MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dodatek Nadzwyczajny Andrzeja Niczyperowicza WIEK II ROCZNIK XXXI NR 1034

Andrzej Niczyperowicz
W STYLU RETRO Spróbowałem sobie wyobrazić, jak wyglądałby Dodatek Nadzwyczajny w wielkopolskich czasopismach i dziennikach sto lat temu. Takie pierwociny satyryczne ukazywały się naonczas w ,,Orędowniku’’, ,,Lechu’’ i ,,Dzienniku Poznańskim’’.

Nie były to, niestety, nadzwyczajne race humoru. Właściwie po ekspulsji do Warszawy świetnego felietonisty i satyryka Władysława Rabskiego, który naraził się gromowładnemu w Poznaniu Franciszkowi Dobrowolskiemu, satyrka nad Wartą była wtedy pod zdechłym psem, tzn. mocno cuchnęła antysemityzmem i prymitywnymi żartami w niemieckim stylu.
Pożartujmy w innym stylu.

WYPADKI POLITYCZNE
ZECHCIAŁ W ZECHCYKA. Cesarz Franciszek Józef, który był się zaziębił podczas lustracji kolei warszawsko- wiedeńskiej i cierpiał na hexenschuss - ma się już lepiej. We wtorek zagrał nawet z cesarzem Wilhelmem w zechcyka.
***
CHLUBNE RANY. Pułkownik Bovles, który przybył do Kapsztadu na czele czterech tysięcy ochotników angielskich, został groźnie zraniony poniżej pleców. Jak twierdzi korespondent wojenny londyńskiego ,,Times ‘a’’, chlubną ranę otrzymał pułkownik Bovles podczas ataku centralnych sił angielskich na 15-osobowy oddział Boerów uzbrojonych po zęby w fuzje myśliwskie.

PRZYSZŁOŚĆ ELEKTRYKI
Przed elektrycznością stają niebywałe horyzonty. Codziennie donoszą nam o nowych wynalazkach.
Pułapka elektryczna skutecznie wytępia myszy i szczury. Gdy szkodnik dotknie kawałka sera połączonego z ogniwem za pomocą drutu - natychmiast pada spiorunowany.
Znany ekscentryk, książę Northumbberland, zaprzągł elektrykę do prania, wyżymania i suszenia bielizny. Ten dziwaczny pomysł nie przyjmie się ze względu na możliwość spiorunowania i śmierci w męczarniach.
Inżynier Rottgissen z Hamburga wynalazł też elektryczną machinę do obierania ziemniaków. W wojskowości machina ta zastąpić może 40 rekrutów obierających ziemniaki w sposób tradycyjny. Tylko po co?

PORZĄDEK MUSI BYĆ
Naczelnik straży ogniowej z Grodziska wydał następujące rozporządzenie: Ponieważ doszło do mojej wiadomości, że sikawki parowe utrzymywane są nieporządnie, przeto polecam, aby na dwie godziny przed każdym jednym pożarem należycie je próbować.

FEBRIS AUREA
Nie ustaje gorączka złota. Co dnia ciągną na Alaskę tysiące poszukiwaczy. Korespondent ,,Gazety Wrzesińskiej’’ donosi o tragicznej sytuacji żywnościowej w Klondike: ,,Ostatnio, bez sądu powieszono tu kupca, który fałszował cukier, dosypując doń złotego piasku...’’

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski