Dlaczego zginął Wojciech Cieślewicz?

  Dlaczego zginął Wojciech Cieślewicz?

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Grób Wojciecha Cieślewicza
  1/2
  przejdź do galerii

  Grób Wojciecha Cieślewicza ©archiwum rodziny W. Cieślewicza

  Dziś mija 30 lat od śmierci Wojciecha Cieślewicza, młodego dziennikarza "Głosu Wielkopolskiego", który był jedyną udokumentowaną śmiertelną ofiarą stanu wojennego w Wielkopolsce. Przedstawiamy nieznane dotąd okoliczności związane z jego pobiciem przez funkcjonariuszy ZOMO.
  Cieślewicz miał pracować w "Głosie" od grudnia 1981 roku, ale wstrzymano wtedy wydawanie gazet. Został ranny dwa dni przed formalnym rozpoczęciem pracy, kiedy 13 lutego 1982 roku wracał z manifestacji, która odbyła się pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956. Ustaliśmy, że jednym z kluczowych świadków był zawodowy żołnierz, Tadeusz K. Oto jego niepublikowana nigdy, dramatyczna relacja.

  CZYTAJ TEŻ:
  DZIENNIKARZ- OFIARA ZOMO BYŁ TAKŻE NA CELOWNIKU SB

  "Na narożniku Roosevelta i Fredry grupa funkcjonariuszy ZOMO dogoniła jedną z osób cywilnych, która po uderzeniu pałką, leżąc na chodniku była bita przez około minutę.
  Za wspomnianą grupą MO biegł jeszcze jeden funkcjonariusz ZOMO. Dobiegając do leżącego mężczyzny uderzył go 2-3 razy pałką w głowę. Po drugim uderzeniu na prawej skroni leżącego mężczyzna pojawiła się ciemnobrunatna plama. Jako obserwator oceniam, że nie zachodziła jakakolwiek potrzeba tak intensywnego bicia tego cywila, gdyż po pierwszym uderzeniu został powalony na chodnik" - relacjonował oficer.

  Przechodnie zatrzymali taksówkę i poprosili jej kierowcę, by zawiózł Cieślewicza do szpitala. Ale dziennikarz odmówił. Obawiał się, że jeśli wyjdzie na jaw, że był na manifestacji, to może stracić pracę. Chciał, by odwieźć go do mieszkania, które wynajmował na Ogrodach. Stamtąd koledzy zawieźli go na Winogrady. Do czasu utraty przytomności był w mieszkaniu artysty związanego wtedy z kabaretem Tey.

  - Poprosiłem kolegę chirurga, by zbadał dziennikarza i opatrzył jego ranę. Cieślewicz nie chciał by wzywać pogotowie, ale jego stan zaczął się pogarszać. Do czasu przyjazdu karetki zajmowała się nim moja żona - wspomina Jerzy Garniewicz.
  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zdjęcie autora komentarza
  do leciwego

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Zgłoś naruszenie treści / 55 / 46

  Żadnego zomowca nie skazano. Pisałem o tym, w artykule przed rokiem - do którego link jest powyżej. Mogę dodać tylko, że niemal na pewno wiadomo kim był ten, który dobiegł do W***** i zadał...rozwiń całość

  Żadnego zomowca nie skazano. Pisałem o tym, w artykule przed rokiem - do którego link jest powyżej. Mogę dodać tylko, że niemal na pewno wiadomo kim był ten, który dobiegł do W***** i zadał krytyczne uderzenia.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dostali medal

  polak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 62 / 50

  Ci zomowcy,dostali medal za wzorowe pelnienie slurzby.Ciekawe ze media nic niepisza o tym ze rodzice zony
  bronka komorowskiego,byli wysokimi funkcjonariuszami ministerstwa bezpieczenstwa...rozwiń całość

  Ci zomowcy,dostali medal za wzorowe pelnienie slurzby.Ciekawe ze media nic niepisza o tym ze rodzice zony
  bronka komorowskiego,byli wysokimi funkcjonariuszami ministerstwa bezpieczenstwa publicznego,nasz bronek madra glowa wskrzesza tych dinozaurow,z jaruzelskim lata do moskwy odac hold bolszewika,nagradza ich medalami za dlugoletnia slurzbe zwiazkowi radzieckiemu.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy,któryś z byłych ZOMO-wców uczestniczący w tym pobiciu ze skutkiem śmiertelnym

  leciwy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 63 / 64

  odpowiedział przed sądem za to przestępstwo na tym dziennikarzu?
  Takie zbrodnie nie powinny być przedawnione!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo