Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do budowy domu wiosną przygotuj się już zimą

Andrzej Janas
Przygotowania do budowy domu należy zacząć już zimą
Przygotowania do budowy domu należy zacząć już zimą XELLE POLSKA
Przy planowaniu budowy domu, warto efektywnie wykorzystać okres zimowy. Aktywność inwestorów w czasie zimy, procentuje wiosną, kiedy mogą szybko i sprawnie rozpocząć prace budowlane.

W okresie od grudnia do marca możemy zająć się realizacją kwestii formalnych, aby niemal od razu, z początkiem wiosny, uzyskać pozwolenie na budowę.

CZYTAJ TEŻ:
Nieruchomości w Głosie Wielkopolskim

- Zima to dobry czas na załatwienie wszelkich formalności. Procedura uzyskania pozwolenia na budowę jest długotrwała, dla przykładu, w przypadku braku dla naszej działki miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, na same warunki zabudowy czeka się nawet do dwóch miesięcy, więc warto rozpocząć ją z wyprzedzeniem - radzi Dariusz Niklewski z firmy Prokom.

Inwestorzy powinni skompletować wszystkie niezbędne dokumenty i dopasować inne aspekty związane z budową domu takie jak wybór (i adaptacja) projektu, materiałów i technologii budowlanych oraz ekipy wykonawczej do wiosennego terminarza budowy.

Wybór i adaptacja projektu
Zima to także dobra pora na wstępny wybór projektu domu i określenie swoich preferencji związanych z wyglądem i funkcjonalnością domu. Pomoże to w znalezieniu odpowiedniego typu budynku. Wybrany projekt powinien być dopasowany do potrzeb przyszłych domowników, ich możliwości finansowych i warunków działki.

- Jasno sprecyzowane oczekiwania, co do przyszłego do-mu, pozwolą na płynne przeprowadzenie procesu adaptacji projektu - podkreśla Hanna Maćkowiak, doradczyni portalu Domowy.pl.

Optymalny wybór projektu jest możliwy dzięki uzyskaniu szerokiej wiedzy dotyczącej rozwiązań budowlanych.
- Okres zimowy warto poświęcić na zapoznanie się z dostępnymi na rynku technologiami. Inwestor może zdecydować, jakie instalacje grzewcze i wentylacyjne chciałby mieć w domu - podkreśla Danuta Piotrowska z firmy Twoja Budowa.
Od sprawnego przebiegu fazy zaadaptowania projektu oraz procesu uzyskania pozwolenia na budowę będzie zależeć, jak szybko inwestorzy będą mogli rozpocząć budowę wiosną.

Wybór materiałów budowlanych
Decyzje dotyczące materiałów budowlanych są bardzo ważne ze względu na komfort użytkowania pomieszczeń - w znacznej mierze odpowiadają za ciepło w pomieszczeniach oraz przyjazny dla użytkowników mikroklimat.

Zimą inwestorzy mogą dobrze poznać właściwości materiałów budowlanych i ocenić je pod kątem kryteriów energo-oszczędności. Ważnym aspektem dla inwestorów jest zmniejszenie strat energii, które w znacznym stopniu umożliwia odpowiednią izolacyjność termiczną ścian. Warto, aby jeszcze w zimie zdecydować się nie tylko na rodzaj materiałów, ale także na typ ścian - na przykład, czy wybrać ścianę jednowarstwową czy z dociepleniem. Tym bardziej że ta kwestia wpływa na czas oraz koszt budowy.

- Doskonałym przykładem ściany jednowarstwowej jest przegroda z bloczków Ytong Energo o grubości 48 cm. Taka konstrukcja ma bardzo dobre parametry cieplne, nie wymaga zastosowania docieplenia np. styropianem, a sama budowa trwa krócej i jej koszt jest niższy - mówi Piotr Harassek, manager Xella Polska, producenta materiałów budowlanych Silka Ytong.
W okresie zimowym inwestorzy mogą na spokojnie przeprowadzić kalkulację i oszacować koszty zakupu materiałów budowlanych w kontekście całego procesu wznoszenia domu. Często opłaca się kupić budulec już w zimie. W przypadku braku możliwości składowania kupionych materiałów budowlanych na działce istnieje możliwość, aby zamówić je w zimie z dostawą bezpośrednio na plac budowy wiosną.

Znalezienie ekipy budowlanej
Inwestorzy w czasie zimy mają okazję bez pośpiechu zapoznać się zarówno z szerokim asortymentem budowlanym, jak i wybrać optymalną dla siebie ofertę fachowców.

- Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie przygotowań do samego procesu budowy, oprócz zakupu materiałów, warto także już w okresie zimowym poszukać ekipy budowlanej - przekonuje Dariusz Niklewski z firmy Prokom.
Najlepsze ekipy budowlane mają zazwyczaj terminy zajęte z wyprzedzeniem, więc wcześniejsza rezerwacja ich usług jest wręcz wskazana.

- Istotne jest także przeprowadzenie rozmowy z wykonawcą o wyborze technologii oraz terminarzu prac na budowie. Zimę zarówno wykonawcy, jak i inwestorzy mają zazwyczaj więcej czasu na tego typu ustalenia i warto to wykorzystać - zachęca Danuta Piotrowska.

Warto także skorzystać z możliwości konsultacji i zasięgnąć opinii ekspertów oraz przejrzeć portale i czasopisma budowlane. Długie zimowe wieczory sprzyjają pogłębianiu wiedzy oraz poszukiwaniu najdogodniejszych rozwiązań związanych z budową domu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski