Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego rzeka Prosna w Kaliszu zrobiła się zielona? Mieszkańcy zaniepokojeni

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Podobna sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku.
Podobna sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku. Czytelnik
Rzeka Prosna w Kaliszu zmieniła kolor na zielony. Taki widok zaniepokoił mieszkańców Kalisza i miłośników rzeki. Jak informują nas Wody Polskie, jest to efekt spływania wód ze zbiornika w Szałem do Prosny. Problem jest złożony i...nie do uniknięcia?

W niedzielę, 26 września obchodziliśmy Święto Rzek. Z tej okazji na swoim fanpage’u grupa "Prosna od źródeł" zamieściła film, na którym widać rzekę Prosnę w bardzo zmienionej szacie.

- W dniu Święta Rzek zamieszczamy niechlubny przykład z kaliskiego podwórka! To nie powinno mieć miejsca, ale tak kolejny sezon wygląda wypływająca z zalewu w m. Szałe rzeka Trojanówka niosąca dalej swe wody do Prosny! Podobnie może wyglądać rzeka Prosna poniżej planowanej zapory w Wielowsi! To jest dramat! Czy ktoś w końcu zrobi z tym porządek i doprowadzi ten zbiornik do poprawnego stanu?! Co Na to Wody Polskie? Panie pośle Mariuszu Witczak, jest okazja zrobić coś w końcu wymiernego dla swojego regionu!

- grzmią aktywiści z "Prosny od źródeł". Informację ślą także do wiadomości oficjalnego profilu miasta "Kalisz. Dopisz swoją historię" oraz WWF Polska Wolne Rzeki.

Widok zielonej rzeki zaniepokoił nie tylko miłośników Prosny, ale też mieszkańców Kalisza. Redakcja kalisz.naszemiasto.pl otrzymała zdjęcia zmienionej rzeki na odcinku przy ul. Kazimierzowskiej.

- Zwracam się z prośbą o oficjalną interwencje Miasta Kalisza do wszystkich służb i instytucji, w celu wyjaśnienia źródła zanieczyszczenia, ustalenia jego dokładnego składu biologicznego lub chemicznego i podjęcie próby ustalanie sprawcy. Proszę o potraktowanie tej sprawy jako bardzo poważnej i pilnej

- zaapelował radny Dariusz Grodziński do prezydenta Kalisza.

Wszystkiemu winien jest zbiornik w Szałem?

Zmiana barwy rzeki spowodowana jest wykwitem, który spłynął z powierzchni zbiornika wodnego Szałe.

- Woda w zbiorniku wodnym Szałe jest utrzymywana na normalnym poziomie piętrzenia (NPP) - 108,50 m n.p.m. z przelewem przez urządzenie - beczkę przelewową, warstwą ok. 2-3 cm. Wspomniany wykwit sinic w zbiorniku wodnym Szałe występował przez większość okresu lata, a obecnie, wraz ze zrzucaną ze zbiornika wodą, spływa rzeką Pokrzywnicą do rzeki Prosny. W ostatnim czasie sinice wraz z biologicznym przelewem ze zbiornika przedostały się ze zbiornika do rzeki Pokrzywnicy i dalej do rzeki Prosny

- informuje nas Jarosław Władczyk, rzecznik prasowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Zobacz: Jesienny sojusznik Polaków. Dynia!

od 16 lat

Problem występowania sinic na zbiorniku wodnym Szałe, pojawia się każdego roku w okresie letnim z uwagi na nieuregulowaną gospodarkę wodno-ściekową gmin w zlewni rzeki Pokrzywnicy, a także spływające z okolicznych pól, znajdujących się w zlewni rzeki, nawozy które dalej trafiają do zbiornika. W połączeniu z wysoką temperaturą, przyczynia się to do intensywnego zakwitu sinic.

- Rozwiązanie tego problemu jest złożone i wiąże się z koniecznością uregulowania spływu powierzchniowego nawozów z pól do zbiornika, a także rozwiązania problemu związanego z nieuregulowaną gospodarką wodno-ściekową gmin położonych w zlewni zbiornika wodnego Szałe. Do tego czasu, problem występowania sinic na zbiorniku Szałe jak i rzece Prośnie w okresie letnim, szczególnie w czasie wysokiej temperatury, jest nie do uniknięcia

- dodaje Jarosław Władczyk.

Rzecznik poinformował również, że w poniedziałek, 27 września, nastąpiło spowolnienie przepływu wody w Kaliskim Węźle Wodnym, co objawiło się widocznymi, zielonymi smugami na jej powierzchni. Dodaje też, że obecnie, na skutek przeprowadzonej regulacji przepływu wody przez KWW, sytuacja została załagodzona.

O podobnej sytuacji kalisz.naszemiasto.pl informował w ubiegłym roku.

Źródło: kalisz.naszemiasto.pl

ZOBACZ TEŻ:

Las potrafi skrywać wiele tajemnic. Przekonał się o tym mieszkaniec powiatu rawickiego, który podczas wycieczki na grzyby znalazł węża - boa dusiciela.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Szukał grzybów, znalazł boa dusiciela. Nietypowy gość w lesi...

Tylko pozornie sortowanie śmieci jest łatwe. Podział na odpady organiczne, tworzywa sztuczne i metal, papier, szkło oraz odpady zmieszane (plus niebezpieczne, które należy odstawiać do punktu selektywnej zbiórki odpadów) nie jest wcale oczywisty. To, co wydaje się papierem, nie zawsze powinno trafić do pojemnika na makulaturę. Wiele rodzajów szkła nie nadaje się do recyclingu. Niemało jest opakowań, w przypadku których jeden pojemnik to za mało. Sprawdź, jak wyrzucać wątpliwe odpady. Zobacz--->

Te śmieci sprawiają największe kłopoty przy segregacji - nie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski