Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego pszczoły giną i jak je uratować?

artykuł sponsorowany
Pewnie nie każdy wie, że gdyby wyginęły pszczoły, doprowadziłoby to do zniknięcia większości owoców i warzyw! Spowodowałoby to przerwanie łańcucha pokarmowego dla niektórych zwierząt i owadów. Co za tym idzie, dla kolejnych zwierząt zabrakłoby pokarmu, a stąd prostą drogą dla człowieka w pewnym momencie zabraknie pożywienia. Jak temu zaradzić?

Niestety niewielu ludzi przejmuje się losem pszczół. Część rolników, mimo że odnoszą największe korzyści z prac pszczół, nie dbają o nie. Mimo zaleceń producentów środków ochrony roślin odnośnie godzin przeprowadzania zabiegów na roślinach, notorycznie zdarzają się podtrucia. Aby ratować pszczoły powinniśmy działać aktywnie w takich sytuacjach. Innym sposobem na wsparcie pszczół jest np. udział w akcjach nasadzeń i adopcji drzew miododajnych, które są podstawą przetrwania pszczół.

Wywiad z Adrianem Suszką, właścicielem Gospodarstwa Pszczelarskiego Suszka.

Czy pszczoły w Polsce giną? Co jest powodem?
Rzeczywiście mamy do czynienia z masowym padaniem pszczół na świecie od 2006 roku. Pojęcie to dotyczy uszczerbku w liczbie rodzin pszczelich ponad normę czyli 10-15% pogłowia pasieki. W Polsce niestety nie ma typowego badania wykluczającego upadek pogłowia pszczół dającego pewną odpowiedź czy jest to wspomniane CCD (masowe ginięcie pszczół) czy może inna przyczyna. Moim zdaniem niestety zaburza określenie skali zjawiska masowego padania pszczół w Polsce podciąganie innych przyczyn umierania pszczół pod to zjawisko. Natomiast wielokrotnie przyczyną są błędy, tudzież eksperymenty pszczelarzy z paszami dla pszczół i lekami na warrozę. Wówczas najlepiej podpiąć to pod CCD niż obarczyć siebie winą za nieudany eksperyment.

Etiologia zjawiska CCD nie została jednoznacznie określona. Hipotezy najczęściej wymieniane to:
- rosnąca na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci telefonia komórkowa (internetowa)
- genetycznie modyfikowana żywność (GMO)
- chemizacja i uprzemysłowienie rolnictwa

Pszczoły uznawane są przez większość osób za owady niebezpieczne. Wystarczy, że jedna do nas podleci, reagujemy paniką i agresją. Czy słusznie?
Niestety taki scenariusz jest częsty. Na domiar złego większość ludzi myli pszczoły z osami i skala „ataków” pszczół jest jeszcze większa. Pszczoły natomiast same z siebie nie atakują człowieka, jeśli nie mają do tego powodu. Aby poprzeć to argumentami warto nadmienić, że te małe stworzenia żądląc nas wyrywają sobie zbiorniczek jadowy z odwłoku i umierają po kilku godzinach. Więc nie robią tego dla przyjemności tylko w ostateczności. Aby jednak zminimalizować ryzyko użądleń warto pamiętać o kilku zasadach:
- nie zbliżajmy się do pszczół gdy mamy na sobie intensywne zapachy (perfumy, benzyna rozpuszczalniki itp.) ponieważ pszczoły reagują na nie agresją
- nie machajmy rękoma na oślep ponieważ pszczoła jest i tak szybsza a istnieje ryzyko że ją gdzieś przydusimy i wówczas w reakcji obronnej pszczoła żądli
- unikajmy hałasowania przy pasiece, ponieważ intensywne dźwięki również pszczołom przeszkadzają (przecież w lesie nikt nie krzyczy)
- znajdując się w pobliżu pszczół w pasiece nie stawajmy im na linii lotu, ponieważ odbijając się od nas pszczoła może uznać to za atak i chcieć usunąć nas przez ukąszenie
- gdy już zdarzy się że nas ugryzie pszczoła, a jest ich w pobliżu więcej, postarajmy się zneutralizować miejsce poprzez posmarowanie octem, gdyż wraz z jadem pszczoła zostawia feromony specyficzne dla pozostałych pszczół. Coś w rodzaju „tu atakuj” ;)

Co potrafią pszczoły? Dlaczego to niezwykłe istoty?
Pszczoły mogą być dla nas przykładem życia społecznego, ponieważ ich zorganizowanie i pracowitość daję przetrwanie. Potrafią w poradzić sobie z wieloma aspektami życia ulowego.

Rodzina pszczela komunikuje się za pomocą feromonów wytwarzanych przez matkę pszczelą. Każda z nich jest nimi naznaczona i na tej podstawie są wpuszczane do ula. Jest tutaj wyjątek od reguły, ponieważ pszczołę z nektarem przyjmie każda rodzina podobnie jak u ludzi ;). W ulu pszczoły maja podzielone rolę ze względu na wiek rozwojowy. Rozróżnia się prace związane z przerabianiem nektaru, wypacaniem wosku na nowe plastry, karmienie larw, obronę ula czy zbieranie nektaru.

Niezwykłe jest to, że potrafią sobie poradzić w nieszablonowych sytuacjach np. śmierć matki pszczelej w ciągu godziny powoduje „odciąganie” dłuższych komórek na plastrach, w których są złożone jajka i zalanie ich mleczkiem pszczelim. Wówczas z takich komórek wygryzają się młode matki pszczele, które są zapładniane przez trutnie będące w ulu od wczesnej wiosny do jesieni.

Na czym polega prowadzenie pasieki?
W głównej mierze na pracach związanych z regulacją ilości miejsca w stosunku do siły rodziny pszczelej. W czasie pożytkowym, czyli w okresie intensywnego kwitnienia roślin miododajnych dostawia się tzw. miodnie, do których pszczoły noszą nektar i przerabiają go na miód. Istotne jest to, aby reagować w porę z dostawianiem plastrów, ponieważ w przypadku gdy pszczoły nie mają gdzie nosić nektaru, a w gnieździe jest dużo młodych larw zaczynają dążyć do naturalnego podziału. Przejawia się to rojeniem pszczół czyli wyjściem części pszczół z ula wraz z matką pszczelą i szukaniu miejsca na osiedlenie. Poza tymi pracami pszczelarz po odebraniu miodu rodzinom musi na zimę dać w zamian pokarm, aby mogły przeżyć zimę. Są to np. gotowe pokarmy lub cukier wymieszany z wodą w różnych proporcjach. Niezbędne są również zabiegi higieniczne polegające na odkażaniu uli i sprzętów pszczelarskich oraz leczeniu rodzin pszczelich z pasożyta zwanego warrozą. Poza pracami w pasiece ważne jest przygotowanie do sezonu elementów uli, ramek.

Skąd się bierze miód?
Miód powstaje przez zebranie przez pszczoły nektaru z roślin i przeniesienie go do ula. Następnie jest „przerabiany” przez tzw. pszczoły nielotne, czyli młode pszczoły będące w ulu. Pod pojęciem przerabiania rozumiemy odparowanie z nektaru wody w wolu pszczoły. Przy tej czynności pszczoły wzbogacają nektar w enzymy. Gdy zwartość wody spada poniżej 17 % miód jest dojrzały. Wówczas pszczoły pełne komórki plastra poszywają zasklepem czyli zamykają.

Jakie właściwości zdrowotne ma miód?
W zależności od rodzaju miodu mamy różne właściwości. Wynikają one z przewagi cukrów prostych oraz właściwości roślin, z których został nektar zebrany przez pszczoły.

Dla przykładu miód lipowy ma właściwości antybiotyczne i działa napotnie. Podobnie jak herbata z kwiatów lipy. Miód rzepakowy jest zalecany przy schorzeniach układu krwionośnego i na serce.

Miód akacjowy pomaga na sprawy trawienne ze względu na swój delikatny smak.

www.miodysuszka.pl

Nasza pasieki położone są na terenach należących wcześniej do Dyzyderego Chłapowskiego. W obecnej chwili pasieka liczy 150 rodzin. Dokładamy największych starań aby nasze produkty były najwyższej jakości oraz by spełniały oczekiwania naszych klientów. Więcej na stronie internetowej www.miodysuszka.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski