Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do tych parków w Poznaniu nie wolno wchodzić z psem. Czy zakazy są zgodne z prawem?

MRT
Zobacz, które parki i zieleńce w Poznaniu mają w regulaminie zakaz wprowadzania psów ---->
Zobacz, które parki i zieleńce w Poznaniu mają w regulaminie zakaz wprowadzania psów ---->pixabay.com
Poznański kejter nie ma łatwego życia w mieście. Wciąż spotyka się z dyskryminacją w wielu miejscach użyteczności publicznej. Bo chociaż niektóre restauracje czy kawiarnie, a nawet sklepy zezwalają na wejście ze swoim pupilem, wciąż są w Poznaniu parki, gdzie psom wstęp jest surowo wzbroniony. Czy to zgodne z prawem?

W ostatnich dniach przypominaliśmy historię poznaniaka Tomasza Bonwenturczyka, który za wejście do parku Wilsona na Łazarzu dostał od straży miejskiej mandat i naganę. Wchodzenia tutaj z psem zabrania regulamin obiektu. Okazało się, że niesłusznie. Sąd Rejonowy w Poznaniu przychylił się do wniosku Bonawenturczyka, uznając, że do parku Wilsona można wchodzić z psem.

Czytaj: Park Wilsona w Poznaniu otwarty dla każdego psa? Regulamin dotyczący wyprowadzania zwierząt ma zostać zmieniony

Na najbliższej sesji rady miasta radni będą głosowali za zmianami w regulaminie tak, by zezwolić właścicielom czworonogów na swobodny spacer z nimi po wyznaczonych alejkach.

Sąd mówi: Do parku można z psem

To zresztą nie pierwszy taki wyrok sądu w Polsce. Przykłady z innych polskich miast, także z Wielkopolski, wskazują, że sądy uznają zakaz wprowadzania psów za nielegalny. Kluczową decyzję w walce o ogólnodostępność wszystkich parków w polskich miastach podjął Naczelny Sąd Administracyjny.

- Przyjęcie zakazu wprowadzania zwierząt do obiektu użyteczności publicznej, jakim jest park, na podstawie odrębnej uchwały Rady Miasta stanowi naruszenie kompetencji przyznanej w radzie w ustawie o czystości i porządku w gminie

– stwierdził sąd. - Wprowadzenie zakazu wchodzenia z psami na teren wspólnego użytku nie ma nic wspólnego z nakładaniem obowiązków, ponieważ są one wówczas niepotrzebne. Inny jest cel ustawy o ochronie czystości i porządku w gminach.

Sprawdź też:

W Poznaniu do 10 parków zakaz wejścia z psem

Okazuje się jednak, że park Wilsona zarządzany przez Palmiarnię Poznańską to niejedyny zielony obiekt w mieście, gdzie spacer z pupilem zagrożony jest mandatem. Bowiem każdy z miejskich parków i zieleńców ma swój regulamin, stworzony po konsultacjach z radami osiedli.

Z 47 parków i 120 zieleńców zarządzanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej do 9 obowiązuje zakaz wejścia z czworonogiem. Ich wykaz znajdziesz w galerii:

Sprawdź też:

W regulaminach pozostałych obiektów widnieje zapis pozwalający na prowadzenie psów na uwięzi, a psów ras uznawanych za agresywne, ich mieszańców oraz innych zagrażających otoczeniu, na uwięzi i w kagańcu, ewentualnie na spacer, ale tylko po wyznaczonym terenie.

- Regulaminy parków i zieleńców stworzono w celu ochrony zieleni, walorów krajobrazowych oraz trwałego zachowania funkcji, a także zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom obiektów

- tłumaczy Tomasz Lisiecki, dyrektor ZZM.

Trwa głosowanie...

Czy popierasz zakaz wejścia do parku z psem?

Głos Wielkopolski

Parki dla wszystkich

Lisiecki podkreśla, że zakaz dotyczy jednak niewielu miejsc w Poznaniu, co nie wpływa na ograniczenie swobody wychodzenia z psem na zdecydowanie przeważającym obszarze publicznej przestrzeni miejskiej.

- A zatem nie jest to zakaz nadmierny - podkreśla Lisiecki. Co więcej, dyrektor ZZM uważa, że osoby nieposiadające psów, korzystające z parków mogą oczekiwać przestrzeni wolnej nie tylko od kejtrów, ale też od innych zwierząt.

Zobacz:

Zobacz, które parki i zieleńce w Poznaniu mają w regulaminie zakaz wprowadzania psów ---->

Do tych parków w Poznaniu nie wolno wchodzić z psem. Czy zak...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski