Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dr Wanda Błeńska będzie beatyfikowana. Stolica Apostolska wyraziła zgodę na na proces beatyfikacyjny

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Watykan wyraził zgodę na proces beatyfikacyjny dr Wandy Błeńskiej. To lekarka i misjonarka urodzona w Poznaniu w 1911 roku. Była  także mianowana honorową obywatelką stolicy Wielkopolski. O zgodzie na beatyfikację dr Błońskiej poinformowała Archidiecezja Poznańska.
Watykan wyraził zgodę na proces beatyfikacyjny dr Wandy Błeńskiej. To lekarka i misjonarka urodzona w Poznaniu w 1911 roku. Była także mianowana honorową obywatelką stolicy Wielkopolski. O zgodzie na beatyfikację dr Błońskiej poinformowała Archidiecezja Poznańska. Marek Zakrzewski
Watykan wyraził zgodę na proces beatyfikacyjny dr Wandy Błeńskiej. To lekarka i misjonarka urodzona w Poznaniu w 1911 roku. Była także mianowana honorową obywatelką stolicy Wielkopolski. O zgodzie na beatyfikację dr Błeńskiej poinformowała archidiecezja poznańska.

Kongregacja ds. Kanonizacyjnych wydała zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego dr Wandy Błeńskiej, polskiej lekarki i misjonarki.

Abp. Stanisław Gądecki otrzymał już watykańskie pismo. Teraz zadaniem metropolity poznańskiego będzie rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego na poziomie diecezjalnym. Jego uroczysta inauguracja odbędzie się jeszcze w tym roku.

- Widziała w trędowatych nie tyle jednostkę chorobową do wyleczenia, ile całego człowieka z jego lękami i nadziejami, któremu należy się – oprócz profesjonalnej opieki – szacunek i czułość. Podjęła wiele działań, by przywrócić im poczucie godności i przełamać lęk przed trądem. Nazwano ją Matką Trędowatych – napisał w edykcie wydanym w 2019 r. abp Gądecki.

Czytaj także: Wielkanoc 2020: Sprawdź, kiedy wypadają Święta Wielkanocne w 2020 roku

Kim była dr Wanda Błeńska?
Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu. W 1934 r. uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego, a po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej także dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.

W 1950 r. Wanda Błeńska wyjechała do Ugandy, gdzie w Bulubie nad jeziorem Victoria służyła chorym, zwłaszcza trędowatym. Dzięki poznańskiej lekarce tamtejsza placówka sióstr franciszkanek zyskała światową sławę, a centrum szkoleniowe szpitala nosi nazwę Wanda Blenska Training Centre. Centrum medyczne jej imienia działa również w mieście Befasy na Madagaskarze.

Zobacz też: Ksiądz zburzył kościół na Morasku. Prokuratura kolejny raz umorzyła postępowanie, a proboszcz uniknął mandatu

Dr Błeńska otrzymała od papieża Jana Pawła II najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła - Order Świętego Sylwestra. Jest honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania, a papież Franciszek wybrał ją na świadka wiary Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego.

W 2018 r. dr Wanda Błeńska została wybrana przez mieszkańców Poznanianką stulecia. W stolicy Wielkopolski działa Szkoła Społeczna oraz Akademickie Koło Misjologiczne jej imienia.

Wanda Błeńska zmarła 27 listopada 2014 r. w wieku 103 lat.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski