Dni Ułana 2017: Ułani coraz bardziej zmotoryzowani

  Dni Ułana 2017: Ułani coraz bardziej zmotoryzowani

  Błażej Dąbkowski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Dni Ułana 2017: Ułani coraz bardziej zmotoryzowani

  Dni Ułana 2017: Ułani coraz bardziej zmotoryzowani ©archiwum/Waldemar Wylegalski

  W tym roku Dni Ułana, święto 15. Pułku Ułanów Poznańskich, odbędą się w dniach 21-23 kwietnia. Podczas zaplanowanych imprez nie zabraknie capstrzyku i inscenizacji historycznych. Pojawią się nie tylko konie.
  Dni Ułana 2017: Ułani coraz bardziej zmotoryzowani

  Dni Ułana 2017: Ułani coraz bardziej zmotoryzowani ©archiwum/Waldemar Wylegalski

  Koni na 32. Dniach Ułana tradycyjnie nie zabraknie, jednak w tym roku symbolem obchodów święta 15. Pułku Ułanów Poznańskich będą... koła. - A dokładnie mechanizacja wojsk - zaznacza Piotr Stachecki, rzecznik Dni Ułana. I zaraz dodaje: - Oczywiście ułani zawsze będą kojarzyć się ze zwierzętami, jednak warto pamiętać, że jeszcze przed II wojną światową rozpoczął się proces przekształcania tradycyjnej kawalerii w formację zmotoryzowaną.

  Równo 80 lat temu powstała pierwsza w Wojsku Polskim jednostka pancerno-motorowa 10. Brygada Kawalerii Zmotoryzowanej. Kawalerzyści tym samym rozpoczęli wymianę koni, na te mechaniczne.

  - Dotyczyło to także żołnierzy 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Jednak ich ślady widać do dziś, bowiem ich biało-czerwone barwy można zauważyć na współczesnych, opancerzonych Rosomakach - tłumaczy P. Stachecki.

  Wiadomo, że jeden z takich historycznych pojazdów, sprowadzony z zagranicy, będzie główną atrakcją Dni Ułana, które rozpoczną się w piątek, 21 kwietnia w Wędrzynie i w Poznaniu. W stolicy Wielkopolski na Hipodromie Wola już od samego rana (godz. 9) rozpocznie się rywalizacja w 27. Ogólnopolskich Zawodach Kawaleryjskich Militari (ujeżdżanie, przegląd mundurowy/strzelanie, skoki). Te będą kontynuowane także w sobotę (od godz. 9 do 16.30). Poznaniacy będą mogli tym razem zobaczyć władanie lancą i szablą oraz kros.

  - W tej chwili mamy zaplanowanych około 20 startów, w tym mistrza Polski. Do takich zawodów trzeba trenować przez cały rok, ponieważ są one trudne zarówno dla koni, jak i jeźdźców - mówi P. Stachecki.

  Dla większości poznaniaków najbardziej atrakcyjne będą jednak kolejne elementy Dni Ułana, w tym capstrzyk, który pod pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich wyruszy z pl. Mickiewicza o godz. 19.40. To wieczorny przemarsz ulicami miasta, najczęściej w asyście orkiestry. Tym mianem określa się także sygnał wykonywany na trąbce, który oznajmia koniec pracy i udanie się do odpoczynku, bądź też wieczorny apel.

  Z kolei na niedzielę zaplanowano mszę świętą w kościele oo. Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła (godz. 10), przemarsz kolumny konnej i zmotoryzowanej, a następnie festyn rodzinny, który rozpocznie się o godz. 11 na Cytadeli. W jego trakcie odbędą się dwie inscenizacje historyczne - „Wrzesień 1939” i „Włochy 1944”.

  ZOBACZ TEŻ:


  Na ulicach Poznania pojawiły się rowerowe patrole drogówki

  Źródło: Fakty TVN/x-news  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Drobna" poprawka. ;)

  Ułan Poznański (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Konkurencja wchodząca w skład zawodów to ujeżdżenia. Ujeżdżanie te konie mają już dawno za sobą. :D Prawie... Autorze. ;)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo