Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dostałeś taki telefon? Rozłącz się i zgłoś na policję! To dzwonią oszuści

OPRAC.:
Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Uważaj, dane pozyskane podczas takiej rozmowy telefonicznej mogą zostać wykorzystane przez przestępców do kradzieży tożsamości lub pieniędzy!
Uważaj, dane pozyskane podczas takiej rozmowy telefonicznej mogą zostać wykorzystane przez przestępców do kradzieży tożsamości lub pieniędzy! Pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne
Jeżeli podczas rozmowy zostałeś poinformowany, że dana osoba wykonuje czynności przy udziale lub w porozumieniu z KNF lub UKNF, zakończ rozmowę i niezwłocznie zawiadom najbliższą jednostkę policji.

To nie KNF prosi Cię o udostępnienie pulpitu komputera, tylko oszuści

Do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) napływają sygnały dotyczące działalności osób powołujących się na nadzór Komisji Nadzoru Finansowego w zakresie proponowanych przez nie transakcji wymiany kryptowalut. Rozmówcy w trakcie rozmowy telefonicznej są nakłaniani do sprzedaży lub kupna kryptowalut. Jednocześnie informuje się ich, że podczas transakcji spełnione mają zostać „wymagania KNF dotyczące nagrywania procesu transakcji”, co ma polegać m.in. na udostępnieniu pulpitu komputera. Dzwoniący informują również, że w operacji wymiany będzie uczestniczył pracownik UKNF w celu monitorowania przebiegu transakcji.

Masz jeden z tych modeli smartfonów? Uważaj! Okazuje się, że setki milionów modeli iPhonów są podatne na tzw. jailbreak. Najbardziej zagrożonych jest 9 modeli telefonów. Zobacz listę!Czytaj koniecznie: Ostrzeżenie Google! Masz te aplikacje w swoim telefonie? Koniecznie je odinstalujModele iPhone'ów produkowane od 2011 do 2017 są podatne na tzw. jailbreak. Można go wykonać na setkach milionach iPhone'ów i nie da się tego naprawić żadną aktualizacją. Żeby wykorzystać podatność telefonu na jailbreak, musi on być połączony kablem z laptopem, jednak zgubiony telefon może zostać odblokowany bez wiedzy właściciela.Jak podaje INNPoland, o podatności poinformował na Twitterze użytkownik axiOmX. Podatność nazwano checkm8, a dotyczy pamięci ROM - tylko do odczytu, stąd nie do naprawienia.Jailbreak - co to znaczy? Jailbreak to proces usuwania ograniczeń narzuconych przez Apple na urządzenia działające pod tym systemem poprzez używanie własnych jąder systemu. Dotyczy to urządzeń iPhone, iPod touch, iPad i Apple TV. Innymi słowy, to usunięcie systemowych ograniczeń nałożonych na producenta, by zapewnić dany poziom bezpieczeństwa. Jailbreak w USA jest legalny, w Europie zaś w większości przypadków skutkuje utratą gwarancji producenta czy sprzedawcy. Jeśli masz któryś z tych dziewięciu modeli telefonów, uważaj! Listę zagrożonych modeli znajdziesz na kolejnych slajdach >>>Smaki Kujaw i Pomorza odcinek 6

Te smartfony są najbardziej podatne na jailbreak. Zobacz, cz...

- Przypomnijmy, rynek kryptowalut nie jest w Polsce rynkiem regulowanym ani nadzorowanym. KNF nie licencjonuje, nie nadzoruje ani też nie wykonuje żadnych innych uprawnień władczych w odniesieniu do działalności w zakresie obrotu kryptowalutami - przypomina Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. - Niektóre z podmiotów działających na rynku krytptowalut upoważnione są do świadczenia usług płatniczych, służących w szczególności rozliczeniom płatności dokonywanych prawnym środkiem płatniczym (FIAT) za nabywane lub sprzedawane kryptowaluty. W tym zakresie działalność tych podmiotów podlega nadzorowi KNF. Podkreślić jednak należy, że nadzór ten dotyczy wyłącznie prawidłowości świadczenia usług płatniczych i nie obejmuje kwestii wywiązywania się tych podmiotów lub osób przez nie reprezentowanych z zobowiązań z tytułu kupna lub sprzedaży kryptowalut.

Może to Cię też zainteresuje...

Nadzór KNF nigdy nie wiąże się z udziałem pracowników UKNF w bezpośrednich relacjach z klientami czy w poszczególnych transakcjach finansowych!

- Nadzór KNF nigdy nie wiąże się z udziałem pracowników UKNF w bezpośrednich relacjach z klientami czy w poszczególnych transakcjach finansowych. Powoływanie się na jakikolwiek udział KNF, pracowników UKNF lub osób upoważnionych przez organ nadzoru w transakcji nabycia lub zbycia kryptowalut nie ma zatem żadnych podstaw i z bardzo dużym prawdopodobieństwem świadczy o próbie oszustwa. Zwracamy uwagę, że dane pozyskane podczas takiej operacji mogą zostać wykorzystane przez przestępców do kradzieży tożsamości lub kradzieży środków finansowych - apeluje Komenda Główna Policji.

Co robić w takich sytuacjach? Gdzie sprawdzać dzwoniących?

Jeżeli podczas rozmowy zostałeś poinformowany, że dana osoba wykonuje czynności przy udziale lub w porozumieniu z KNF lub UKNF, powstrzymaj się od dalszych kontaktów i niezwłocznie zawiadom najbliższą jednostkę policji.

Postaraj się zebrać i zaprezentować w zawiadomieniu jak najwięcej szczegółów dotyczących zdarzenia. Każda informacja może okazać się przydatna!

- Apelujemy również o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku kontaktów zdalnych (telefonicznych oraz e-mailowych) z osobami proponującymi świadczenie usług finansowych lub wykonanie transakcji finansowej, zwłaszcza jeżeli nie byłeś dotychczas klientem takiego podmiotu. Postaraj się zweryfikować tożsamość tych osób oraz prawdziwość deklarowanego celu kontaktu - radzą mundurowi.

Na stronie internetowej KNF możesz sprawdzić, czy podmiot w imieniu, którego dzwoni Twój rozmówca, posiada uprawnienia do świadczenia usług finansowych na terytorium Polski - wyszukiwarka podmiotów KNF [link].

Możesz też zweryfikować czy podmiot nie figuruje na liście ostrzeżeń publicznych KNF [lista].

Nie podejmuj decyzji pod wpływem chwili. Jeżeli nie uzyskasz wiarygodnych informacji, powstrzymaj się od dalszych kontaktów.

W pierwszym półroczy 2020 r., w porównaniu do tego samego okresu w 2019 r., obserwujemy ponad dwukrotny wzrost liczby zarejestrowanych incydentów - z 2404 do 5205. - Największe różnice zanotowaliśmy w wiodącej kategorii czyli oszustwach komputerowych (głównie fałszywe panele DotPay/PayU; 4127 zgłoszeń do 1155 w zeszłym rok), atakach na dostępność zasobów (70 do 21), włamaniach (150 do 66) - wymienia zespół CERT Polska. - Zwiększyła się również liczba wykrytych podatnych usług (106 do 29). Znacząco spadła liczba spamu i nielegalnych treści (z 506 do 215 zgłoszeń) oraz wykorzystania złośliwego oprogramowania (z 501 do 365 przypadków). Jednak uważajcie, bo częstotliwość występowania większości rodzajów niebezpieczeństw w sieci wzrosła!Oszuści wykorzystują różne nowe sposoby, by namówić nas do zainstalowania nowej apki, czy przekazania im danych. Zobacz na kolejnych slajdach przykłady z ostatniego czasu z Facebooka.

Korzystasz z Facebooka? Na te sposoby cyberoszustów uważaj!

Wideo: Smaki Kujaw i Pomorza sezon 2 odcinek 24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dostałeś taki telefon? Rozłącz się i zgłoś na policję! To dzwonią oszuści - Gazeta Pomorska

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski