Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Doradca emerytalny pomoże podjąć decyzję

Milena Kochanowska
W placówkach ZUS-u potencjalnym emerytom radzą doradcy specjaliści
W placówkach ZUS-u potencjalnym emerytom radzą doradcy specjaliści 123 RF
Od 3 lipca we wszystkich placówkach ZUS-u w kraju pracuje 595 doradców emerytalnych. W Wielkopolsce jest 62 takich ekspertów

Przez dwa miesiące działania doradcy przyjęli 426 tys. osób, które w tym roku mogą skorzystać z przejścia na emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym. Pracownicy ZUS-u wykonali 300 tys. obliczeń prognozowanej emerytury w kilku wariantach. W Wielkopolsce przyjęto 40 tys. osób i wykonano dla nich 25 tys. takich wyliczeń.

1. Komu pomoże doradca? Ta specjalna pomoc skierowana jest do tych wszystkich, którzy mogą skorzystać z uprawnień emerytalnych po obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. W ostatnim kwartale tego roku z tej racji na emeryturę może przejść około 331 tys. osób.

2. W czym ten specjalista nam pomoże? Zadaniem doradców jest pomoc w przygotowaniu nas do złożenia wniosku o emeryturę oraz w podjęciu decyzji, czy na emeryturę przechodzić od razu, czy później. Doradca wyjaśni nam, od czego zależy jej wysokość, pomoże wypełnić wniosek i formularze oraz sprawdzi ewentualną dokumentację dołączoną do wniosku. Przede wszystkim jednak obliczy przy użyciu specjalnego narzędzia, jakim jest kalkulator emerytalny, prognozowaną wysokość naszej emerytury na dzień osiągnięcia przez nas wieku emerytalnego, a także przeprowadzi symulację, jak nasza emerytura może się zmienić, gdybyśmy przedłużyli swoją aktywność zawodową na przykład o pół roku lub rok.

3. Obniżenie wieku emerytalnego daje nam prawo do przejścia na emeryturę, ale nie stanowi takiego obowiązku.
Schemat obliczania emerytury jest tak skonstruowany, że im później przechodzi się na emeryturę, tym jest ona wyższa. Im dłużej pracujemy, tym większą mamy podstawę obliczenia emerytury, a do tego skraca się średnie dalsze trwanie życia, przez które ta podstawa jest dzielona. Opóźnienie o rok przejścia na emeryturę powoduje jej wzrost o około 8 procent.

4 .Jak umówić się z doradcą?
Żeby spotkać się z doradcą emerytalnym, trzeba przyjść do sali informacyjnej ZUS-u, na biletomacie wybrać kategorię spraw „Emerytury/Renty", a następnie wybrać usługę „Doradca emerytalny". Ci, którzy mają profil na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS, mogą umówić spotkanie z doradcą na konkretny dzień i godzinę.

5. UWAGA! Rencisto, koniecznie skorzystaj z porad doradcy
. Osoby, które mają przyznane prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy do czasu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego lub na stałe i noszą się z zamiarem przejścia na emeryturę w związku z obniżeniem wieku emerytalnego, powinny najpierw skorzystać z porad doradcy emerytalnego. Z jego pomocą sprawdzą, czy wysokość emerytury nie będzie niższa od obecnie pobieranego świadczenia. To ważne, bo w tym przypadku nie działa zasada korzyści jeśli ich emerytura będzie niższa od renty, to i tak ona będzie im wypłacana. Doradca obliczy renciście prognozowaną wysokość emerytury, a dzięki temu będzie on mógł zdecydować, czy składać wniosek o emeryturę, czy poczekać do osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego. Po osiągnięciu tego wieku ZUS przyzna mu emeryturę z urzędu, a jej wysokość na pewno nie będzie już niższa od renty. Emerytura może być oczywiście od razu wyższa od renty, ale nie w każdym przypadku. Osoby, które w młodym wieku przeszły na rentę i mają niewiele okresów składkowych, powinny być szczególnie ostrożne przy składaniu wniosku o emeryturę od obniżonego wieku. Może się bowiem okazać, że na swój własny wniosek obniżą sobie wysokość świadczenia

Pytania najczęściej zadawane doradcom zusowskim:
Na jakich zasadach wyliczana jest emerytura?

Przepisy obniżające wiek emerytalny nie zmieniły sposobu ustalania wysokości emerytury. Nadal jej wysokość zależy od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego, zwaloryzowanego kapitału początkowego, środków zapisanych na subkoncie oraz średniego dalszego trwania życia.

Kiedy powinno się złożyć wniosek o emeryturę?

Na emeryturę można przejść w każdym miesiącu, ale zdecydowanie najmniej korzystnym na składanie wniosków o emeryturę jest czerwiec. Wynika to ze schematu waloryzacji, zgodnie z którym w czerwcu, podstawa obliczania emerytury według nowych zasad, podlega jedynie waloryzacji rocznej. W każdym innym miesiącu podstawa obliczania emerytury jest dodatkowo waloryzowana kwartalnie.

Co należy dołączyć do wniosku?

Komplet dokumentów, który należy dołączyć do wniosku jest uzależniony od tego, czy ubezpieczony ma już ustalony kapitał początkowy, czy nie. Jeśli mamy ustalony kapitał, nie musimy już składać żadnych dokumentów dodatkowych do wniosku. Jeśli natomiast nie mamy ustalonego kapitału początkowego musimy dołączyć dokumenty potwierdzające nasze okresy składkowe i nieskładkowe oraz zaświadczenia o zarobkach.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać świadczenie?
Warunkiem nabycia prawa do emerytury według nowych zasad jest ukończenie powszechnego wieku emerytalnego oraz zapisanie na koncie w ZUS-ie jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia emerytalnego. Staż pracy nie ma wpływu na ustalenie prawa do emerytury, ale może mieć wpływ na jej wysokość. Od 1 października 2017 r. wymagany staż do osiągnięcia najniższej emerytury będzie wynosił 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Kwota minimalnej gwarantowanej emerytury wynosi od 1 marca br. 1 tys. zł.

Czy osoby uprawnione do renty, muszą złożyć wniosek, żeby od 1 października mieć prawo do emerytury?
Tak. Żeby uzyskać prawo do emerytury przy obniżonym wieku emerytalnym, uprawnieni do renty powinni wystąpić z wnioskiem o emeryturę. Nie wiadomo, czy ich emerytura będzie tak samo wysoka jak pobierana renta z tytułu całkowitej czy częściowej niezdolności do pracy, ale można o to spytać właśnie doradcę. On wyliczy nam prognozowaną wysokość emerytury, zanim zdecydujemy się złożyć taki wniosek.

Czy można kontynuować zatrudnienie po przyznaniu emerytury i ile możemy zarobić?

Żeby podjąć wypłatę emerytury emeryt musi rozwiązać wszystkie stosunki pracy (nie dotyczy to emerytur z urzędu). Później może podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę u tego samego lub innego pracodawcy. Po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, nie obowiązują limity zarobków i można zarobkować bez ograniczeń.

Co się stanie, jeżeli nie wystąpimy z wnioskiem o przeliczenie kapitału początkowego?

Osobom, które nie złożą wniosku o przeliczenie kapitału, w momencie złożenia wniosku o emeryturę, ZUS ustali kapitał z uwzględnieniem wszystkich dotychczasowych nowelizacji. Trzeba jednak pamiętać, że takim osobom doradca emerytalny nie wyliczy prawidłowo prognozowanej emerytury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski