Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Doping w sporcie: Szkolenia Fundacji Veolia dla młodych sportowców. Co wolno spożywać, a czego należy unikać

Radosław Patroniak
Doping wśród młodych sportowców to coraz bardziej powszechne i niebezpieczne zjawisko
Doping wśród młodych sportowców to coraz bardziej powszechne i niebezpieczne zjawisko Fot. Archiwum Fundacji Veolia
Doping, to jeden z największych problemów we współczesnym sporcie. Agencje antydopingowe na całym świecie mają pełne ręce roboty. Poza walką ze świadomym dopingiem, który odbija się wielkim echem w mediach, rośnie liczba codziennych przypadków nieświadomego spożycia zakazanych substancji. Dzieje się tak dlatego, że ich powszechność w ogólnodostępnych środkach przeciwbólowych, czy odżywkach przeznaczonych dla sportowców jest tak duża, że często nie zdajemy sobie sprawy z ich spożycia. Sportowa Akademia Veolia (SAV) wspólnie z Polską Agencją Antydopingową (POLADA) przygotowała program edukacyjno – informacyjny w ramach Otwartych Drzwi SAV. W maju rozpoczął się cykl spotkań zatytułowanych „Doping młodych sportowców – do’s and dont’s”, czyli co wolno a czego należy unikać.

Mało kto ma świadomość, że nawet w syropach na kaszel znajduje się substancja wpisana przez Światową Agencję Antydopingową (WADA) na listę zakazanych Światowego Kodeksu Antydopingowego. Mowa o efedrynie, występującej w ogólnodostępnych syropach (np. w syropie prawoślazowym złożonym). Ta sama sytuacja tyczy się powszechnie stosowanych leków na katar i przeziębienie. W skład tych preparatów wchodzi pseudoefedryna, która razem ze swoją syntetyczną pochodną – efedryną – wykazuje działanie zbliżone do adrenaliny: podwyższa ciśnienie tętnicze krwi, przyspiesza akcję serca, pobudza ośrodkowy układ nerwowy, zwiększa dopływ krwi do mięśni.

Powszechność występowania różnego rodzaju zakazanych substancji psychotropowych w lekarstwach bez recepty z roku na rok rośnie, natomiast wiedza na ten temat jest niewystarczająca.

Naprzeciw wychodzi Sportowa Akademia Veolia, która we współpracy z Polską Agencją Antydopingową (POLADA) stworzyła program edukacyjno – informacyjny - „Doping młodych sportowców – do’s and dont’s”, czyli co wolno a czego należy unikać. W ramach projektu, wszyscy zainteresowani, czyli sportowcy, a także ich rodzice i trenerzy będą mieli możliwość wzięcia udziału w cyklu bezpłatnych spotkań online (webinariów), które poprowadzi Michał Rynkowski - Dyrektor POLADA oraz członek zarządu iNADO (Insytut Narodowych Agencji Antydopingowych).

Z raportu opublikowanego 13 lutego 2018 r. na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej wynika, że około 40% Polaków nie wie, jaki negatywny wpływ na ich zdrowie niesie za sobą regularne stosowanie niedozwolonych substancji.

Szczegóły akcji na facebooku: https://www.facebook.com/events/135373243987136/

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski