Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dodatek węglowy już na dniach! W grę wchodzi kwota 3 tys. złotych dla gospodarstwa domowego

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Każde gospodarstwo ogrzewane piecem na węgiel może otrzymać wsparcie w wysokości  3 tys. złotych
Każde gospodarstwo ogrzewane piecem na węgiel może otrzymać wsparcie w wysokości 3 tys. złotych Sławomir Kowalski
Wszystkie ekologiczne plany wymiany kopcących pieców węglowych na rozwiązania oszczędzające środowisko i akcje promocyjne, w które zaangażowane były gminy, biorą w łeb. Cieszą się ci, co nie zmienili pieca i ustawiają się w kolejkach do urzędów gmin, by pytać o wsparcie w zakupie węgla. Te kolejki na razie się formują, jednak od tego tygodnia trzeba spodziewać się oblężenia urzędów.

To efekt podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy, przyznającej możliwość otrzymania dodatku węglowego w wysokości 3000 złotych gospodarstwom domowym, które ogrzewane są piecami zasilanymi węglem kamiennym lub jego pochodnymi. Ustawa weszła właśnie w życie i na razie do urzędów gmin zgłaszali się ludzie zainteresowani odebraniem dodatku jako jedni z pierwszych i prosili o informacje, ale teraz już będą ustawiali się w kolejki pod odbiór świadczenia.

Zapis ustawy mówi, że dodatek węglowy wynosi 3000 złotych, trzeba złożyć wniosek do urzędu gminy w czasie do 30 listopada, a gmina będzie musiała w ciągu 30 dni przelać pieniądze na konto zgłaszającego.

Dodatek węglowy: Gdzie i jak złożyć wniosek?

Wniosek może złożyć obywatel polski, który ma miejsce zamieszkania i przebywa w Polsce, a także cudzoziemiec mający pozwolenie na pobyt stały, lub mający zgodę na pobyt ze względów humanitarnych.

We wniosku – którego formularz został opublikowany i ustalony jako jednolity dla każdego urzędu, by uniknąć kłopotów formalnych i przyspieszyć wypłacanie pieniędzy, trzeba podać swoje dane, jako gospodarza gospodarstwa domowego (imię, nazwisko, PESEL, numer dokumentu, który potwierdza tożsamość), dane osób mieszkających w tym gospodarstwie i sprecyzować główne źródło ogrzewania, zaznaczając jeden z wymienionych punktów: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Drugą ważną rzeczą warunkującą otrzymanie pieniędzy jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Oczywiście wnioskodawca musi podać adres swojego miejsca zamieszkania i numer rachunku bankowego. Ustawa nie przewiduje uwzględniana kryteriów dochodowych wnioskodawców, jednak oczekuje, że wszystkie podane dane będą prawdziwe – pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych informacji.

Wiadomo, że dodatek węglowy będzie jednorazowy, przysługujący jednemu gospodarstwu domowemu, zwolniony od podatku i od możliwości zajęcia. Gdyby o wniosek wystąpiło kilka osób z jednego gospodarstwa domowego, to dodatek będzie przyznany tylko pierwszej z nich. Co ważne, dodatek mogą otrzymać osoby, które już kupiły węgiel.

Gminy przygotowują się w ostatnich dniach do tego zadania: Władysław Ślisiński, zastępca burmistrza miasta Puszczykowo przyznaje, że mieszkańcy zgłaszają się już do urzędu z pytaniami o to i kiedy można występować o dodatek; Puszczykowo chce upoważnić swój MOPS do prowadzenia tej sprawy. Natomiast w Pobiedziskach, jak informuje Robert Domżał z Urzędu Miasta i Gminy Pobiedziska, bardzo duże zainteresowanie mieszkańców dodatkiem utrzymuje się od ponad tygodnia.

Należy się spodziewać, że chętnych będzie bardzo wielu – dlatego założono, że na dodatki węglowe trzeba będzie przeznaczyć 11,5 mld złotych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Narodowy Bank Polski miałby przeznaczyć na ten cel część swojego zysku, jeśli będzie on wyższy niż w ustawie budżetowej. W grę wchodzi tu suma 9,5 mld zł.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

W Wielkopolsce nie brakuje zarówno bardzo bogatych, jak i bardzo ubogich gmin. Które z nich są tymi najbiedniejszymi? Gdzie się znajdują? Przedstawiamy ranking 21 gmin w województwie wielkopolskim, które osiągnęły najniższy wynik wskaźnika G (wskaźnik dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca gmin). Zobacz cały ranking --->

Czy tu żyje się najgorzej? Najbiedniejsze gminy w Wielkopols...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski