Do resortów zdrowia i infrastruktury wpłynął wniosek o ograniczenie prędkości na drogach na czas pandemii koronawirusa.
Dokument został opracowany we współpracy z ekspertami cyklu "Konferencje specjalistyczne nauka-praktyka-biznes". Podpisało się pod nim dziesięciu naukowców i ekspertów między innymi z Politechniki Poznańskiej, Polskiej Akademii Nauk czy Politechniki Krakowskiej.
Zobacz też: Policja wystawia setki mandatów. Czy trzeba je przyjmować?
Autorzy wniosku chcą odciążyć służbę zdrowia, tak aby wszystkie siły skierowała na walkę z koronawirusem.
Od początku epidemii koronawirusa ruch na drogach spada.
- Od 15 marca 2020 ruch samochodów osobowych spadł do poziomu ok. 250-350 tys. pojazdów/dobę w dni robocze. Jeszcze większe spadki obserwowane są w weekendy – z poziomu ok. 550 tys. pojazdów/dobę do ok. 160 tys. pojazdów/dobę w ostatnią niedzielę marca 2020 r. - podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w swojej analizie "Ruch na drogach krajowych w czasie epidemii".
Jednak mimo że ruch jest mniejszy, dochodzi do coraz większej liczby poważnych wypadków, które zdaniem autorów wniosku mogą być spowodowane tym, że kierowcy jeżdżą szybciej dlatego, że drogi są puste.
Zdaniem wielkopolskiej policji w naszym regionie ten problem nie istnieje.
- My w ostatnim czasie praktycznie nie mamy zgłoszeń dotyczących poważnych wypadków drogowych. Być może w skali kraju faktycznie tak jest, ale w Wielkopolsce nie zauważamy takiego problemu - mówi Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.
Jakie zmiany w ograniczeniach prędkości proponują naukowcy?
Zdaniem autorów wniosku skierowanego do ministerstw zdrowia i infrastruktury dopuszczalna prędkość powinna wynosić w czasie pandemii 120 km/h (zamiast 140 km/h) na autostradzie, a na dwujezdniowej drodze ekspresowej 110 km/h (zamiast 120 km/h).
Jeśli chodzi o jednojezdniowe drogi ekspresowe i dwujezdniowe drogi o co najmniej dwóch pasach ruchu w każdą stronę, 90 km/h (zamiast 100 km/h), drogi pozostałe 80 km/h (zamiast 90 km/h), a drogi w terenie zabudowanym 50 km/h w dzień i w nocy (teraz 60 km/h w nocy).
Na ten moment ministerstwa zdrowia i infrastruktury nie odniosły się do tych propozycji.
Sprawdź też:
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?