Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Term Maltańskich popłynie solanka spod ziemi

Agnieszka Świderska
Sztuczną solankę w basenach zastąpi niedługo 100-procentowa "maltańska"
Sztuczną solankę w basenach zastąpi niedługo 100-procentowa "maltańska" Fot. Termy Maltańskie
Jeszcze w tym roku do Term ma popłynąć prawdziwa poznańska solanka. Do gorących źródeł nad Maltą zamierza się dostać firma z Wrocławia Hydropolwiert. Ma na to czas do końca października.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Otylia Jędrzejczak świętuje w Termach Maltańskich [ZDJĘCIA]
Termy Maltańskie: Powstała drużyna waterpolo
Termy Maltańskie: Frekwencja rośnie, są nowe atrakcje

Cała operacja trwałaby z pewnością dłużej, gdyby musieli szukać po omacku. Tymczasem przy ulicy Wileńskiej, w odległości zaledwie kilkuset metrów od kompleksu basenów jest już wykonany odwiert geotermalny "Swarzędz IGH-1".

Kto go tak nazwał i dlaczego, nikt już dzisiaj nie pamięta. Zachowała się jednak dokumentacja hydrogeologiczna z 1982 roku, czyli z czasów, kiedy był wiercony i badany. Co można z niej wyczytać? Pobrana z głębokości 1300 merów solanka miała temperaturę od 39,6 do 42,2 stopni Celsjusza. Wystarczająco dużą, by bez żadnego podgrzewania napełnić nią baseny czy wanny. Co najważniejsze, wydajność źródła określono jako dużą i trwałą.

Do napełnienia basenów na Termach wystarczy więc stary otwór, ale trzeba uaktualnić jego zasoby oraz sprawdzić jego stan techniczny. Nie da się tego zrobić bez odpowiednich badań geofizycznych i hydrogeologicznych. Do otworu zostanie wpuszczona specjalna sonda, a cała operacja na zewnątrz będzie miała dość kosmiczną otoczkę. W końcu nie każdego dnia zagląda się ziemi "pod podszewkę" na głębokość prawie 1,5 kilometra.

Żeby solanka mogła popłynąć oficjalnie do Term, spółka musi założyć... zakład górniczy. To warunek zdobycia koncesji na wydobycie i eksploatację wody geotermalnej. Czy to oznacza, że Termy będą obchodzić Barbórkę?

- Niekoniecznie - uśmiecha się Magdalena Wesołowska, prezes spółki. - Nie możemy jednak niczego pominąć, jeżeli chcemy mieć dostęp do źródła.

Mimo iż solanka jeszcze nie popłynęła, Termy mają już pomysł na to, gdzie ma popłynąć dalej z basenów. Do Malty ze względu na specyficzny skład chemiczny wpuścić jej nie można. Nie przysłużyłaby się również Cybinie. Kiepskim pomysłem byłoby również wpuszczenie jej do kanalizacji, chyba, że rozcieńczonej w takim stopniu, w którym nie będzie już stanowiła zagrożenia dla rur. I takie właśnie rozwiązanie wybrano. Aquanet zgodził się również zająć utylizacją solanki, która będzie wypompowana podczas badań wydajności otworu.

Własna 100-procentowa poznańska solanka to nie to samo co woda zaprawiana solą z Kłodawy, która wypełnia teraz baseny solankowe na Termach.

- Liczymy na duży efekt marketingowy - mówi Magdalena Wesołowska.
Nie są to tylko pobożne życzenia, że taki efekt może w rzeczywistości nastąpić, potwierdza Krzysztof Kramarz z term w Bukowinie Tatrzańskiej.

- Solanka to magnes nie tylko w skali naszego obiektu, ale całego regionu - twierdzi Krzysztof Kramarz, dyrektor ds. marketingu Bukovina Terma Hotel Spa w Bukowinie. - Zdarza się, że turyści przyjeżdżają do Bukowiny już nie po to, żeby chodzić po górach, ale żeby zrelaksować się w naszych termach.
Co takiego jest w solance? Ma liczne właściwości lecznicze. Kąpiel w niej jest zalecana także w okresie rekonwalescencji. Nie trzeba być jednak świeżo wypuszczonym ze szpitala pacjentem, żeby wskoczyć do basenu z solanką. Gorąca kąpiel w niej znakomicie relaksuje: obniża stres i stabilizuje system nerwowy.

3200 to dotychczasowy rekord frekwencji na poznańskich Termach. Największa wodna rozrywka Poznania przyciąga w dni powszednie około 1300 osób. Za to w weekendy frekwencja jest niemal dwa razy wyższa - średnio 2400 klientów. Przeważają poznaniacy, ale nie brakuje też "wodnych turystów".

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski