Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom Pomocy Społecznej w Lisówkach jest gotowy przyjąć 18 seniorów. W Poznaniu na miejsce w takiej placówce trzeba czekać pół roku

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
DPS w Lisówkach posiada świetne zaplecze rehabilitacyjne i rekreacyjne. Pensjonariusze mieszkają w jedno- i dwuosobowych pokojach,. Nie ma tu barier architektonicznych, a wokół budynki jest duży teren zielony
DPS w Lisówkach posiada świetne zaplecze rehabilitacyjne i rekreacyjne. Pensjonariusze mieszkają w jedno- i dwuosobowych pokojach,. Nie ma tu barier architektonicznych, a wokół budynki jest duży teren zielony DPS Lisówki
W Poznaniu średni czas oczekiwania na wolne miejsce w domu pomocy społecznej wynosi około pół roku. Obecnie w kolejce na umieszczenie w poznańskim DPS-ie czekają 252 osoby, a w placówce poza miastem 31. Tymczasem na terenie powiatu poznańskiego działa DPS gotowy przyjąć seniorów.

– Nasz dom jest w stanie pomieścić 100 mieszkańców w podeszłym wieku. Obecnie możemy niemal natychmiast przyjąć 18 osób, oferując im zakwaterowanie w pokojach jedno- i dwuosobowych oraz zapewniając specjalistyczną opiekę – twierdzi Robert Leszczak, zastępca dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach. – Dysponujemy również pokojami hotelowymi, których nie ma żaden DPS. Gdy w odwiedziny przyjedzie rodzina pensjonariusza, ma się gdzie zatrzymać.

Czytaj też: Na Strzeszynie powstaje nowa siedziba DPS nr 1. O miejsce w placówce tego typu nie jest łatwo. W Poznaniu czeka się na nie pół roku

Placówka znajduje się 20 km od centrum Poznania, w gminie Dopiewo. Można tutaj dojechać komunikacją publiczną. Przystanek autobusowy znajduje się na terenie DPS-u. – Mamy też sklepik, gabinet fryzjerski oraz kaplicę – mówi Leszczak. – Podopieczni rekrutują się głównie z Poznania, stanowią oni ponad 50 procent naszych mieszkańców.

Oprócz atrakcyjnej lokalizacji w otulinie Wielkopolskiego Parku Narodowego, DPS w Lisówkach może pochwalić się świetną bazą rehabilitacyjną i rekreacyjną dla seniorów.

– Przez lata zainwestowaliśmy w DPS miliony złotych. Stworzyliśmy miejsce na miarę XXI wieku. To drugi dom dla tych ludzi – podkreśla Jan Grabkowski, starosta poznański. – Mamy świetny personel i dyrektora. Zatrudniamy pielęgniarki, ratowników medycznych. I co ważne, szczególnie w czasie epidemii COVID-19, to ich jedyne miejsce pracy.

Szybka reakcja władz powiatu poznańskiego, postawa załogi pracującej w podziale na zespoły, reżim sanitarny uchroniły pensjonariuszy w Lisówkach przed zarażeniem koronawirusem.

DPS w Lisówkach dysponuje również bardzo dobrze wyposażoną bazą rehabilitacyjną. Mieszkańcy mogą korzystać z kinezyterapii, fizjoterapii czy hydroterapii. Jest sala doświadczania świat, służąca do prowadzenia zajęć z osobami z demencją starczą czy chorobą Alzheimera.

Zobacz również: Powiat poznański: W Lisówkach powstaną mieszkania chronione. Niepełnosprawni będą uczyć się samodzielnego życia

– Zajęcia prowadzą specjaliści: psycholog, terapeuta zajęciowy, fizjoterapeuta. Seniorzy mogą też liczyć na wsparcie duchowe kapelana. Mamy również pracownie, między innymi malarską czy ogrodniczą oraz wielofunkcyjną salę wyposażoną w multimedialny sprzęt. Jest internet – wylicza Leszczak. I dodaje: – Mamy duży teren zielony z alejkami spacerowymi, ogromnym oczkiem wodnym i siłownią zewnętrzną dostosowaną do potrzeb seniorów i osób z niepełnosprawnościami.

W Lisówkach nie ma cateringu, choć wyżywieniem zajmuje się firma zewnętrzna. – Posiłki są domowe, przygotowywane na miejscu, podawane na talerzach – zaznacza Leszczak.

DPS w Lisówkach posiada wpis do rejestru wojewody wielkopolskiego, co oznacza, że spełnia wszystkie standardy określone prawem.

Jak zamieszkać w DPS-ie? Potrzebne są aż trzy decyzje administracyjne. Najpierw taką chęć należy zgłosić pracownikowi socjalnemu ośrodka pomocy społecznej właściwego dla miejsca zamieszkania seniora. Ośrodek wydaje dwie decyzje – kierującą oraz o wysokości odpłatności za pobyt (ZUS przekazuje 70 proc. dochodu seniora na konto DPS-u, pozostałe koszty pokrywa rodzina, a gdy ta nie może, to płaci gmina). Na końcu Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie wydaje decyzję o umieszczeniu w DPS-ie danej osoby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski