Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Domy energooszczędne. Od stycznia jeszcze bardziej

Monika Kaczyńska
Domy energooszczędne. Od stycznia jeszcze bardziej
Domy energooszczędne. Od stycznia jeszcze bardziej Wojciech Matusik
Od stycznia 2014 roku zaczną obowiązywać nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Wprowadzające je rozporządzenie przewiduje zmiany dotychczasowych norm dotyczących izolacyjności cieplnej ścian zewnętrznych oraz wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną budynku. Normy bę-dą podwyższane stopniowo aż do 2021 roku.

Dla budownictwa jednorodzinnego standardy w zakresie zapotrzebowania nowych budynków na energię pierwotną będą wynosiły odpowiednio: od 2014 roku - nie więcej niż 120 kWh/mkw., 95 kWh/mkw. - od 2017 roku i 70 kWh/mkw. - od 2021 roku.

Oznacza to, że nowe budynki będą musiały spełniać wyższe wymogi, jeśli chodzi o izolacyjność. Przepisy przewidują więc także konsekwentne obniżanie wartości współczynnika przenikania ciepła przez przegrody zewnętrzne domu. W przypadku ścian oznacza to wzrost grubości izolacji o około 2, 4 i 5 cm, odpowiednio od przyszłego, 2017 i 2021 roku.

- Spełnienie nowych norm podwyższy nieco koszt budowy domu, ale wzrosną oszczędności na eksploatacji na skutek zmniejszenia zapotrzebowania domu na ciepło - przekonuje Piotr Pawlak, kierownik Działu Doradztwa i Specyfikacji Rockwoll Polska, współorganizatora kampanii Energo-oszczędność w moim domu. - Wytyczne zostały ustalone według tzw. reguły kosztu optymalnego. Zgodnie z nią dodatkowe koszty związane z instalacją energooszczędnych rozwiązań na etapie budowy domu wygenerują oszczędności podczas eksploatacji, których wartość przewyższy nakłady początkowe - podkreśla. - Obecnie obowiązujące wymagania dotyczące efektywności energetycznej budynków są o około 25 proc. niższe od ekonomicznie uzasadnionych - dodaje.

Mimo to koszty budowy domu według nowych wymogów technicznych wzbudzają obawy zarówno inwestorów, jak i deweloperów. Wiele osób uważa, że będą one znacząco wyższe. To jednak obawy bezzasadne.

- Dom niskoenergochłonny można zbudować bez inwestowania w najdroższe i najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania - mówi Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy Velux, także zaangażowanej w kampanię Energooszczędność w moim domu. - Wystarczy przemyślany projekt architektoniczny uwzględniający odpowiednie usytuowanie domu względem stron świata oraz maksymalne wykorzystanie światła dziennego i ciepła ze słońca, by znacząco obniżyć zapotrzebowanie na energię. Energia słoneczna jest najważniejszym źródłem energii w budynkach zrównoważonych - podkreśla.

Jeśli chodzi o okna - rynek wyprzedził przepisy. Przepisy dopuszczają współczynnik ich przenikalności cieplnej na poziomie 1,8 kW/mkw.K, obecny standard rynkowy to 1,3 kW/mkw.K.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski