Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do lekarza bez skierowania?

Milena Kochanowska
Do lekarza bez skierowania? Tak, na przykład do onkologa lub psychiatry
Do lekarza bez skierowania? Tak, na przykład do onkologa lub psychiatry 123 RF
Do jakiego lekarza możemy iść bez skierowania? Kto nam wystawi skierowanie do specjalisty i jak długo jest ono ważne? Wyjaśnia Małgorzata Lipko z WO Narodowego Funduszu Zdrowia

Do jakich lekarzy specjalistów możemy iść bez skierowania?
Do ginekologa, stomatologa, wenerologa, onkologa i psychiatry. Skierowanie nie jest wymagane również dla osób chorych na gruźlicę, zarażonych wirusem HIV, dla inwalidów wojennych i wojskowych, osób represjonowanych oraz kombatantów.


Jak długo ważne jest skierowanie?

W przypadku skierowań do poradni specjalistycznej lub szpitala pacjent powinien przekazać oryginał skierowania nie później niż w ciągu 14 dni roboczych od dnia rejestracji. Po tym terminie zostanie skreślony z listy oczekujących.

**

Niektóre grupy osób mogą iść do lekarza bez skierowania

**

Czy skierowaniem może być karta informacyjna z leczenia szpitalnego?
Nie. Skierowaniem do lekarza specjalisty nie jest karta informacyjna z leczenia szpitalnego, izby przyjęć ani szpitalnego oddziału ratunkowego. Jeśli pacjent powinien kontynuować leczenie w poradni, powinien dostać w szpitalu odpowiednie skierowanie.

A co w przypadku, kiedy w szpitalnym oddziale ratunkowym założą pacjentowi gips z zaleceniem zdjęcia go za 4 tygodnie w poradni chirurgicznej?
Też powinien dostać skierowanie do odpowiedniej poradni specjalistycznej.

A jeśli po wizycie w szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć potrzebne będzie zwolnienie lekarskie, to kto ma je pacjentowi wystawić?

Lekarz, który udziela pomocy w punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, SOR-rze albo w Izbie Przyjęć. Niezgodne z przepisami jest odsyłanie pacjenta po L4 do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Często słyszy się o listach oczekujących. Czym one są?

Kolejki obowiązują w stosunku do wszystkich świadczeń specjalistycznych. Obowiązkiem lekarza lub poradni jest poinformowanie pacjenta o planowanym terminie jego wizyty, ale także o zmianie tego terminu. Dlatego ważne jest podanie w rejestracji swoich aktualnych danych kontaktowych.

Na wizytę u specjalisty trzeba czasem czekać kilka lub kilkanaście miesięcy. Czy można te kolejki skrócić?

Jedną z przyczyn ograniczonej dostępności do specjalistów są nieodwołane przez pacjentów wizyty. Obecnie na wizytę nie zgłasza się co 3 pacjent wpisany na listę oczekujących. Każda odwołana wizyta, nawet godzinę przed planowanym terminem, może nam się zwrócić, gdy sami będziemy potrzebowali pilnej porady lekarza.

W jaki sposób można wizytę odwołać?

Telefonicznie, osobiście, a czasem za pośrednictwem inter-netu. Jeśli nie pamiętamy numeru telefonu do poradni, możemy zadzwonić pod bezpłatny numer 61 850 60 72 lub 61 850 60 36.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Do lekarza bez skierowania? - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski