Nasza Loteria

Dom Pomocy Społecznej w Lisówkach jest gotowy przyjąć 18 seniorów. W Poznaniu na miejsce w takiej placówce trzeba czekać pół roku

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
DPS w Lisówkach posiada świetne zaplecze rehabilitacyjne i rekreacyjne. Pensjonariusze mieszkają w jedno- i dwuosobowych pokojach,. Nie ma tu barier architektonicznych, a wokół budynki jest duży teren zielony
DPS w Lisówkach posiada świetne zaplecze rehabilitacyjne i rekreacyjne. Pensjonariusze mieszkają w jedno- i dwuosobowych pokojach,. Nie ma tu barier architektonicznych, a wokół budynki jest duży teren zielony DPS Lisówki
W Poznaniu średni czas oczekiwania na wolne miejsce w domu pomocy społecznej wynosi około pół roku. Obecnie w kolejce na umieszczenie w poznańskim DPS-ie czekają 252 osoby, a w placówce poza miastem 31. Tymczasem na terenie powiatu poznańskiego działa DPS gotowy przyjąć seniorów.

– Nasz dom jest w stanie pomieścić 100 mieszkańców w podeszłym wieku. Obecnie możemy niemal natychmiast przyjąć 18 osób, oferując im zakwaterowanie w pokojach jedno- i dwuosobowych oraz zapewniając specjalistyczną opiekę – twierdzi Robert Leszczak, zastępca dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach. – Dysponujemy również pokojami hotelowymi, których nie ma żaden DPS. Gdy w odwiedziny przyjedzie rodzina pensjonariusza, ma się gdzie zatrzymać.

Czytaj też: Na Strzeszynie powstaje nowa siedziba DPS nr 1. O miejsce w placówce tego typu nie jest łatwo. W Poznaniu czeka się na nie pół roku

Placówka znajduje się 20 km od centrum Poznania, w gminie Dopiewo. Można tutaj dojechać komunikacją publiczną. Przystanek autobusowy znajduje się na terenie DPS-u. – Mamy też sklepik, gabinet fryzjerski oraz kaplicę – mówi Leszczak. – Podopieczni rekrutują się głównie z Poznania, stanowią oni ponad 50 procent naszych mieszkańców.

Oprócz atrakcyjnej lokalizacji w otulinie Wielkopolskiego Parku Narodowego, DPS w Lisówkach może pochwalić się świetną bazą rehabilitacyjną i rekreacyjną dla seniorów.

– Przez lata zainwestowaliśmy w DPS miliony złotych. Stworzyliśmy miejsce na miarę XXI wieku. To drugi dom dla tych ludzi – podkreśla Jan Grabkowski, starosta poznański. – Mamy świetny personel i dyrektora. Zatrudniamy pielęgniarki, ratowników medycznych. I co ważne, szczególnie w czasie epidemii COVID-19, to ich jedyne miejsce pracy.

Szybka reakcja władz powiatu poznańskiego, postawa załogi pracującej w podziale na zespoły, reżim sanitarny uchroniły pensjonariuszy w Lisówkach przed zarażeniem koronawirusem.

DPS w Lisówkach dysponuje również bardzo dobrze wyposażoną bazą rehabilitacyjną. Mieszkańcy mogą korzystać z kinezyterapii, fizjoterapii czy hydroterapii. Jest sala doświadczania świat, służąca do prowadzenia zajęć z osobami z demencją starczą czy chorobą Alzheimera.

Zobacz również: Powiat poznański: W Lisówkach powstaną mieszkania chronione. Niepełnosprawni będą uczyć się samodzielnego życia

– Zajęcia prowadzą specjaliści: psycholog, terapeuta zajęciowy, fizjoterapeuta. Seniorzy mogą też liczyć na wsparcie duchowe kapelana. Mamy również pracownie, między innymi malarską czy ogrodniczą oraz wielofunkcyjną salę wyposażoną w multimedialny sprzęt. Jest internet – wylicza Leszczak. I dodaje: – Mamy duży teren zielony z alejkami spacerowymi, ogromnym oczkiem wodnym i siłownią zewnętrzną dostosowaną do potrzeb seniorów i osób z niepełnosprawnościami.

W Lisówkach nie ma cateringu, choć wyżywieniem zajmuje się firma zewnętrzna. – Posiłki są domowe, przygotowywane na miejscu, podawane na talerzach – zaznacza Leszczak.

DPS w Lisówkach posiada wpis do rejestru wojewody wielkopolskiego, co oznacza, że spełnia wszystkie standardy określone prawem.

Jak zamieszkać w DPS-ie? Potrzebne są aż trzy decyzje administracyjne. Najpierw taką chęć należy zgłosić pracownikowi socjalnemu ośrodka pomocy społecznej właściwego dla miejsca zamieszkania seniora. Ośrodek wydaje dwie decyzje – kierującą oraz o wysokości odpłatności za pobyt (ZUS przekazuje 70 proc. dochodu seniora na konto DPS-u, pozostałe koszty pokrywa rodzina, a gdy ta nie może, to płaci gmina). Na końcu Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie wydaje decyzję o umieszczeniu w DPS-ie danej osoby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski