MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do wakacji coraz bliżej. To lato dla uczniów będzie dłuższe niż zwykle! Kiedy wystawianie ocen i koniec roku szkolnego 2022/2023? Wyjaśniamy

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Powoli zbliża się koniec roku szkolnego 2022/2023. Ile zostało do wakacji?
Powoli zbliża się koniec roku szkolnego 2022/2023. Ile zostało do wakacji? 123rf.com
Wakacje coraz bliżej! uczniowie cieszą się, tym bardziej że letnia przerwa w tym roku potrwa dłużej. Wszystko przez to, że rozpoczęcie nowego roku szkolnego zostało przesunięte. Oceny na koniec roku powinny już zostać wystawione, w związku z tym dzieci i młodzież odliczają dni do zakończenia roku szkolnego. Ile dni zostało do wakacji? Czy po wystawieniu ocen można już nie chodzić do szkoły? Takie pytania krążą w głowach uczniów. Oto najważniejsze informacje na temat końca roku szkolnego i wakacji.

Spis treści

Ile trwa drugie półrocze? Kiedy zakończenie roku?

Zakończenie drugiego semestru, a więc także roku szkolnego 2022/2023 przypada na piątek 23 czerwca. Oceny końcoworoczne były wystawiane wcześniej. O proponowanych ocenach na koniec roku uczniowie powinni dowiedzieć się już najpóźniej w maju, aby mieć czas na ewentualne poprawki. W czerwcu pedagodzy przeprowadzają ostateczną kwalifikację i można już odliczać dni do wakacji.

Lista dni wolnych w roku szkolnym 2022/2023.

Czy piątek po Bożym Ciele jest wolny w szkole? Kiedy są dni ...

Do kiedy wystawianie ocen w szkołach?

Terminy wystawiania ocen to kwestia, która interesuje uczniów, bo chcą mieć czas, by uzyskać jak najlepszy wynik końcowy i poprawić oceny z niektórych przedmiotów. Oceny na świadectwie są szczególnie ważna dla uczniów ósmych klas, ponieważ wyniki ze świadectwa, obok wyników z egzaminu ósmoklasisty są punktowane i brane pod uwagę w rekrutacji do liceum, lub innej szkoły ponadpodstawowej.

Jak wygląda zatem wystawienie ocen na świadectwie? W pierwszej kolejności:

  • nauczyciele podają propozycje ocen końcowych,
  • następnie wystawiają właściwe oceny na koniec semestru.

Termin wystawiania ocen końcowych może się różnić w zależności od szkoły. Wyznacza go dyrekcja w porozumieniu z radą pedagogiczną. W większości szkół proponowane oceny uczniowie powinni poznać najpóźniej w maju, a oceny końcowe nauczyciele wystawiają do 10 czerwca. Następnie muszą je przedstawić na radzie klasyfikacyjnej. Ta zwykle wypada na dwa tygodnie przed końcem roku szkolnego.

Kiedy w szkołach rozpoczął się drugi semestr?

Drugi semestr dla niektórych rozpoczął się tuż przed feriami, dla innych po przerwie zimowej. Ostatnia tura ferii zimowych w Polsce zakończyła się 26 lutego. Po klasyfikacji śródrocznej uczniowie pracują już na oceny, które pojawią się na ich świadectwie.

Krótszy drugi semestr dla maturzystów

Klasy maturalne miały krótszy rok szkolny i swoje świadectwa ukończenia szkoły maturzyści odebrali już w kwietniu. Zakończenie zajęć dydaktycznych dla maturzystów wypadło 28 kwietnia 2023 r. Ich drugie półrocze było wyjątkowo krótkie. Potem jednak przystąpili do pisania matur, które zostały zaplanowane na niemal cały maj.

Wakacje dłuższe niż zwykle!

Zakończenie roku szkolnego wypada w piątek 23 czerwca. Oficjalne wakacje dzieci i młodzież rozpoczną 24 czerwca. Letnia przerwa potrwa do 31 sierpnia 2023 roku. Jednak w praktyce wakacje potrwają kilka dni dłużej. Ze względu na to, że rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 zostało przesunięte z 1 września na poniedziałek 4 września.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski