Dopłaty do loch 2021/2022. Kto dostanie 1000 zł do świń? Minister ogłasza pomoc i przelicznik. Komentarze

Agata Wodzień
Agata Wodzień
Kliknij i sprawdź informacje o dopłatach dla rolników >>>
Kliknij i sprawdź informacje o dopłatach dla rolników >>>123fr
Udostępnij:
Pomoc do hodowli świń ma być urealniona i przyjmie postać dopłat do loch, a właściwie do urodzonych przez nie prosiaków. Kto dostanie 1000 złotych do lochy i jakie są limity? Minister rolnictwa ogłosił, ile dodatkowej dopłaty dostaną rolnicy utrzymujący lochy. Wicepremier i szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk już przez pewien czas sygnalizował, że przygotowuje wsparcie dla hodowców świń i zależy mu na podtrzymaniu polskiej hodowli. Poznaliśmy szczegóły tego wsparcia. Co na to branża?

Pomoc 1000 złotych do loch. Dopłaty do trzody chlewnej 2021

- Jeżeli lochy zostaną utrzymane, będzie możliwość wznowienia tej hodowli - uważa Henryk Kowalczyk i zapowiada pomoc w wysokości ok. 1000 zł do lochy. - Sposób przeliczenia będzie na urodzone prosięta, za 10 urodzonych prosiąt 1000 zł.

Beneficjentami programu pomocowego są rolnicy utrzymujący lochy i produkujący prosięta. Liczone będę prosięta urodzone od 15 listopada 2021 do końca marca 2022 roku, których oznakowanie zostało lub zostanie zgłoszone do ARiMR do 15 kwietnia 2022 r. Wnioski do ARiMR będzie można składać do 30 kwietnia. Wypłata ma nastąpić do 30 czerwca 2022 r.

Pomocą zostaną objęci producenci utrzymujący aktywną hodowlę. - Szacujemy, że skorzysta z tej pomocy kilkadziesiąt tys. rolników - mówi minister rolnictwa. Maksymalna liczba loch w jednym gospodarstwie, która będzie liczona do pomocy to 500 sztuk.

Stada, w których jest więcej loch też dostaną pomoc, do limitu 500 loch. Wicepremier wylicza, że na pomoc zostanie przeznaczonych 400 mln zł

- To jest ta realna pomoc. Chcemy przetrzymać ten bardzo trudny czas dla hodowców trzody chlewnej. Myślę, że za około tysiąc złotych lochę można spokojnie utrzymać. Nie chciałbym, aby rolnicy z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej, z powodu pandemii koronawirusa, z powodu niskich cen likwidowali hodowlę - mówił wicepremier Henryk Kowalczyk.

Dopłaty do loch w opinii rolników

Ogłoszenie pomocy do świń w postaci dopłat po tysiąc złotych do loch skomentował m.in. Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS:

"Jesteśmy zadowoleni z ogłoszonego planu wsparcia do macior. Pomoc, która została skierowana do rolników, dbających o prawidłowy przebieg ciąży i porodów u loch jest niezwykle istotna w kształtowaniu niezależności produkcyjnej prosiąt oraz tuczników w Polsce. Bez wsparcia dla cyklu zamkniętego (w tym stad hodowlanych) niemożliwe będzie uniezależnieniu się surowcowo od importu", pisze rzecznik związku.

W dalszej części komentarza czytamy:

Rozumiemy również konieczność zaproponowanego okresu rozliczeniowego, by niemożliwe były próby wyłudzenia wsparcia i sztucznego powiększania stad, a pieniądze trafiły do właściwych podmiotów, zajmujących się prowadzeniem chlewni w oparciu o stada podstawowe.
Wyrażamy nadzieję, że nie będzie to pomoc jednorazowa, a będzie wracał cyklicznie, tym razem w formule dopłaty do stada podstawowego, a być może w przyszłości również do materiału hodowlanego, tak aby wspierać rozwój genetyki w Polsce i sprzyjać poprawie wyników produkcyjnych.
Dziękujemy Panu senatorowi J. Łyczakowi oraz Panu ministrowi J. K. Ardanowskiemu za zrozumienie i wspieranie naszych działań w celu uzyskania wsparcia do loch.

Dopłaty do loch i komentarze rolników w internecie:

  • "Wszędzie pomoc i pomoc i pomoc i zamiast hodować, musisz chodzić po urzędach papiery załatwiać za jakąś chorą jałmużnę. Dajcie opłacalność a nie pomoc".
  • "Skoro wydumali kolejny "bonus" do macior tzn., że te ceny co są, teraz zostaną z nami na dłużej???", zastanawia się rolnik w komentarzu pod informacją o dopłacie.
  • "Najpierw cena do zera a potem pomoc".
  • "Nie trzeba dopłat, trzeba rynek zbytu na tucznika w dobrej cenie i tyle".
  • "Tucze otwarte nabywają prosiaka w tak atrakcyjnej cenie, że na tym nie tracą, natomiast cykle zamknięte i produkcją prosiąt dostają po łbie. Fakt, najlepsze by było uregulowanie rynku tucznika, co by podwyższyłoby cenę prosiaka, a co za tym idzie, każdy by coś zarobił".
  • "Rynek zbytu, o tym to każdy producent marzy".

Dokładnie 10 dni temu (22 listopada) Henryk Kowalczyk podczas spotkania z rolnikami w Pułtusku tłumaczył: - Za kilka miesięcy czy rok cena zdecydowanie się podniesie. To nie fabryka gwoździ, że nagle można zwiększyć hodowlę - mówił o świniach.

Pomoc dla rolników utrzymujących lochy

- Moim zadaniem jest pomoc dla utrzymania hodowli - przekazywał wówczas wicepremier. Według ministra to nieuniknione prawo rynku i cena świń się podniesie. Do tego momentu trzeba jednak dotrwać, a rolnicy od dawna mówią, że do każdego sprzedanego tucznika dokładają.

Henryk Kowalczyk od razu zaznaczał, że pieniędzy nie starczy na całą hodowlę, ale wsparcie będzie istotne. - Będzie pomoc związana z utrzymaniem loch. Wykorzystamy instrument dobrostanu zwierząt, by wprowadzić, bo nie wymagają notyfikacji UE - wyjaśniał szef resortu rolnictwa.

W ciągu miesiąca ubyło kolejnych ponad 1,5 tys. stad świń w Polsce

W systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (prowadzonym przez ARiMR) według stanu z 30 listopada 2021 roku zarejestrowano 72 238 siedzib stad posiadających świnie. Miesiąc temu było to 73 792 stad. W systemie IRZ na początku 2021 roku liczba stad trzody wynosiła 103 659. Spadek od początku roku to ponad 31,4 tys. stad.

Ceny tuczników przed świętami nieco wzrosła

"Producenci i hodowcy wieprzowiny w Europie otrzymali teraz sporo sygnałów, świadczące o możliwej poprawie koniunktury. Jednakże jeszcze jest za wcześnie, by móc stwierdzić pewnikiem, że jest to nowy trend, który będzie pozytywny dla nas rolników, którzy utrzymują się z chowu i hodowli trzody chlewnej", komentuje Bartosz Czarniak z Pomorsko-Kujawskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej Polsus Bydgoszcz.

To też może Cię zainteresować

W zamieszczonym 1 grudnia na profilu związku komentarzu podaje, że obecnie zaproponowano mu stawkę 5,75 zł za kg w klasie E, czyli jakieś 20-30 groszy wyżej niż przed tygodniem. "Podwyżka cieszy, ale i tak jeszcze sporo brakuje do progu opłacalności w cyklu zamkniętym (wg moich szacunków brakuje 1 zł do każdego kg). Teraz należy zastanowić się nad przyczyną podwyżki i jej trwałością".

Widzi kilka powodów tej zmiany cen. Jedną z nich są zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Zakłady mięsne chcą zaopatrzyć się w surowiec, by w okresie przedświątecznym móc spokojnie handlować.

"Jednakże dla mnie osobiście większe znaczenie ma słabość złotówki, dzięki czemu mięso z Zachodu jest zwyczajnie droższe. Idąc tym tokiem, możemy pokusić się o nadzieję, że te stawki zaraz po świętach nie spadną".

Czarniak zauważa także obniżki na światowych parkietach w handlu zbożem i oleistych, co może w niedalekiej przyszłości zaowocować nieco niższymi kosztami pasz (nieco, ponieważ podwyżka cen na lizynę mocno podroży pasze).

Nie bez znaczenia jest fakt, że drugi miesiąc z rzędu spada eksport prosiaków z Danii. Jak wskazuje przedstawiciel POLSUS, miesiąc do miesiąca, do samej Polski przyjechało o ok 50 tys. sztuk mniej.

"Innym czynnikiem, który może wskazywać na stopniową poprawę sytuacji to informacje płynące z Chin, w której zanotowano dużą podwyżkę cen świń w przeciągu miesiąca. Może to spowodować powrót importu mięsa z Europy, co pomogłoby w rozładowaniu europejskiego rynku, a co za tym idzie podwyżki... już teraz mała giełda niemiecka w końcu notuje handel podczas swoich licytacji".

Wideo

Materiał oryginalny: Dopłaty do loch 2021/2022. Kto dostanie 1000 zł do świń? Minister ogłasza pomoc i przelicznik. Komentarze - Strefa Agro

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie