Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do szkoły chodzą, ale już się nie uczą

Paulina Jęczmionka, Katarzyna Sklepik
Wiele szkół zamiast normalnych lekcji organizuje wycieczki lub konkursy.
Wiele szkół zamiast normalnych lekcji organizuje wycieczki lub konkursy.
W tym roku po raz pierwszy rok szkolny kończy się w ostatni piątek czerwca. Oznacza to, że nauka trwa o tydzień dłużej. Tak przynajmniej powinno być. Jednak rodzice uczniów alarmują, że po wystawieniu ocen w wielu szkołach lekcje się nie odbywają. Takie sygnały dotarły też do poznańskiego kuratorium oświaty.

- Komu i do czego ta zmiana była potrzebna? - zastanawia się matka piątoklasisty. - To, co się dzieje, a raczej nie dzieje w szkole, to od zeszłego tygodnia fikcja. Równie dobrze dziecko mogło zostać w domu.

Wtóruje jej Paulina Mycielska, matka gimnazjalistki. - Córka opowiedziała mi niedawno, że na lekcjach niemieckiego grali w wisielca - mówi Mycielska. - Szkoda, że nauczycielce nie chciało się prowadzić lekcji, mogli chociaż powtarzać słówka.

Dłuższy rok szkolny to wynik nowego rozporządzenia Ministra Edukacji, dzięki któremu dyrektorzy mogli wprowadzić dodatkowe dni wolne od zajęć lekcyjnych. W zamian za to nauka trwa o tydzień dłużej. Na realizację podstawy programowej przewidziano 32 tygodnie. Ale w zależności od tempa i metod pracy program mógł zostać zrealizowany wcześniej. Wtedy lekcje często nabierają nieco innego charakteru. Czasem, zdaniem rodziców, zbyt "luźnego".

- Docierają do nas sygnały od rodziców uczniów, którzy mają wątpliwości co do formy przeprowadzania zajęć pod koniec roku szkolnego - mówi Barbara Zatorska, dyrektor Wydziału Kształcenia, Wychowania i Opieki w Kuratorium Oświaty w Poznaniu. - Dlatego opublikowaliśmy komunikat przypominający, że do 29 czerwca na szkołach spoczywa obowiązek realizacji podstawy programowej i zapewnienia uczniom opieki zgodnie z obowiązującym planem zajęć. Nie oznacza to, że to muszą być typowe zajęcia lekcyjne. Chodzi po prostu o to, żeby czas - zgodny z planem lekcji - był przemyślany, zorganizowany i miał znaczenie wychowawcze czy edukacyjne.

I rzeczywiście, wiele szkół w tych ostatnich dniach roku szkolnego prowadzi odmienne od lekcyjnych zajęcia. Zielone szkoły, wycieczki do muzeów, na wystawy, zwiedzanie miasta, konkursy, zawody sportowe, plebiscyty czy kiermasze podręczników - to najczęściej wybierane formy zajęć dla uczniów w ostatnim tygodniu wydłużonego roku szkolnego.

Marek Korbanek, dyrektor Zespołu Szkół nr 7 (podstawówki i gimnazjum) przyznaje, że od dzisiaj w szkole lekcji nie będzie. - Nie oznacza to jednak, że uczniowie będą się nudzić. Codziennie zaplanowaliśmy dla nich coś ciekawego - mówi Korbanek. - W czwartek mieliśmy radę pedagogiczną klasyfikacyjną, a w piątek były jeszcze lekcje.

Z kolei Wiesław Banaś, dyrektor Gimnazjum nr 50 przyznaje, że ostatnie zajęcia między podaniem uczniom ocen, a radą pedagogiczną bywają trudne.

- W każdym przypadku, kiedy ocena budzi wątpliwości nauczyciel stara się jeszcze dodatkowo sprawdzić wiedzę ucznia - mówi. - Kiedy takich uczniów na lekcji trzeba przepytać kilku, reszta klasy na ogół pracuje samodzielnie, np. robi ćwiczenia. Może się zdarzyć, że niektórzy zajmują się czym innym, a nauczycielowi to umknie.

Rodzice skarżą się jednak, że nie zawsze są informowani o tym, iż lekcje będą odbywać się w innej formie. Zdarza się też tak, że godziny zajęć nie pokrywają się z planem lekcji. W jednej z poznańskich szkół podstawowych uczennica drugiej klasy przyniosła do domu w dzienniczku informację, że w tym tygodniu zajęcia będą się odbywać od 10.30 do 12.30. Dzieci nie muszą też przynosić podręczników. - Ciekawe, co będą robić - pyta matka. - Co szkodziło napisać dwa zdania na ten temat?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski