Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dokumenty stanu cywilnego - od marca wygodniej, ale wolniej

Monika Kaczyńska
Dokumenty stanu cywilnego - od marca wygodniej, ale wolniej
Dokumenty stanu cywilnego - od marca wygodniej, ale wolniej Adam Wojnar/Polskapresse
Od 1 marca 2015 roku odpis aktów urodzenia, małżeństwa czy zgonu będzie można zamówić wszędzie, ale trzeba będzie na nie poczekać.

1 marca 2015 roku rozpoczyna działanie centralna baza usług stanu cywilnego. Dla obywateli oznacza to, że aby otrzymać odpis aktu urodzenia, małżeństwa czy zgonu nie będzie trzeba kontaktować się z urzędem, który akt przechowuje. Wystarczy pójść do najbliższego Urzędu Stanu Cywilnego i odpis zamówić. Będzie można odebrać maksymalnie po 10 dniach roboczych, jeśli akt był przechowywany gdzie indziej, po siedmiu dniach roboczych - jeśli jest na miejscu. Tak mówi ustawa.

- Rzecz w tym, że Centralny Rejestr Aktów Stanu Cywilnego jest pusty - wyjaśnia Mariusz Kopeć, dyrektor USC w Poznaniu. - Obecnie dokumentem są księgi papierowe, elektroniczne bazy, które mają urzędy to tylko narzędzia. Od 1 marca będziemy centralną bazę uzupełniać w miarę napływania wniosków o odpisy.

Dotąd odpisy akt stanu cywilnego można było uzyskać od ręki. Po 1 marca procedura wydłuży się, ale nie wszędzie od razu.

- Ustawodawca dał urzędom możliwość wprowadzenia okresu przejściowego na maksymalnie pół roku - informuje Mariusz Kopeć. - Wtedy urząd może jeszcze posługiwać się jednocześnie starymi rejestrami i nową bazą. Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie, żeby interesanci jak najmniej odczuli zmianę. W pierwszym okresie odpisy dalej będą wydawane od ręki, ale obsługa może się nieco wydłużyć.

W Kaliszu okresu przejściowego nie będzie, ale dziś jeszcze trudno rozstrzygnąć, jak długo będzie trwało oczekiwanie na zamówione odpisy dokumentów.

- Gdy zamówiony w innym urzędzie odpis się pojawi w bazie zobaczymy to - mówi Beata Kędzia z kaliskiego USC. - Nie wykluczamy, że będziemy informować interesantów, np. telefonicznie, że akt można odebrać wcześniej. Ostatecznie jednak procedury dopracujemy w praktyce. Wszystko zależy od tego jak będą działały narzędzia informatyczne, ile będzie trwało przenoszenie akt do bazy. Obywatel, który potrzebuje od nas dokumentów musi jednak zostawić sobie zapas czasu.

Podobnie będzie w urzędach w Lesznie i Koninie. Zgony i urodzenia w urzędach będą tak jak dotąd rejestrowane od ręki. Nowe przepisy oszczędzą też młodym rodzicom biegania.

- Rejestracja będzie trwała dłużej, ale podczas jednej wizyty będzie można nadać dziecku numer PESEL - informuje Mariusz Kopeć. - Obecnie tę sprawę trzeba załatwiać oddzielnie.

Urzędnicy są zgodni, że centralne bazy danych ułatwią obywatelom życie. Ale dopiero za jakiś czas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski