Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowa rekompensata dla nieletnich ofiar wojny

Paweł Mikos
Osoby, które podczas II wojny światowej będąc dzieckiem musiały wykonywać przymusowo pracę na rzecz nazistów lub Sowietów mogą otrzymać dodatkową rekompensatę.

Żeby ubiegać się o pieniądze trzeba będzie spełnić kilka warunków. Prace przymusowe trzeba było wykonywać przez co najmniej pół roku. Na dodatek osoba taka nie mogła ukończyć 16. roku życia w czasie, kiedy dotykały ją represje. Co więcej, świadczenie otrzymywałaby te osoby, które były zmuszane do pracy na rzecz okupanta na terenie Polski w granicach sprzed 1939 roku.

- Takie zadośćuczynienie wynosiłoby maksymalnie nieco ponad 160 złotych miesięcznie, czyli tyle samo ile zasiłek kombatancki - mówi Tadeusz Tomaszewski, poseł SLD z Gniezna i jeden z autorów projektu.

Nowe świadczenie mogłoby objąć nawet około 150 tys. osób. Jak na razie jednak nie wiadomo, kiedy poszkodowani mogliby liczyć na pierwsze zasiłki, ponieważ prace nad ustawą utknęły w sejmowej komisji.

Zdaniem posła Tomaszewskiego koalicja rządowa PO-PSL nie ma odwagi, aby odrzucić projekt i dlatego będzie starała się jak najdłużej nad nim pracować. - Nie sądzę, aby na 70. rocznicę wybuchu wojny udało się ten projekt przesłać z komisji do dalszych prac - uważa wielkopolski parlamentarzysta.

Przeciwko projektowi opowiedziało się już Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Resort kierowany przez Jolantę Fedak obiecuje unormować wszelkie kwestie związane z zasiłkami dla kombatantów z czasów II wojny światowej w jednej ustawie. Jednak prace nad tym rozwiązaniem trwają ponad półtora roku. Na dodatek również Kancelaria Prezydenta chce zajmować się prawem dotyczącym kombatantów.

- Rząd i Kancelaria Prezydenta powinny współpracować ze sobą, aby rzeczywiście pomóc kombatantom, a nie poklepywać ich tylko po plecach z czego nic nie wynika - podkreśla poseł Tomaszewski.

Obecnie na dodatek kombatancki mogą liczyć osoby, które w czasie II wojny światowej walczyły z niemieckim okupantem. Wypłaty z Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie otrzymali także ci, którzy zostali deportowani w głąb III Rzeszy do wykonywania przymusowej pracy.

Unormowanie pomocy dla nieletnich ofiar wojny jest według ekspertów sprawą pilną, ponieważ każdego roku umiera około 7,5 proc. z poszkodowanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski