Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożywotnia opieka dla zwierząt służących w służbach mundurowych. Przyjęto projekt ustawy

Justyna Piasecka
Justyna Piasecka
Policyjne psy i konie, które zakończa pracę w służbach mundurowych będą miały zagwarantowaną dożywotnią opiekę. Rząd przyjął projekt ustawy regulującej status tych zwierząt.
Policyjne psy i konie, które zakończa pracę w służbach mundurowych będą miały zagwarantowaną dożywotnią opiekę. Rząd przyjął projekt ustawy regulującej status tych zwierząt. Grzegorz Olkowski
Zwierzęta, które zakończą pracę w służbach mundurowych, będą miały zagwarantowaną dożywotnią opiekę. Rząd przyjął projekt ustawy regulującej status tych zwierząt.

Co dzieje się z psem, który kończy służbę np. w policji i przechodzi na „emeryturę”? W najlepszym przypadku trafia do domu swojego dotychczasowego opiekuna, w najgorszym – pozostaje bez opieki. Do tej pory nie było żadnej ustawy, która gwarantowałaby zwierzętom pracującym w służbach mundurowych, dożywotnią opiekę. Teraz ma się to jednak zmienić.

Czytaj też: Psy policyjne na emeryturze pozostają bez opieki. Ma to zmienić ustawa. Co się zmieni?

Rząd przyjął projekt ustawy regulującej status zwierząt w służbach mundurowych

– To wyczekiwana i niezwykle potrzebna regulacja. Zwierzęta w służbach mundurowych pełnią ważną rolę i po latach ciężkiej pracy, państwo musi im zagwarantować godną i bezpieczną „emeryturę”

– podkreślał Mariusz Kamiński, szef MSWiA.

Obecnie we wszystkich formacjach podległych pod Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji służy około 1200 psów i ponad 60 koni. Każdego roku na „emeryturę” przechodzi około 10 proc. zwierząt, dlatego tak ważne jest uregulowanie ich sytuacji po zakończonej służbie.

Dożywotnie opieka dla psów i koni

- Przyjęty przez Radę Ministrów projekt jednoznacznie określa sposób postępowania. Zwierzę w dalszym ciągu będzie pozostawać na stanie formacji, a pierwszeństwo w przejmowaniu opieki będzie miał dotychczasowy opiekun, o ile wyrazi taką wolę

– powiedział minister Kamiński.

Jeżeli jednak dotychczasowy opiekun nie będzie chciał lub mógł opiekować się zwierzęciem, wówczas będzie musiała zrobić to dana jednostka.

- Istnieje także możliwość powierzenia przez kierownika jednostki organizacyjnej danej formacji opieki nad zwierzęciem wycofanym z użycia organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt

– zaznaczył wiceminister Błażej Poboży.

Zgodnie z projektem, koszt utrzymania psa czy konia na „emeryturze” będzie finansować państwo. Ponadto zapewnione zostaną także środki na ewentualne leczenie tych zwierząt.

Zmiany również w Siłach Zbrojnych RP oraz w Służbie Więziennej

- Pierwotna wersja projektu ustawy, przygotowana przez MSWiA, dotyczyła zwierząt używanych w policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służbie Ochrony Państwa. W trakcie prac legislacyjnych wzięto pod uwagę również zwierzęta używane w Siłach Zbrojnych RP oraz w Służbie Więziennej i uwzględniono wprowadzenie analogicznych rozwiązań także w tych formacjach

– poinformował Poboży.

Projekt ustawy będzie teraz procedowany przez Sejm RP. Proponowane zmiany wejdą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy. W uzasadnionych przypadkach, wsparcie będą mogły otrzymać także zwierzęta, które przeszły na „emeryturę” jeszcze przed dniem wejścia w życie ustawy.

Zobacz też: Wraki samochodowe w Poznaniu:

od 16 lat
2038 zł emerytury na rękę ma 66-letni były nauczyciel historii, mgr z dwoma fakultetami, 41 lat pracy. Dorabia 480 zł w świetlicy.  Ile dostają na konto inni emeryci z regionu? Zobacz w dalszej części galerii >>>

Tyle naprawdę dostają na konto emeryci i renciści. Zaglądamy...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski