Dodatek mieszkaniowy

Milena Kochanowska
Udostępnij:
Kto może liczyć na dodatek mieszkaniowy wyjaśnia Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń

Prowadzę czteroosobowe gospodarstwo domowe. Jaki dochód uprawnia moją rodzinę do otrzymania dodatku mieszkaniowego?
- W gospodarstwie wieloosobowym dodatek przysługuje, jeśli średni miesięczny dochód na jedną osobę, w okresie trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku, nie przekracza 125 proc. najniżej emerytury, czyli po wyliczeniu 910, 23 zł brutto. Kwota ta zmieni się po marcowej waloryzacji rent i emerytur.

Mieszkam sama. Jaki dochód będzie mnie uprawniał do przyznania dodatku mieszkaniowego?
- Dodatek będzie pani przysługiwał, jeżeli średni miesięczny dochód w ciągu trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku, nie przekroczy 175 proc. najniżej emerytury - po obliczeniu kwoty 1274,32 zł brutto.

Wraz z mężem mieszkamy w lokalu komunalnym, który ma 38 m kw. Czy taka powierzchnia uprawnia nas do dodatku mieszkaniowego?
- Tak. Zgodnie z ustawą o dodatkach mieszkaniowych powierzchnia mieszkania zajmowanego przez dwie osoby powinna wynosić 40 m kw.

Zajmuję mieszkanie spółdzielcze lokatorskie. Prowadzę wspólne gospodarstwo domowe z niepełnosprawną córką. Dochód brutto na jedną osobę wynosi 525 zł, a mieszkanie ma 53 m kw. Czy mogę dostać dodatek mieszkaniowy?
- Tak, pod warunkiem, że córka jest osobą niepełnosprawną wymagającą mieszkania w osobnym pokoju lub porusza się na wózku inwalidzkim, co będzie potwierdzone odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. W takim wypadku powierzchnię uprawniającą do przyznania dodatku dla dwóch osób zwiększa się o 15 m kw, czyli do 55 m kw.

Mam przyznany dodatek mieszkaniowy. Niedawno zmieniłam adres zamieszkania. Czy powinnam ten fakt zgłosić?
- Tak. Dodatek przyznawany jest imiennie dla najemcy konkretnego lokalu. W razie zmiany mieszkania, o dodatek trzeba wystąpić ponownie.
Czy to prawda, że jeżeli w okresie wypłacania dodatku mieszkaniowego nie będę płaciła przez dwa miesiące różnicy pomiędzy przyznaną pomocą finansową, a kwotą czynszu, dodatek zostanie wstrzymany?
- Tak. Wypłatę dodatku wstrzymuje się jeżeli osoba uprawniona do jego otrzymania nie płaci czynszu przez dwa miesiące. Wznowienie wypłaty nastąpi, gdy osoba spłaci zadłużenie w ciągu trzech miesięcy.

Pobieram wraz z mężem przy świadczeniu emerytalnym dodatek pielęgnacyjny. Czy będzie on brany pod uwagę przy ustalaniu naszego dochodu?
- Nie. Dodatek pielęgnacyjny nie stanowi w tej sytuacji dochodu.

Dlaczego przy rozpatrywaniu wniosku o dodatek mieszkaniowy nie wlicza się do wydatków rachunków za zużycie energii elektrycznej lub gazu mimo, że są to koszty związane z zajmowaniem lokalu?
- Za wydatki uznaje się między innymi: czynsz i koszty eksploatacji, czyli na przykład opłaty za wodę i ścieki. Ustawodawca nie przewidział możliwości wliczania rachunków za energię lub gaz.

Czy przyznany dodatek mieszkaniowy będę dostawał na własne konto bankowe lub przekazem pocztowym?
- Nie. Dodatek wpłacany jest na konto osoby zarządzającej nieruchomością.

Ubiegałem się o przyznanie dodatku mieszkaniowego. Dostałem decyzję odmowną, bo obliczona wysokość dodatku wynosiła 12 zł. Czy słusznie?
- Dodatku mieszkaniowego nie przyznaje się, jeżeli jego kwota w dniu wydania decyzji jest niższa niż 2 proc. kwoty najniżej emerytury, czyli po obliczeniu - 14, 56 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie