Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Żółwiego Domu w Starym Zoo wprowadziły się zwierzęta. Poznaniacy budują swoje zoo

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Berenik był w niedzielę gwiazdą dnia
Berenik był w niedzielę gwiazdą dnia W. Wylegalski
Odwiedzający Stare Zoo mogą już zwiedzać Żółwi Dom. To prawdziwy raj dla dziewięciu gatunków żółwi wodnych i lądowych, również tych, które pod opiekę ogrodu trafiły po skonfiskowaniu przemytnikom lub jak np. z cyrku. Żółwi Dom jest jedną z wielu inwestycji, które w poznańskim ogrodzie zoologicznym zostały sfinansowane w ramach budżetu obywatelskiego.

- To zupełnie nowy obiekt na terenie Starego Zoo, w którym żółwie wodne i lądowe, zarówno te hodowane przez nas, jak i trafiające do nas z konfiskat będą mogły wieść szczęśliwe życie - mówiła Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka poznańskiego zoo. - Fakt, że poznaniacy zagłosowali na ten projekt i inne, które na terenie ogrodu przy Zwierzynieckiej realizujemy, to dowód, że Stare Zoo jest dla mieszkańców ważne.

Stare Zoo inwestuje - Poznański Budżet Obywatelski

Żółwi Dom to nowoczesny pawilon z trawiastymi wybiegami oraz zewnętrznym basenem. W niedzielę większość żółwi można było obserwować przez szybę. Niektóre korzystając z chwili słońca, na chwilę pojawiały się na zewnętrznym, trawiastym wybiegu. Szybko jednak wracały do środka.

- Jednak jest za chłodno - skomentowała dyr. Zgrabczyńska. - Ale gdy temperatura osiągnie dwadzieścia kilka stopni, żółwie będzie można częściej oglądać na zewnątrz. Już wkrótce zaprosimy poznaniaków do kolejnego miejsca w Starym Zoo, o którego powstaniu zdecydowali - to Muzeum Historii Zoo i Lwa.

Powstaje ono w zabytkowym budynku lwiarni.

- Będziemy w nim opowiadać historię ogrodu od powstania w 1871 roku, ale też ludzi, którzy przez dziesięciolecia zoo tworzyli. Jest tam także miejsce dla wspomnień pokoleń poznaniaków.

O powstaniu muzeum poznaniacy zadecydowali w głosowaniu jesienią 2017 roku. Remont zabytkowego budynku przeprowadzony pod nadzorem konserwatorskim jest już w zasadzie zakończony. - Zostały ostatnie drobne prace. Kupione są wszystkie urządzenia multimedialne - informuje Chodyła. - Teraz wypełniamy je treścią. Naprawdę będzie to miejsce niezwykłe.

od 16 lat

Budżet obywatelski wspiera Nowe Zoo

Także Nowe Zoo zyska kolejne obiekty, których budowa jest możliwa dzięki decyzjom poznaniaków w ramach budżetu obywatelskiego.

Zaawansowana jest już budowa wybiegu dla mrówkojadów. Dzięki głosowaniu w 2019 roku te wyjątkowej urody zwierzęta będą miały do dyspozycji nowy dom z własną laguną. Dotąd, choć uwielbiają się kąpać, nie miały stałego dostępu do wody. Skorzystają na tym też zwiedzający.

- Mrówkojady śpią 16 godzin na dobę - informuje Małgorzata Chodyła. - Być może basen zachęci je, by częściej pokazywały się na wybiegu. Poza tym nowe pomieszczenie będzie wyposażone w okienko, przez które będzie można je podglądać także w czasie snu.

Czytaj także

Rozpoczęły się prace przy budowie „Przedszkola dla zwierząt” (Budżet Obywatelski 2020). Powstanie w miejscu dawnej motylarni. - Będzie miejscem do odchowywania zwierzęcych noworodków, którymi z różnych względów ich mamy się nie zajmują - wyjaśnia Chodyła.

W budynku znajdzie się ambulatorium, kuchnia i zaplecze socjalne dla pracowników zoo opiekujących się maluchami.

Kizia i Leoś - lwy skonfiskowane w 2017 roku z rąk prywatnych, które jako kilkumiesięczne kociaki trafiły pod opiekę zoo, swój liczący ponad 5 tys. m kw. wybieg także zawdzięczają głosom poznaniaków

- Mieszkańcy są bardzo hojni - mówi Ewa Zgrabczyńska - Dzięki poparciu naszych projektów w ramach budżetu obywatelskiego wiele udało się zrobić. Będziemy też prosić o wsparcie kolejnych - zaznacza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski