Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dni Pracy Organicznej to szansa na pozytywne przekazy dotyczące historii i Wielkopolski

Monika Kaczyńska
Dni Pracy Organicznej to szansa na pozytywne przekazy dotyczące historii i Wielkopolski
Dni Pracy Organicznej to szansa na pozytywne przekazy dotyczące historii i Wielkopolski Paweł Miecznik
Rozmowa z Pawłem Leszkiem Klepką, prezydentem Unii Wielkopolan, organizującej Dni Pracy Organicznej.

Po raz piąty Unia Wielkopolan organizuje Dni Pracy Organicznej. Jaki jest ich zamysł?
Unia Wielkopolan istnieje od 26 lat. Powstaliśmy po to, by promować tak ważne w Wielkopolsce idee pracy organicznej oraz osiągnięcia dawnych i współczesnych nam organiczników. Zwróciliśmy się do profesora Trzeciakowskiego, by wskazał nam datę ważną dla tej idei. Zaproponował 19 kwietnia. Tego dnia w 1840 roku zostało powołane, z inicjatywy Karola Marcinkowskiego, Towarzystwo Naukowej Pomocy dla Młodzieży. Uznaliśmy, że ten dzień świetnie nadaje się na święto pracy organicznej. W tym roku, w związku z obchodami chrztu Polski, przenieśliśmy świętowanie na wrzesień.

Co jest celem obchodów Dni Pracy Organicznej?
Chcemy dotrzeć do społeczeństwa, a zwłaszcza do młodzieży, z pozytywnymi przekazami dotyczącymi naszej historii. Wciąż jeszcze o narodowych tragediach, takich jak powstanie listopadowe, styczniowe czy warszawskie, mówi się więcej niż o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim. Ale też chcemy zwrócić uwagę na to, że zwycięstwo nie byłoby możliwe, gdyby nie wcześniejsze lata wspólnej pracy u podstaw. Działalność organiczników jest pełna takich pozytywnych przekazów, chcemy więc ją promować, pokazywać, że wartości te wciąż są aktualne, ważne i żywe.

Czy Państwa zdaniem, ten przekaz jest dla młodzieży czytelny? Jak to oceniacie, podsumowując poprzednie edycje Dnia?
Bardzo dbamy, aby tak było. W tym roku młodzież gimnazjalna i ze szkół ponadgimnazjalnych weźmie udział w wykładach, wygłaszanych przez profesorów z Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, a później w warsztatach prowadzonych przez psychologów, w czasie których młodzi ludzie będą mieli okazję bardziej osobiście obcować z ideami pracy organicznej. Jak co roku, wręczymy także Wawrzyny Pracy Organicznej zasłużonym dla wcielania w życie jej idei współcześnie.
Wawrzyn Pracy Organicznej nie jest nagrodą gospodarczą.
Zdecydowanie nie. To nagroda przyznawana osobom, które po prostu czynią dobro dla innych. Jest on przyznawany w sześciu kategoriach, z których tylko jedna jest związana z biznesem. To kategoria „Partnerska formuła budowania gospodarki”. Pozostałe kategorie to edukacja, kultura, praca na rzecz wspólnot lokalnych, a także Wawrzyn Honorowy i Wawrzyn im. Emilii Sczanieckiej.

Pierwszy jest przyznawany osobom, których zasługi są niewątpliwe - wielkim współczesnym organicznikom, ostatni - przyznawany od ubiegłego roku - jest dedykowany wyłącznie kobietom. Pań, które robią ogromnie wiele dobrego, nie brakuje. Stąd zdecydowaliśmy się na wprowadzenie tej kategorii. We wszystkich chcemy nagradzać nie osoby z pierwszych stron gazet, ale tych, którzy robią doskonałą robotę, często pozostając nieco w cieniu.

Co roku też obchodom Dni Pracy Organicznej towarzyszą uroczystości upamiętniające jednego z organiczników. Kto to będzie tym razem?
W tym roku szczególnie upamiętnimy postać Dezyderego Chłapowskiego. W kościele w Rąbiniu zostanie odprawiona uroczysta msza za duszę generała. Później nastąpi przemarsz do nekropolii Chłapowskich, gdzie zostaną złożone kwiaty. Może nas tylko cieszyć, że lokalna społeczność włączyła się w przygotowania do tej uroczystości bardzo aktywnie. To dla nas kolejny dowód, że idee pracy organicznej wciąż są Wielkopolanom bardzo bliskie.

Monika Kaczyńska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski