Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego karp musi być drogi? Hodowcy mają wytłumaczenie. Zobacz!

Robert Domżał
Połów ryb na stawie w Objezierzu
Połów ryb na stawie w Objezierzu Robert Domżał
Za miesiąc o tej porze zaczniemy rozglądać się za karpiami. Ile mogą kosztować. Zdaniem wielu hodowców, ceny i karpia i innych ryb będą zbliżone do ubiegłorocznych. Za kilogram karpia przyjdzie pewnie zapłacić około 13 złotych. Kilogram szczupaka będzie można kupić za 18 złotych. Drogo?

Zdaniem hodowców pracy przy karpiu jest nie mniej niż przy hodowli trzody chlewnej, czy drobiu. Karp, by uzyskał 2 kilogramy, musi być dokarmiany przez trzy lata. Produkcja kurczaka trwa kilka tygodni, zaś tucznik gotowy jest do uboju po pół roku.

Żadne z nich nie mają zaś do czynienia z takim szkodnikiem jak kormoran. Ten nieduży czarny ptak zjada znaczną część ryb hodowanych w stawach. Jest jednak pod częściową ochroną. Właściciele stawów nie mogą go ani płoszyć, ani do niego strzelać.

- Jest absolutną nieprawdą, że kormoran niszczy stawy hodowlane. To zła gospodarka na jeziorach spowodowała, że ptak którego nie tak dawno w Polsce prawie nie było, teraz jest powszechnie spotykany i nazywany szkodnikiem. Część rybaków próbuje nawet zabijać kormorany - twierdzi Przemysław Wylegała z PTOP "Salamandra".

Zdarzyło się tak w kolonii nad Zbiornikiem Jeziorsko, gdzie pisklętom obcięto głowy. Policja sprawców nie wykryła. W ciągu dwóch kolejnych lat ilość kormoranów w tej okolicy podwoiła się. Zabijanie kormoranów nic nie daje.

- Trzeba znaleźć inny sposób na zmniejszenie ich liczby. Na Mierzei Wiślanej podmienia się im jaja - opowiada Przemysław Wylegała z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków "Salamandra". Czyżbyśmy więc nie mieli szans na tańszego rodzimego karpia?

Rybacy nie zamierzają poddawać się bez walki. Złożyli wnioski o pozwolenie na odstrzał kormoranów. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu w niektórych warunkach może wydać zgodę nawet na odstrzał. Wydał więc 40 zezwoleń, w tym cztery na samo zabijanie, 3 na płoszenie i niepokojenie oraz 33 na obydwie te czynności.

Więcej w piątkowym wydaniu Głosu Wielkopolskiego

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski