Docenienie postawy proekologicznej

  Docenienie postawy proekologicznej

  Jan Okulicz-Kozaryn

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  O propozycji obniżenia opłat w strefie płatnego parkowania mówi Jan Okulicz - Kozaryn, ekspert z Polskiej Izby Motoryzacji, zajmujący się m.in. wpływem pojazdów na otoczenie w rozmowie z Marcinem Idczakiem.
  Jan Okulicz-Kozaryn

  Jan Okulicz-Kozaryn ©archiwum prywatne

  Czy miasta powinny w jakiś sposób premiować postawy proekologiczne, dla przykładu obniżając ceny abonamentów za postój w strefie płatnego parkowania?
  W Polsce pojazdy o napędzie elektrycznym lub hybrydowym nie są jeszcze zbyt popularne. Stanowią tylko niewielki odsetek wszystkich zarejestrowanych samochodów. Jednak to najbardziej proekologiczne auta. Jeśli chcemy dbać o środowisko, to powinniśmy promować takie rozwiązania, któremu temu sprzyjają.

  Propozycja, by obniżyć stawki za parkowanie dla tego typu samochodów, to jakiś ewenement w Polsce?
  To już sprawdzone rozwiązania na całym świecie. Co prawda zaczęło się od ograniczenia możliwości wjazdu pojazdów do centrów, co już przed laty zaczęto praktykować w Anglii, gdzie wprowadzono opłaty za jazdę przez wybrane rejony miast. Jednak po kiju, przyszła też i marchewka, czyli promowanie pojazdów, które najmniej zanieczyszczają środowisko.

  W Polsce można jako przykłady wymienić wiele miast, np. Kraków czy Szczecin. Łącznie już w 22 miastach są zastosowane różne rozwiązania promujące auta z silnikami elektrycznymi lub hybrydowymi. Nie są to jakieś mieściny, większość to metropolie, miasta wojewódzkie. W Krakowie wprowadzono możliwość niemal darmowego parkowania. W Warszawie otworzono jedną ze starszych arterii Trasę Stanisławowską, z której mogą korzystać jedynie proekologiczne pojazdy.

  Poznań wciąż jeszcze nie ma takich rozwiązań. Odbywał się tutaj światowy kongres klimatyczny. Myślałem, że zostaną po nim jakieś wymierne rozwiązania. Jednak tak się nie stało. Mam nadzieję, że i Poznań znajdzie się wśród przyjaznych środowisku metropolii.

  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo