Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dni Ułana 2017: Ułani coraz bardziej zmotoryzowani

Błażej Dąbkowski
Dni Ułana 2017: Ułani coraz bardziej zmotoryzowani
Dni Ułana 2017: Ułani coraz bardziej zmotoryzowani archiwum/Waldemar Wylegalski
W tym roku Dni Ułana, święto 15. Pułku Ułanów Poznańskich, odbędą się w dniach 21-23 kwietnia. Podczas zaplanowanych imprez nie zabraknie capstrzyku i inscenizacji historycznych. Pojawią się nie tylko konie.

Koni na 32. Dniach Ułana tradycyjnie nie zabraknie, jednak w tym roku symbolem obchodów święta 15. Pułku Ułanów Poznańskich będą... koła. - A dokładnie mechanizacja wojsk - zaznacza Piotr Stachecki, rzecznik Dni Ułana. I zaraz dodaje: - Oczywiście ułani zawsze będą kojarzyć się ze zwierzętami, jednak warto pamiętać, że jeszcze przed II wojną światową rozpoczął się proces przekształcania tradycyjnej kawalerii w formację zmotoryzowaną.

Równo 80 lat temu powstała pierwsza w Wojsku Polskim jednostka pancerno-motorowa 10. Brygada Kawalerii Zmotoryzowanej. Kawalerzyści tym samym rozpoczęli wymianę koni, na te mechaniczne.

- Dotyczyło to także żołnierzy 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Jednak ich ślady widać do dziś, bowiem ich biało-czerwone barwy można zauważyć na współczesnych, opancerzonych Rosomakach - tłumaczy P. Stachecki.

Wiadomo, że jeden z takich historycznych pojazdów, sprowadzony z zagranicy, będzie główną atrakcją Dni Ułana, które rozpoczną się w piątek, 21 kwietnia w Wędrzynie i w Poznaniu. W stolicy Wielkopolski na Hipodromie Wola już od samego rana (godz. 9) rozpocznie się rywalizacja w 27. Ogólnopolskich Zawodach Kawaleryjskich Militari (ujeżdżanie, przegląd mundurowy/strzelanie, skoki). Te będą kontynuowane także w sobotę (od godz. 9 do 16.30). Poznaniacy będą mogli tym razem zobaczyć władanie lancą i szablą oraz kros.

- W tej chwili mamy zaplanowanych około 20 startów, w tym mistrza Polski. Do takich zawodów trzeba trenować przez cały rok, ponieważ są one trudne zarówno dla koni, jak i jeźdźców - mówi P. Stachecki.

Dla większości poznaniaków najbardziej atrakcyjne będą jednak kolejne elementy Dni Ułana, w tym capstrzyk, który pod pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich wyruszy z pl. Mickiewicza o godz. 19.40. To wieczorny przemarsz ulicami miasta, najczęściej w asyście orkiestry. Tym mianem określa się także sygnał wykonywany na trąbce, który oznajmia koniec pracy i udanie się do odpoczynku, bądź też wieczorny apel.

Z kolei na niedzielę zaplanowano mszę świętą w kościele oo. Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła (godz. 10), przemarsz kolumny konnej i zmotoryzowanej, a następnie festyn rodzinny, który rozpocznie się o godz. 11 na Cytadeli. W jego trakcie odbędą się dwie inscenizacje historyczne - „Wrzesień 1939” i „Włochy 1944”.

ZOBACZ TEŻ:

Na ulicach Poznania pojawiły się rowerowe patrole drogówki

Źródło: Fakty TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dni Ułana 2017: Ułani coraz bardziej zmotoryzowani - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski