18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego lubimy amerykańskie seriale?

Jacek Sobczyński
Podczas konferencji uczestnicy porozmawiają m.in. o serialu "Mad Men".
Podczas konferencji uczestnicy porozmawiają m.in. o serialu "Mad Men".
We wtorek w Collegium Maius zaczyna się Drugi Czas Seriali, czyli konferencja, poświęcona współczesnym serialom amerykańskim. O tym, dlaczego akurat one będą tematem dwudniowego spotkania opowiadają Ewelina Kasperek i Sandra Wojciechowska, współorganizatorki konferencji.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Poznań: Lubisz seriale? Opowiedz o nich na konferencji!
Polacy kochają seriale
Seriale telewizyjne - wzloty i upadki

Dlaczego konferencja skupia się tylko na serialach amerykańskich?

Ponieważ to one mają największy zasięg, poza tym według nas prezentują najwyższy poziom. Amerykańskie seriale to gałąź kultury, która chyba najszybciej reaguje na wszelkie zmiany na płaszczyźnie kulturalnej i społecznej.

Czemu akurat w Polsce cieszą się tak dużą popularnością?

Nie do końca akurat w Polsce - takie produkcje jak "Lost" czy "House" są od lat bardzo popularne na całym świecie. W Polsce nie ma po prostu rodzimych seriali, które mogłyby dorównać im jakością.

Co amerykańskie seriale mówią zatem Polakom o świecie?

Świetnie przybliżają społeczeństwo, kulturę i politykę USA, taka popularność mówi o tym, że polskie społeczeństwo jest żywo zainteresowane tym, co dzieje się w współczesnej Ameryce. Fenomenem są seriale historyczne, które tak naprawdę mówią o współczesności. Historia zawarta w nich jest znana ogólnie, stąd bierze się ich duża uniwersalność. Ale można je wielorako interpretować, także przez pryzmat tego, co obecnie dzieje się na świecie. Dziś mówi się też o wyczerpaniu kina - wydaje nam się, że to seriale powoli zajmują jego rolę. Wiele osób ogląda nawet po 12 odcinków naraz i woli robić to dalej, niż iść do kina. Zresztą odcinki niektórych seriali trwają często ponad godzinę - tyle, co krótki film fabularny. I jeszcze słówko o skali popularności seriali. Dziś pracują przy nich wielkie gwiazdy kina - Steven Spielberg, Martin Scorsese, Agnieszka Holland. Kiedyś zaczynało się swoją karierę w telewizji, teraz kinowe gwiazdy wręcz proszą o role w serialach. A przynajmniej tak jest w Stanach.

To jest obecny trend oglądania - nie ogląda się ich w telewizji, tylko na całonocnych sesjach przy komputerze. Waszym zdaniem wykształcił się nowy model odbioru seriali?

Tak, seriale pełnią rolę społeczną, skupiają pewne środowiska ludzi tak, jak robiły to kiedyś książki. Teraz ludzie spotykają się i dyskutują o serialach. My też na konferencji będziemy oglądać wspólnie wybrany serial a potem przeniesiemy się do klubokawiarni Głośna i wspólnie podyskutujemy o jego problematyce.

Do jakich wniosków doszłyście po poprzedniej konferencji?

Na pewno ciekawe było to, że serial wzbudził zainteresowanie wśród środowisk uniwersyteckich, że stał się tekstem kultury o którym warto podyskutować. Pierwsza edycja miała być bardziej teoretyczna, teraz uderzamy z większą skalą, chcemy usłyszeć, co przedstawiciele różnych działów humanistyki mają na ich temat do powiedzenia. Na naszej otwartej konferencji pojawią się prelegenci z całej Polski a wstęp jest oczywiście wolny.

Pełna rozpiska wydarzeń Drugiego Czasu Seriali na www.czasseriali.blogspot.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski