Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki w Poznaniu: Korowód przeszedł ulicami miasta [ZDJĘCIA]

Mateusz Szymandera, KAEF
Dożynki w Poznaniu. Tradycyjny korowód przeszedł ulicami Poznania
Dożynki w Poznaniu. Tradycyjny korowód przeszedł ulicami Poznania Paweł Miecznik
W sobotę odbywają się dożynki w Poznaniu. Wiele atrakcji czeka na poznaniaków w parku Wilsona. Zwłaszcza dla najmłodszych, którzy nie mieli jeszcze okazji zobaczyć żywych zwierząt wiejskich.

Obchody miejskich dożynek rozpoczęły się o godz. 13 uroczystą mszą św. koncelebrowaną przez bp Damiana Bryla, która odbyła się w Kościele pw. św. Michała Archanioła na ul. Stolarskiej. Po jej zakończeniu korowód dożynkowy przeszedł ul. Śniadeckich i wszedł do Parku Wilsona od strony ul. Parkowej.

Na czele orszaku szedł Zespół Pieśni i Tańca "Łany" Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który ludowymi pieśniami zachęcał mieszkańców miasta do zabawy. Tuż za nim poczet sztandarowy tworzony przez m.in. strażników miejskich niosący sztandar miasta Poznania, a także przedstawicieli Kółka Rolniczego Spławie, Polskiego Związku Działkowców oraz Polskiego Związku Łowieckiego. Za nimi w bryczce powożonej przez konia jechał bp Damian Bryl w towarzystwie prezydenta Ryszarda Grobelnego.

W korowodzie dożynkowym uczestniczyli również rolnicy ze Spławia, Garaszewa, Kotowa, Szczepankowa oraz Minikowa. Po ich wejściu na teren parku odśpiewano hymn narodowy.

Zobacz: DOŻYNKI W POZNANIU. PROGRAM IMPREZY

W stolicy Wielkopolski tradycja organizowania dożynek powstała w 1996 roku. Wtedy to święto odbyło się po raz pierwszy - na terenie Spławia. W Parku Wilsona dożynki zorganizowano po raz drugi.

Według danych Miejskiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych w Poznaniu na terenie miasta istnieje ok. 700 gospodarstw rolnych. Głównie na jego obrzeżach: na terenie Spławia, Garaszewa, Starołęki, Szczepankowa i Kotowa. - Niestety wiele gruntów rolnych jest cały czas przekształcanych w działki budowlane - przyznaje prezes organizacji Sylwester Pawałowski. Dodaje, że w przeciągu ostatnich dziesięciu lat ubyło ok. 20 proc. obszarów rolnych.

Większość osób, które w Poznaniu nadal zajmują się rolnictwem kontynuuje rodziną tradycję. - To zajęcie przechodzi z pokolenia na pokolenia. Nie każdy chce się pozbywać ziemi, którą otrzymał od rodziców - zaznacza Violetta Nowak z poznańskiego Kotowa.

Regularnie uczestniczy ona w dożynkach, bo jak mówi - to okazja do tego, aby świętować i cieszyć się z udanych zbiorów. Na swoje prywatne świętowanie będzie musiała jednak zaczekać. W tym roku po raz pierwszy wraz z mężem zdecydowała się na uprawę kukurydzy, którą zbiera się z pola jesienią.

Poznaniacy, którzy wybiorą się dzisiaj do Parku Wilsona mogą liczyć na atrakcje do końca dnia.

Dożynki w Poznaniu. Program imprezy:

  • 15.30 Występ Zespołu Pieśni i Tańca "Łany" (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)
  • 16 Występ zespołu wokalnego "Stokrotki"
  • 16.30 Pokaz sokolniczy – Sokolnictwo GOA
  • 17 Koncert Capelli Zamku Rrydzyńskiego
  • 18 – Koncert NORBIego
  • 19 Teatr szczudlarzy "Z głową w chmurach"
  • 19.30 Brodway Ladies
  • 20 Koncert – BELFAST the sounds of Boney M

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski