Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego Poznań jest wyjątkowy? - sprawdź!

Leszek Waligóra
Mamy w Poznaniu dziesiątki miejsc, zjawisk, rzeczy, wydarzeń i ludzi, których nie znajdzie się w innych miastach
Mamy w Poznaniu dziesiątki miejsc, zjawisk, rzeczy, wydarzeń i ludzi, których nie znajdzie się w innych miastach Fot. Adam Pańczuk
Jeśli ktoś uważa, że Poznań jest jak każde miasto na świecie - niech kupi "Głos Wielkopolski" w najbliższą środę. Ale tylko w Poznaniu. Tylko tu będzie można dostać nasz specjalny dodatek "Tylko tu". Dlaczego "Tylko tu"? Dlatego, że mamy - jak się okazało - dziesiątki miejsc, zjawisk, rzeczy, wydarzeń i ludzi, których nie znajdzie się w innych miastach. I to nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Odkrywamy więc Wam część z tych zagadek. Znacznie więcej znajdzie się w środowej publikacji "Głosu". Co mamy tylko tu?

PRZECZYTAJ TAKŻE: Koziołki i Malta czyli dlaczego Poznań jest wyjątkowy [ZDJĘCIA]

Poznań jest jedynym polskim miastem, które ma grupową instalację rzeźbiarską Magdaleny Abakanowicz. Takie rzeźby można znaleźć we Florencji, Jerozolimie, Seulu, Hiroszimie, Dallas, Wilnie czy w Milwaukee. W Polsce?

Tylko w Poznaniu. 19 października 2002 roku poznaniacy zobaczyli po raz pierwszy 112 figur. Są wysokie, około 2 metrów. Zostały odlane z żeliwa w Odlewni Żeliwa w Śremie, czyli są jakby nasze - wielkopolskie. Nie mają głów, ale Magdalena Abakanowicz twierdzi, że można je rozpoznawać po stopach.

Tylko tu mamy... tak wielki meteoryt. Srebrzysto-szaro-czarna bryła wygląda jak zwykły głaz. A mimo to jest niezwykła. Ta wyjątkowa "skała" ma ponad pięć tysięcy lat. Waży 164 kilogramy. Warta jest prawie milion złotych. Jest magiczna. Kosmiczna. I … spadła Poznaniowi z nieba. Choć brzmi to niewiarygodnie, to prawda.

Od 2006 roku stolica Wielkopolski może pochwalić się największym, odkrytym - nie tylko w Polsce, ale także w Europie Środkowej - meteorytem. Ten stop metalu i minerału odkrył poszukiwacz z Kielc, inżynier Krzysztof Socha.

Tylko tu... mamy polski maraton na światowym poziomie. Ponad 23 tysiące zawodniczek i zawodników z 46 krajów wystartowało w dotychczasowych jedenastu edycjach poznańskiego maratonu. To największa tego typu impreza w Polsce, a wszystko zaczęło się w 2000 roku pod nazwą Hansaplast Poznań Maraton.

To wszystkie "Tylko tu"? Oczywiście: nie. Znacznie więcej na temat wyjątkowych miejsc, wydarzeń, rzeczy i ludzi Poznania przeczytać będzie można w "Tylko tu" w środę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski