Dla kogo dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Zgodnie z przyjętą w marcu specustawą, w przypadku zamknięcia, z powodu zagrożenia koronawirusem, przedszkola, żłobka lub szkoły, rodzice dziecka niespełna ośmioletniego mogą skorzystać z dodatkowego, 14-dniowego zasiłku opiekuńczego. Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje do 26 kwietnia br. także ubezpieczonym rodzicom dzieci:
- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Uwaga! Od 26 marca przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.
Czytaj też: Za okres kwarantanny przysługuje zasiłek chorobowy lub opiekuńczy. Jak go otrzymać?
Jak się starać o dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Wystarczy złożyć oświadczenie do swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy. Wzór oświadczenia można pobrać ze strony internetowej ZUS. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie bezpośrednio w ZUS
Oświadczenie o dodatkowym zasiłku opiekuńczym można złożyć przez internet. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z nią, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać oświadczenie elektronicznie, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE).
Jak jest wypłacany zasiłek opiekuńczy?
Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje obojgu rodzicom, ale wypłacany jest temu, który wystąpi o jego wypłatę. Rodzice mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu zasiłku.
**
Długość zasiłku nie zależy od liczby dzieci
**
Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.
Ile wynosi zasiłek opiekuńczy?
Zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80% wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.
Podstawą wymiaru jest zaś przeciętne (średnie) miesięczne wynagrodzenie pracownika wypłacone przez 12 miesięcy poprzedzających okres pobierania zasiłku.
Czytaj także: Kto w ramach Tarczy antykryzysowej jest zwolniony z płacenia składek zusowskich?
Kiedy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje?
Opiekuńcze nie przysługuje jednak, jeśli drugi z rodziców może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego, czy urlopu wychowawczego).
Kto finansuje zasiłek opiekuńczy?
Uwaga! Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wypłaty zasiłków nie obciążają więc funduszu pracodawców. Nawet jeżeli pracodawca wypłaca zasiłek, wypłacone kwoty rozlicza z ZUS.
Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:
Sprawdź też:
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?