Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowe testy sprawdzą przygotowanie uczniów

Katarzyna Sklepik
Uczniowie Gimnazjum nr 3 podczas rozwiązywania testu z matematyki
Uczniowie Gimnazjum nr 3 podczas rozwiązywania testu z matematyki Sławomir Seidler
Sprawdzian, do którego na zakończenie szkoły podstawowej przystępują szóstoklasiści i trzy testy, które w gimnazjum rozwiązują uczniowie klas trzecich, to dla nich nie lada wyzwanie. Zanim uczniowie przystąpią do właściwych egzaminów, które w tym roku szkolnym przypadają w kwietniu (8.04 - sprawdzian, testy gimnazjalne 27-29.04) w styczniu zmierzą się z próbnymi arkuszami przygotowanymi przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną.

- To jest dla nich bardzo stresująca sytuacja - przyznaje Zbigniew Burkietowicz, dyrektor Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego nr 2, w skład którego wchodzi szkoła podstawowa i gimnazjum. - Zanim przystąpią do właściwych egzaminów, chcemy ich do tego dobrze przygotować, a także sprawdzić stan ich wiedzy. Dlatego nawiązaliśmy współpracę z wydawnictwem WSIP, które zaoferowało nam specjalne testy diagnostyczne.

Dzięki nim uczniowie zapoznają się z testami, a szkoła ma pełen przegląd wiedzy swoich wychowanków - średnie osiągnięcia klasy i poszczególne wyniki uczniów.
- Najbardziej cieszą nas indywidualne wyniki zarówno szóstoklasistów, jak i gimnazjalistów - mówi Zbigniew Burkietowicz. - Pokazują dokładnie, z czym nasi uczniowie świetnie sobie radzą, a z czym mają jeszcze problemy. Dzięki temu wiemy, jak ułożyć system powtórek, by skupić się na tych zagadnieniach, które sprawiają uczniom jak najwięcej problemów. Dla nas to też sygnał, jak układać plan zajęć powtórkowych.

Z podobnych testów diagnostycznych skorzystało XVI Liceum Ogólnokształcące. Tym razem zadania z języka polskiego i matematyki dla maturzystów przygotowała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna. Maturzyści napisali test diagnostyczny z matematyki. Jego wynik zadowolił nauczycieli.

- Nasi uczniowie na tym teście świetnie sobie poradzili - mówi Barbara Kierończyk, zastępca dyrektora XVI Liceum Ogólnokształcącego i nauczyciel matematyki. - Średnio uczniowie zdobyli w granicach 62 procent, a tylko jeden uczeń był na progu zdawalności. Po próbnej maturze z matematyki, młodzież była już spokojniejsza. Uczniowie mówili, że była nawet łatwiejsza niż ten test.

Kilka dni temu maturzyści z "szesnastki" napisali test diagnostyczny z języka polskiego. I też nie wypadli najgorzej.
- Średnia uczniów kształtuje się w granicach 50 procent - przyznaje Barbara Kierończyk. - Tylko dwoje z nich było na granicy zdawalności - 30 procent.
Doskonale poradzili sobie z pierwszą częścią testu: rozumienie tekstu czytanego, gorzej z częścią drugą - analizą i interpretacją.
- Te wyniki pozwolą naszym polonistom zwrócić większą uwagę na te dziedziny literatury, które sprawią maturzystom kłopoty - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski