Dodatek osłonowy 2022 – dla kogo? Gdzie i od kiedy można składać wnioski?

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Dodatek osłonowy to forma finansowego wsparcia dla Polaków, który, wraz z obniżkami podatku VAT oraz akcyzy na paliwo, gaz i energię, stanowi element tarczy antyinflacyjnej. Kto go dostanie? Gdzie i od kiedy można składać wnioski?
Dodatek osłonowy to forma finansowego wsparcia dla Polaków, który, wraz z obniżkami podatku VAT oraz akcyzy na paliwo, gaz i energię, stanowi element tarczy antyinflacyjnej. Kto go dostanie? Gdzie i od kiedy można składać wnioski? Adam Jastrzębowski
Udostępnij:
Dodatek osłonowy to forma finansowego wsparcia dla Polaków, który, wraz z obniżkami podatku VAT oraz akcyzy na paliwo, gaz i energię, stanowi element tarczy antyinflacyjnej. Kto go dostanie? Gdzie i od kiedy można składać wnioski?

Na finansowe wsparcie obywateli rząd przeznaczył 4 mld złotych. Ma ono stanowić pomoc przy rosnących cenach energii, gazu i żywności.

Dodatek osłonowy: dla kogo?

Dodatek osłonowy, zgodnie z obowiązującymi przepisami, będzie przysługiwał najuboższym gospodarstwom domowym, których średnie dochody na miesiąc nie przekraczają netto:

  • 2100 złotych w gospodarstwie jednoosobowym,
  • 1500 złotych na jedną osobę w wieloosobowym gospodarstwie.

Czytaj też:

Dodatek osłonowy: wysokość dopłaty

Wysokość dopłat, które można otrzymać w ramach dodatku osłonowego, jest ściśle związana z dochodem:

  • 400 zł otrzyma jednoosobowe gospodarstwo przy miesięcznym dochodzie nieprzekraczającym 2100 zł,
  • 600 zł otrzyma 2-3-osobowe gospodarstwo, jeśli budżet nie przekracza 1500 zł miesięcznie na osobę,
  • 850 zł otrzyma 4-5-osobowe gospodarstwo, którego miesięczny dochód nie przekracza 1500 zł na osobę,
  • 1150 zł otrzyma gospodarstwo 6 i więcej osobowe, którego miesięczny dochód nie przekracza 1500 zł na osobę.

Zobacz też:

Dodatek osłonowy do węgla

Wyższe kwoty dodatku otrzymają osoby, których głównym źródłem ogrzewania w domach jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi. Dla nich dodatek, bez zmian w kryteriach dochodowych, wyniesie:

  • 500 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego,
  • 750 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób,
  • 1062,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób,
  • 1437,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

Należy dodać, że nawet jeżeli zostanie przekroczone kryterium dochodowe, to dodatek i tak będzie przyznawany. W takiej sytuacji kwota dodatku zostanie pomniejszona o kwotę przekroczenia. Minimalna wartość wypłacanego dodatku osłonowego będzie wynosić 20 złotych.

Zobacz też:

Dodatek osłonowy: do kiedy wniosek?

Wnioski o dodatek osłonowy można składać już od 4 stycznia. Termin składania upływa zaś 31 stycznia 2022 roku. Pieniądze będą wypłacane w dwóch ratach: do 31 marca i do 2 grudnia.

Jeżeli nie uda się złożyć wniosku do końca stycznia, zainteresowani mogą to zrobić aż do 31 października. W takiej sytuacji zostanie on wypłacony w postaci jednej raty, do 2 grudnia.

Dodatek osłonowy nie jest opodatkowany PIT.

Czytaj też:

Dodatek osłonowy: wniosek online

Dodatek osłonowy można złożyć na dwa różne sposoby: tradycyjnie, osobiście lub za pośrednictwem poczty, w danym mieście lub gminie. Ponadto także elektronicznie w systemie e-PUAP.

Dodatek osłonowy gdzie złożyć

Organem odpowiedzialnym za przyznawanie dodatku osłonowego będzie urząd gminy odpowiedni dla miejsca zamieszkania osoby, która o takie świadczenie się ubiega. To właśnie tam należy złożyć wymagane wnioski.

Niezbędne informacje w kwestii składania wniosku w konkretnym miejscu będzie można znaleźć na stronach urzędów miast lub gminy.

Co więcej, od 4 stycznia 2022 r. czynna jest specjalna infolinia (+48 22 369 14 44) dot. dodatku osłonowego, czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.

Zobacz też:

Dodatek osłonowy Poznań

W Poznaniu przyjmowaniem i rozpatrywaniem wniosków zajmuje się Poznańskie Centrum Świadczeń przy ul. Wszystkich Świętych 1. Żeby złożyć wniosek osobiście w PCŚ, należy najpierw umówić się na wizytę. Można to zrobić poprzez internetowy system rezerwacji, klikając tutaj, lub telefonicznie: 61 646 33 44.

Ponadto, wnioski można przesyłać też za pośrednictwem operatora pocztowego i elektronicznie za pomocą profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego.

1 stycznia 2022 roku wszedł w życie Polski Ład. Wprowadził istotne zmiany w systemie podatkowym, wpłynął na wynagrodzenia Polaków i... spowodował spore zamieszanie. Nie do końca jasne przepisy i pojawiające się w nich błędy mogły spowodować tylko jedno: bałagan. Jak można się było spodziewać, na sytuację szybko zareagowali internauci i w sieci pojawiły się memy, demotywatory i śmieszne obrazki związane z Polskim Ładem. Zobacz najlepsze memy o Polskim Ładzie --->

Internauci śmieją się z Polskiego Ładu. Zobacz najlepsze MEM...

Fundacja edukacyjna Perspektywy po raz 24. opublikowała ranking najlepszych szkół średnich – liceów i techników. Zestawienie Perspektyw jest przygotowywane głównie dla uczniów i ich rodziców, którzy stoją przed wyborem szkoły średniej. Zobacz, jakie licea w Wielkopolsce zajęły czołowe miejsca w 2022 roku. Oto lista! Przejdź dalej i sprawdź --->Sprawdź też:Śmieszne hity ze sprawdzianów i kartkówekPolskie uczelnie najlepsze na świecie

TOP 10 najlepszych liceów w Wielkopolsce. Oto najlepsze lice...

UE- Zobacz, gdzie ceny poszły najbardziej w górę

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie