Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do kiedy szkoły będą zamknięte i co zmieni się przed wakacjami? Ministerstwo Edukacji Narodowej podało nowe terminy

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Szkoły mają być zamknięte do 7 czerwca. Wcześniej jednak uczniowie będą mogli korzystać ze stacjonarnych konsultacji z nauczycielem, a także uczniowie szkół branżowych i techników będą mieli możliwość realizowania praktyk zawodowych. Ponadto od poniedziałku 25 maja, do szkół będą mogły wrócić najmłodsze dzieci.
Szkoły mają być zamknięte do 7 czerwca. Wcześniej jednak uczniowie będą mogli korzystać ze stacjonarnych konsultacji z nauczycielem, a także uczniowie szkół branżowych i techników będą mieli możliwość realizowania praktyk zawodowych. Ponadto od poniedziałku 25 maja, do szkół będą mogły wrócić najmłodsze dzieci. Łukasz Kaczanowski
Do kiedy realizowana będzie nauka zdalna? Ministerstwo Edukacji Narodowej podało kolejny termin przedłużenia czasu zamknięcia szkół. Ponadto resort edukacji poinformował o etapach stopniowego powrotu do stacjonarnego funkcjonowania szkół przed wakacjami. W maju uczniowie będą mieli możliwość m.in realizowania praktyk zawodowych u pracodawców w klasach III technikum oraz prowadzenie w szkołach konsultacji dla uczniów klas VIII i dla maturzystów.

Nauka zdalna w polskich szkołach trwa od 11 marca. Początkowo szkoły miały być zamknięte do świąt wielkanocnych, jednak na początku kwietnia przedłużono ten czas do 26 kwietnia. Według obecnego rozporządzenia wydanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej szkoły mają być zamknięte do 24 maja.

Czytaj także: Uczniowie do szkół w Poznaniu wrócą dopiero w czerwcu. "Musimy się dobrze przygotować"

W środę, 13 maja premier Mateusz Morawiecki i minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski ogłosili jednak, że od poniedziałku, 25 maja do szkół na zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne będą mogli wrócić jedynie uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych.

- Od 25 maja przywracamy zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych. Utrzymujemy tym samym obowiązek realizowania podstawy programowej zarówno dla uczniów, których rodzice i opiekunowie zdecydują się na posłanie swoich dzieci do szkół, jak i dla uczniów pozostających w domach – mówił podczas konferencji Dariusz Piontkowski.

Sprawdź też:

Szkoły zamknięte na dłużej

Ponadto resort edukacji poinformował, że zawieszenie lekcji szkołach zostanie ponownie przedłużone. Uczniowie mają realizować naukę zdalną do 7 czerwca.

- Obecnie szkoły funkcjonują w ograniczonym zakresie. Do 24 maja zawieszone są zajęcia stacjonarne w szkołach. Uczniowie mają zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. W przygotowywanym rozporządzeniu będzie mowa o przedłużeniu terminu ograniczonego funkcjonowania szkół do 7 czerwca - wyjaśnia Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEN.

- Na chwilę obecną nie ma jeszcze decyzji, czy uczniowie będą się uczyli na odległość czy wrócą do nauki stacjonarnej w szkołach po 7 czerwca. Nie ma jeszcze także decyzji, w jaki sposób będzie wyglądała nauka w od 8 do 26 czerwca. Dalsze uruchomienie szkół i placówek oświatowych będzie uzależnione od sytuacji epidemicznej i wytycznych Ministra Zdrowia oraz GIS - dodaje rzeczniczka MEN.

Czytaj również: Nie wszystkie dzieci będą mogły zostać przyjęte do przedszkola? Główny Inspektorat Sanitarny wyznaczył limit przedszkolaków w oddziałach

Jak szkoły będą funkcjonowały do wakacji?

Od poniedziałku, 18 maja zostaną uruchomione kolejne etapy stopniowego powrotu do stacjonarnego funkcjonowania szkół. Poza tym, że od 25 maja do szkół mogą wrócić najmłodsze dzieci, przywrócono również możliwość prowadzenia wybranych zajęć praktycznych w szkolnictwie branżowym. Ponadto od 25 maja będzie możliwość realizowania praktyk zawodowych u pracodawców w klasach III technikum oraz prowadzenie w szkołach konsultacji dla uczniów klas VIII szkoły podstawowej i absolwentów szkół ponadpodstawowych przygotowujących się do egzaminów, następnie dla uczniów wszystkich pozostałych klas ze szkół dla dzieci i młodzieży.

Kalendarz zmian w szkołach do wakacji

  • Od poniedziałku, 18 maja za zgodą rodziców będzie możliwość prowadzenia bezpośrednich zajęć dla dzieci mających opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, dzieci i młodzieży posiadających orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz dzieci i młodzieży z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
  • Od 25 maja przywrócenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych.
  • Od 25 maja uczniowie klas VIII szkół podstawowych, w tym specjalnych, będą mieli możliwość korzystania z konsultacji na terenie szkoły ze wszystkich przedmiotów, w szczególności z tych przedmiotów, z których od 16 do 18 czerwca będą zdawać egzamin ósmoklasisty. Wymiar tych konsultacji zostanie uzależniony od potrzeb ucznia, a także warunków szkoły. Konsultacje będą dobrowolne dla ucznia, natomiast dyrektor szkoły będzie zobowiązany je zorganizować, biorąc pod uwagę możliwości szkoły i potrzeby uczniów.
  • Od 25 maja będą mogły ruszyć konsultacje szkolne dla absolwentów szkół, w tym specjalnych, którzy w tym roku przystąpią do egzaminu maturalnego.
  • Od 25 maja uczniowie III klas technikum, będą mogli skorzystać także z praktyk realizowanych u pracodawców.
  • Od 1 czerwca uczniowie pozostałych klas będą mieli możliwość korzystania z konsultacji ze wszystkich przedmiotów na terenie szkoły. Wymiar tych konsultacji zostanie uzależniony od potrzeb ucznia, a także warunków szkoły. Konsultacje będą dobrowolne dla ucznia.

Przypomnijmy, że od 6 maja mogą także funkcjonować żłobki i przedszkola.

Czytaj tutaj: Poznań nie otworzy żłobków i przedszkoli 6 maja: "Musimy najpierw zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i pracownikom"

Zobacz też:

Zmagania dwóch frakcji - uczniów i nauczycieli są źródłem wielu memów i demotywatorów. Wiele z nich w humorystyczny sposób przedstawia sytuacje, które każdy nas pamięta z własnej szkoły. Zobacz te najzabawniejsze -------->

Oto najlepsze memy na Dzień Nauczyciela - bawią nie tylko uc...

Trudno uwierzyć, co na klasówkach potrafią pisać (i nie tylko!) polscy uczniowie. Oglądając te sprawdziany, uśmiejecie się do łez, zwłaszcza że poczucia humoru często nie brakuje też nauczycielom. Oto hity ze szkolnych klasówek!Kliknij tutaj i przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski