Dopiewo: Ziemia podzieliła gminę

  Dopiewo: Ziemia podzieliła gminę

  Mikołaj Woźniak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Urząd Gminy w Dopiewie

  Urząd Gminy w Dopiewie ©Robert Domżał

  Była wójt Dopiewa wystąpiła do gminy o przekazanie jej gruntu w ramach zasiedzenia. Obecna władza nie chce się na to zgodzić.
  Urząd Gminy w Dopiewie

  Urząd Gminy w Dopiewie ©Robert Domżał

  W marcu mieszkańcy gminy Dopiewo dowiedzieli się o sprawie, jaka teraz toczy się przed sądem. Była dyrektor szkoły we wsi Dopiewiec, gminna radna, wójt poprzedniej kadencji, kandydatka do Sejmu startująca z list PiS, a dziś radna powiatu poznańskiego wystąpiła do gminy z prośbą o nadanie jej i osobom z nią związanym około hektara gruntu. Wniosek motywuje zasiedzeniem.

  Grunt został jej przyznany kilkadziesiąt lat temu, kiedy pracowała jeszcze w szkole.
  Według dawnych uregulowań prawnych, a dziś artykułu 56. Karty Nauczyciela, osoby wykonujące swój zawód na terenach wiejskich mają prawo otrzymać do użytku swojego i swojej rodziny grunt o powierzchni 0,25 ha. Łącznie spór dotyczy około hektara ziemi.

  - Zapoznaliśmy się z wnioskiem i odpowiedzieliśmy odmownie. Grunt wcześniej należał do skarbu państwa, a od lat 90. do gminy. Od samego początku był on stosowany jako deputaty nauczycielskie - tłumaczy Michał Kubicki, który prowadzi sprawę w imieniu gminy.

  I dodaje: - Z naszej wiedzy wynika, że ziemią dysponował dyrektor szkoły w Dopiewcu i przyznawał nauczycielom do użytkowania z przeznaczeniem pod prowadzenie upraw czy wypoczynku. I tak ten grunt funkcjonował.

  Prawnik zaznacza, że po otrzymaniu wniosków w gminie zapanowało ogromne zdziwienie. Odmowa ze strony władz sprawiła, że sprawa toczy się w poznańskim sądzie. 6 kwietnia odbyła się pierwsza rozprawa. Gmina powołała świadków, w tym byłych nauczycieli, którzy wiedzą, jak funkcjonowały te grunty. W maju ma się odbyć wizja lokalna w Dopiewcu.

  Ziemia należy do gminy. Według mnie nie można jej zasiedzieć - mówi Michał Kubicki
  - Od 1968 też jestem użytkownikiem fragmentu tej działki. Byłyśmy z koleżanką bardzo zdziwione, a wręcz oburzone, kiedy dowiedziałyśmy się o tych planach. Do tej pory wszystkie decyzje podejmowałyśmy wspólnie - mówi Danuta Czarnecka, była nauczycielka. Zaznacza, że nigdy nie myślała o złożeniu podobnego wniosku. O zamiarach dzisiejszej radnej powiatu dowiedziała się podczas zebrania wiejskiego.

  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pazernosc pisowej nauczycielki

  Alpacz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Nie do zrozumienia w stosunku do osoby, ktora powinna byc przykladem uczciwosci. To ze miala czas uzytkowania nie znaczy ze miala uprawnienie zasiedzenia.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pazerność

  Janusz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  Pazerność ludzka nie zna granic...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mieszkaniec śpi w lompach

  fox (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Dopóki mieszkaniec będzie tak zorientowany, że myśli iż mieszkanka Dopiewca może byc radną Miasta Poznania, to będą go okradac dalej. Spi już co najmniej 20 lat,a okrada go ta sama grupa ludzi....rozwiń całość

  Dopóki mieszkaniec będzie tak zorientowany, że myśli iż mieszkanka Dopiewca może byc radną Miasta Poznania, to będą go okradac dalej. Spi już co najmniej 20 lat,a okrada go ta sama grupa ludzi. Dobrowolska próbuje zasiedziec gminne, a gmina próbuje zasiadywac prywatne.
  Trudno by przez 20 lat przekrętów, wykształciła się kultura polityczna.
  Może teraz gdy zbudowano gimnazjum w Dopiewie i lokalni poltycy, z braku innych uczniów się do niego zapiszą, to ich poziom nieco wzrośnie. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  piosenka

  kazik staszewski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Radny kradnie, a całe miasto na dnie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ????

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  W górę serca niech zwycięża PIS no to macie władze i wyborców macie gdzieś a miało być sprawiedliwie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Takie czasy

  Mieszkaniec Gminy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10

  Była Pani Wójt - Dobrowolska dziś radna miasta Poznania z ramienia PIS idzie po swoje nieważne że nie jej ważne żeby było jej - a potem sprzedać taka działka warta jest około miliona złotych...rozwiń całość

  Była Pani Wójt - Dobrowolska dziś radna miasta Poznania z ramienia PIS idzie po swoje nieważne że nie jej ważne żeby było jej - a potem sprzedać taka działka warta jest około miliona złotych warto się trochę pomęczyć w sądzie . Gratulacje . zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo