Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dowody osobiste na razie wciąż bez naszego podpisu i odcisku palca, ale termin ich odbierania nie wydłużył się

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Ostatnio poznański urząd przyjmował średnio około 4,5 tys. wniosków o dowód osobisty miesięcznie, z czego blisko 60% stanowiły wnioski elektroniczne
Ostatnio poznański urząd przyjmował średnio około 4,5 tys. wniosków o dowód osobisty miesięcznie, z czego blisko 60% stanowiły wnioski elektroniczne Łukasz Gdak
26 lipca był ostatnim dniem, w którym wniosek o wydanie dowodu osobistego mogliśmy złożyć online. Teraz w tym celu trzeba osobiście iść do urzędu, bo na nowym dowodzie miał się znaleźć nasz podpis i odcisk palca. Miał, bo Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego na razie wstrzymała z ważnych przyczyn wydawanie takich dowodów. Możliwości wyrabiania ich przez internet jednak nie przywrócono. Czy w związku z tym rośnie kolejka tych, którzy wniosek o dowód chcą złożyć i czy wydłużył się okres czekania na odbiór dowodu?

Jeszcze kilka dni temu wniosek o wydanie dowodu osobistego mogliśmy złożyć za pośrednictwem rządowego portalu www.gov.pl. Mogli tak zrobić wszyscy, którzy mają profil zaufany albo e-dowód. We wtorek 27 lipca usługa ta została wyłączona. A to wszystko za sprawą nowelizacji ustawy o dowodach osobistych, poprzez którą dostosujemy przepisy krajowe do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, które ma ograniczyć ryzyko fałszowania dokumentów.

Czytaj też: Są pierwsze kary za odmowy spisania się. Kiedy i za co można dostać karę grzywny? Sprawdź!

Rozporządzenie to weszło w życie 2 sierpnia i od tego też dnia, zgodnie z unijnymi przepisami, polskie urzędy miały wydawać dowody zawierające odręczny podpis i utrwalony w elektronicznej warstwie dokumentu odcisk palca właściciela. Odcisk pobrany w urzędzie z użyciem stosownego sprzętu.

Po kontroli czytników linii papilarnych, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wstrzymała jednak wydawania nowych dowodów, ponieważ stwierdziła, że korzystanie z czytników zagraża szeroko rozumianemu bezpieczeństwu państwa i prywatności obywateli. Zdaniem ABW zamówiony sprzęt (7450 urządzeń za 1,3 mln zł, czyli jedno urządzenie za 174 zł) nie gwarantuje bezpieczeństwa danych. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów musi więc zamówić, w drodze przetargu, inne urządzenia. Odcisków naszych palców urzędy wobec tego nie mają czym na razie pobierać, ale możliwości wyrobienia dokumentów przez internet nie przywrócono. Z wnioskiem o nowy dokument tożsamości trzeba się teraz udać do odpowiedniego urzędu osobiście.

Czytaj także: 300 plus 2021. Pierwsze pieniądze na wyprawki szkolne już na kontach rodziców. W ciągu dwóch dni ZUS przelał prawie 52 mln zł

Urząd Miasta Poznania do zwiększonego ruchu interesantów jest przygotowany. Wypełnione wnioski z załączonym zdjęciem można składać w Wydziale Spraw Obywatelskich przy ul. Libelta 16/20. Na wizytę z wypełnionym wnioskiem i koniecznymi dokumentami trzeba się wcześniej umówić przez internet np. na www.poznan.pl/mim/rezerwacje/ lub dzwoniąc do POZnan Kontakt pod numer tel. 61 646 33 44.

- Zmiany nie spowodowało zwiększenia liczby spraw do realizacji, bo wnioski elektroniczne wymagały porównywalnych nakładów pracy, co wnioski tradycyjne. Trzeba było jednak przeorganizować pracę urzędu - mówi Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania.

Sprawdź koniecznie: Dodatkowe 500 plus na drugie i kolejne dziecko. Dla kogo?

Przygotowano dodatkowe stanowiska do bezpośredniej obsługi klientów, zwiększono liczbę okienek przyjmujących wnioski. W soboty, 7 i 14 sierpnia przy ul. Libelta wnioski o dowody będą przyjmowane podczas dodatkowych dyżurów. Zainteresowani mogą już rezerwować wizyty a urząd zapewnia, że okres oczekiwania na dowód osobisty nie wydłużył się.

Zobacz też: Z jakich bezpłatnych usług może skorzystać senior w Poznaniu? Dla seniora taksówka, książka, a nawet pomoc podologa. Sprawdź szczegóły!

- Poznań brał udział w testach nowych rozwiązań, podczas których aktywnie współpracowaliśmy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów - dodaje Bartosz Pelczarski. - Przeszkoliliśmy pracowników z obsługi nowego oprogramowania, opracowaliśmy nowe procedury, ale odciski palców będziemy pobierać dopiero wtedy, gdy się ukaże rządowy komunikat. Rozpoczęliśmy też przygotowania do przyjmowania wniosków o dowód od osób ciężko chorych, które nie mogą osobiście przyjść do urzędu nie tylko z miasta, ale z całego powiatu poznańskiego.

A co dalej z nowymi dowodami osobistymi? Na pewno zostaną wprowadzone, bo obliguje nas do tego unijne rozporządzenie, choć ich premiera przesunie się w czasie. Ważne jest to, że nie musimy wymieniać dowodu osobistego, którego termin ważności jeszcze nie upłynął.

Zobacz również: Nie chcą likwidacji zabytkowego bruku na Starym Rynku. Apelują do prezydenta Poznania o zmianę decyzji

Dowody osobiste w nowej odsłonie nie dotyczą dzieci w wieku poniżej 12 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski