Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dorota Domagła: Sołtys tyle może, ile mu wieś pomoże

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Dorocie Domagale zdobycia tytułu "Sołtys Roku 2016" gratulował także Jan Grabkowski, starosta poznański
Dorocie Domagale zdobycia tytułu "Sołtys Roku 2016" gratulował także Jan Grabkowski, starosta poznański Starostwo Powiatowe w Poznaniu
Dorota Domagała została Sołtysem Roku 2016. Od 10 lat jest sołtysem Rogalinka, a od 20 przewodniczącą tutejszego Koła Gospodyń Wiejskich.

Od 10 lat Dorota Domagała jest sołtysem Rogalinka. Wcześniej uczyła matematyki w miejscowej szkole, której była dyrektorką. - Dwa pokolenia uczyłam – mówi D. Domagała. - Gdy przeszłam na emeryturę, zostałam wybrana sołtysem. Od 20 lat jestem też przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich.

Pani Dorota pochodzi z Rogalina, a od 45 lat mieszka w Rogalinku. Jak twierdzi, pasję społecznikowską wyssała z mlekiem matki. Cała jej rodzina zawsze angażowała się w różne przedsięwzięcia na rzecz lokalnej społeczności.

Teraz jej działalność została nagrodzona. W konkursie “Sołtys Roku 2016”, organizowanym przez “Gazetę Sołecką” i Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów, znalazła się wśród 13 laureatów. Doceniono ją za to co robi dla mieszkańców, szczególnie w kwestii integracji mieszkańców, jak i poprawy infrastruktury komunalnej. Gratulacje z tej okazji otrzymała od mieszkańców, burmistrza Mosiny i starosty poznańskiego.

- Jesteśmy dumni, że w powiecie poznańskim mamy takich liderów, którzy zdobywają ogólnopolskie wyróżnienia, reprezentując nie tylko powiat, ale całą Wielkopolskę – podkreśla Jan Grabkowski, starosta poznański, który osobiście pogratulował Dorocie Domagale tytułu Sołtysa Roku 2016. - Takie wyróżnienie jest nie tylko wyrazem uznania dla pracy na rzecz wsi, ale świadectwem olbrzymiego zaufania, jakim mieszkańcy obdarzyli swojego gospodarza.

D. Domagała wskazuje jednak, że to nie tylko jej zasługa. – Sołtys tyle może, ile mu wieś pomoże – uważa D. Domagała. I podkreśla: – To co udało się nam zrobić na wsi jest zasługą dobrych współpracowników, a także twórczej opozycji, która motywuje nas do pracy.

A jest się czym pochwalić, bo Rogalinek wciąż zmienia się na lepsze. Udało się na przykład odnowić świetlicę, utwardzić część ulic, działa też klub malucha i pracownia plastyczna.

- Panie malują obrazy, piszą ikony, co roku mają wystawę swoich prac w Mosinie – mówi D. Domagała. - Mamy też zabytkowy kościół, który teraz wspólnymi siłami remontujemy.

Rogalinek wystartował również w konkursie “Jeden dzień w sołectwie – przyroda, kultura i tradycja”, zorganizowany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

- Wzięło w nim udział 140 sołectw – wyjaśnia D. Domagała. - Nasz projekt, który pokazywał, jak można ciekawie spędzić czas w Rogalinku, zyskał uznanie. Zostaliśmy laureatami konkursu i otrzymaliśmy tysiąc złotych nagrody, za które ukwieciliśmy naszą miejscowość.

Jest też czas na odpoczynek. Co roku pani Dorota organizuje dla 50 mieszkańców wyjazd nad morze. - Zwiedziliśmy już całe wybrzeże – twierdzi D. Domagała. - Na kolejną nadmorską eskapadę do Ustronia Morskiego wyjeżdżamy w połowie lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski