Dlaczego OC jest takie drogie?

Artykuł sponsorowany
Po drastycznym wzroście cen za obowiązkowe ubezpieczenie OC właścicieli pojazdów mechanicznych ich poziom wydaje się stabilizować. Wciąż warto jednak wiedzieć, jak oszczędzić na obowiązkowym ubezpieczeniu.

Jak przekonują towarzystwa ubezpieczeniowe - sektor obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych dawno przestał na siebie zarabiać. Kiedy? Trudno określić. Zwyżki dotyczą zarówno klientów, którzy mają na koncie szkody komunikacyjne, jak i tych, którzy jeżdżą bezszkodowo, nawet od kilkunastu lat. Prawda jest taka, że przed podwyżkami głowa bolała właściwie tylko w sytuacji wypadku lub stłuczki parkingowej. Jak wygląda ona w tej chwili i czy sami kierowcy mogą mieć wpływ na wysokość składki?

Ile płacimy za OC?
Obecnie kierowcy sięgają głębiej do kieszeni. Jak dużo trzeba zapłacić za OC? Sporo. Płaci się dwa razy więcej niż rok wcześniej. Z punktu widzenia klienta jest dużo drożej - płacił 400 zł, płaci 600 zł. Kogo ma interesować, że 2-3 lata wstecz płaciło się albo tyle samo, albo z roku na rok mniej? Wiadomo jedno - rynkowy wzrost cen ubezpieczeń samochodowych jest znaczny. Druga strona medalu jest jednak taka, że ubezpieczyciele od kilku lat notują straty w sektorze OC. A dlaczego notują? I jeszcze się z tym godzą? Przyczyniło się do tego kilka spraw.

Wojna cenowa
Większa konkurencja na rynku oraz szersze pole w sposobie kontaktu z klientem spowodowały wojnę cenową, która doprowadzała do coraz większej nierentowności segmentu obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Oczywiście wypadków i szkód na drogach nie ubywało, a ceny nie rosły. Nowi gracze, sprzedając polisy jedynie przez internet i telefon, nie musiały martwić się o koszty ponoszone przy sprzedaży bezpośredniej. Co ważne, OC sprzedaje się najczęściej i najwięcej, tak więc ubezpieczyciele wychodzili z założenia, że straty „odbiją” sobie w innych segmentach swojej działalności.

Rosnące wypłaty z tytułu wypadków komunikacyjnych.
Drugim ważnym aspektem podwyżek są odszkodowania z tytułu szkód osobowych, czyli przypadki, jeśli ktoś ucierpi wskutek wypadku. Na polskich drogach często dochodzi do poważnych wypadków, których skutki odczuwają zarówno uczestnicy (może ich być wielu), jak i rodziny ofiar śmiertelnych zdarzeń. Co równie ważne, świadomość ubezpieczeniowa u poszkodowanych z roku na rok rośnie, w związku z czym ubezpieczeni chętniej dochodzą swoich spraw w trybie odwoławczym lub sądowym, nierzadko korzystając z usług kancelarii odszkodowawczych.

Jak obniżyć cenę OC?
Podwyżki cen OC mocno obciążają budżety polskich kierowców. I mimo, że na sam wzrost cen ubezpieczeń nie mają oni wpływu, to wysokość własnej składki mogą nieco obniżyć. Trzeba tylko wiedzieć jak… Niezawodnym sposobem jest skorzystanie z kalkulatora ubezpieczeń online. Każde towarzystwo może samo ustalać ceny polisy OC i preferować określone grupy kierowców. Oznacza to, że ten sam właściciel auta, może zapłacić w towarzystwie A nawet dwa razy więcej niż w towarzystwie B, dokładnie za tę samą ochronę. Polecamy więc skorzystać z kalkulator OC AC by znaleźć możliwie najkorzystniejszą cenę polisy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski