roku na rok. Wprawdzie kupujemy go mniej w czystej postaci, ale coraz więcej kryje się go w produktach spożywczych, szczególnie w napojach. To rosnące spożycie cukru widoczne jest także w statystykach medycznych - mówią przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia.
I dodają: - W 2019 roku w Wielkopolsce świadczenia dla pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą insulinozależną sprawozdano w przypadku prawie 22 tysięcy osób. W tym samym roku wykazano leczenie 162,5 tysiąca pacjentów z cukrzycą insulinoniezależną (typu 2). W przypadku obu grup wartość sprawozdanych świadczeń wyniosła łącznie ponad 40 milionów złotych, z czego około połowa na leczenie cukrzycy typu 2, którą powoduje przede wszystkim niezdrowy tryb życia i złe nawyki żywieniowe.
Kwestie związane z tym w jakich produktach kryje się najwięcej cukru, czy można się od niego uzależnić, na co zwracać uwagę komponując dietę dziecka poruszone zostały w najnowszym materiale w ramach cyklu "Środa z Profilaktyką" organizowanego przez NFZ.
Czy każdy cukier jest niezdrowy?
Dużo słyszy się o tym, że cukier jest szkodliwy. Jednak, jak zaznaczają eksperci, węglowodany można podzielić na dwa rodzaje.
- Zdrowe węglowodany, to te, które pochodzą z gruboziarnistych kasz, brązowego ryżu czy ciemnego pieczywa. Z kolei niezdrowe węglowodany, o których mówimy "cukier", to jest nic innego jak sacharoza, ale w nadmiarze boimy się również glukozy i fruktozy. A w związku z tym boimy się niekorzystnego działania węglowodanów, takich jak nadwaga, otyłość czy próchnica - mówi prof. Andrzej Kędzia, kierownik Katedry Auksologii Klinicznej i Pielęgniarstwa Pediatrycznego UMP.
Co dzieje się, gdy dziecko spożywa za dużo cukru?
- Obecność glukozy w diecie dziecka od wczesnych miesięcy czy lat, skutkuje wyrabianiem pewnych nawyków żywieniowych. A więc stosowanie dodatków glukozowych u niemowląt powoduje, że stwarza się w ten sposób preferencje do wybierania produktów zawierających węglowodany w późniejszych latach - podkreśla prof. Kędzia.
I dodaje: - Nadmiar cukru prowadzi do wielu niekorzystnych sytuacji, chorób, początkowo prowadzi to do nadwagi, następnie rozwija się otyłość a konsekwencją jest rozwój cukrzycy typu drugiego w życiu dorosłym.
Zobacz również: Próchnica u dzieci – przyczyny zapalenia miazgi, skutki zdrowotne i leczenie próchnicy u najmłodszych
Dlaczego dzieci tak łatwo mogą uzależnić się od cukru?
- Słodki to pierwszy smak, jaki poznajemy w życiu. Towarzyszy człowiekowi od urodzenia, gdy tylko noworodek zaczyna ssać mleko matki, które rozpoznaje jako słodkie. Ilość cukru, jaką będzie spożywał w dorosłości, zależy w dużej mierze od nawyków żywieniowych utrwalonych w pierwszych latach życia - tłumaczą przedstawiciele NFZ.
Jak tłumaczą lekarze, to rolą rodziców i opiekunów jest utrwalać u dzieci zdrowe nawyki żywieniowe.
- Bardzo ważna jest rola opiekunów, którzy w mądry sposób będę dietę dziecka rozszerzać, nie dosładzając, nie dodając soli. Niestety w Polsce u dzieci poniżej 3 roku życia już 80 proc. z nich spożywa za dużo cukru - tłumaczy dr Bogda Skowrońska z Kliniki Diabetologii i Otyłości Wieku Rozwojowego UMP.
NFZ skupia uwagę na cukrze
"Środa z Profilaktyką" to cykliczne wydarzenia, podczas których oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia organizują działania mające na celu przybliżyć tematykę profilaktyki zdrowotnej oraz promocji zdrowia.
- Wraz z ekspertami i stowarzyszeniami pacjentów NFZ służy informacjami w zakresie odpowiedzialnej troski o zdrowie oraz możliwie komfortowe życie w chorobie. W czasie pandemii nasze działania przenieśliśmy do internetu, przede wszystkim na kanał „Akademia NFZ” na platformie YouTube i na naszą stronę, gdzie w zakładce „Profilaktyka” publikujemy wszystkie informacje na temat „Środy” w danym tygodniu. Zapraszamy do regularnych odwiedzin - zachęca Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik wielkopolskiego NFZ.
"Środa z Profilaktyką":
Strona akcji: KLIKNIJ TUTAJ
Kanał "Akademia NFZ": KLIKNIJ TUTAJ
Strona wielkopolskiego NFZ: KlIKNIJ TUTAJ
W Pile rozmawiano o przyszłości szpitali
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?