Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dramatyczna sytuacja na lotnisku Ławica to nie tylko efekt koronawirusa. Prezydent Jaśkowiak: Odszkodowania za hałas to kuriozum

Błażej Dąbkowski
Błażej Dąbkowski
Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak twierdzi, że przy braku zdecydowanych działań upadłość Ławicy jest realna w perspektywie najbliższego roku. - Zakładamy jednak, że do tego nie dojdzie - stwierdza.
Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak twierdzi, że przy braku zdecydowanych działań upadłość Ławicy jest realna w perspektywie najbliższego roku. - Zakładamy jednak, że do tego nie dojdzie - stwierdza. Łukasz Gdak
Zarząd poznańskiego portu lotniczego lotniczego Ławica szacuje, że do końca roku straty spółki wyniosą około 30 milionów złotych. Prezes spółki Mariusz Wiatrowski przekonuje, że w związku z tym konieczna jest redukcja zatrudnienia. Utrata pracy może grozić nawet 20 proc. załogi.

W środę w urzędzie miasta doszło do spotkania zarządu portu lotniczego Ławica, związkowców oraz przedstawicieli trzech właścicieli spółki - miasta Poznań, Państwowego Przedsiębiorstwa "Porty Lotnicze" oraz województwa wielkopolskiego. To efekt bardzo trudnej sytuacji finansowej, w której w związku z pandemią koronawirusa znalazła się Ławica. Przypomnijmy, że od wtorku wiadomo już, że uderzy ona także w pracowników, bowiem wielu z nich ma stracić pracę. Ilu osób ma objąć redukcja zatrudnienia? Związkowcy obawiali się zwolnień na poziomie 40 proc., o czym wcześniej informowaliśmy.

Bank uratuje port Ławica?

- Sytuacja portu jest na dzień dzisiejszy dramatyczna, dlatego zarząd podejmuje starania o kredytowanie dalszej działalności. Jest to uzależnione między innymi od wdrożenia programu oszczędnościowego. Jednym z jego elementów jest redukcja zatrudnienia. Ona niekoniecznie musi osiągać 40 proc., raczej wyniesie około 20 proc. - mówi Wojciech Jankowiak, wicemarszałek wielkopolski.

Czytaj więcej: Poznań: Zwolnienia na lotnisku Ławica. Nawet 40 proc. załogi może stracić pracę. Jacek Jaśkowiak: Alternatywą jest upadłość

O tym, czy port nie straci płynności finansowej, zadecyduje także bank, który może wypuścić obligacje spółki na kwotę około 30 mln zł. Ta kwota to szacowana przez zarząd Ławicy strata, jaką ma ona osiągnąć do końca roku.

Sprawdź też:

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak twierdzi, że przy braku zdecydowanych działań upadłość Ławicy jest realna w perspektywie najbliższego roku.

- Zakładamy jednak, że do tego nie dojdzie - stwierdza.

- Port musi przetrwać ze względu na interesy gospodarcze całej Wielkopolski. Wszystkie koszty powinniśmy obniżać stosownie do spadku ruchu, ale lotnisko to nie kiosk z warzywami, który można otworzyć o godzenie 8 i zamknąć o godzenie 10. Założyliśmy więc, że w pierwszej fazie pracę straci do 20 proc. załogi - mówi Mariusz Wiatrowski, prezes Ławicy.

Czytaj więcej: Ogromne straty lotniska Ławica przez koronawirusa. Chociaż przybywa pasażerów i lotów to przyszłość jest niepewna. Co dalej z Ławicą?

Zarząd portu nie chce jednak sięgać po zwolnienia grupowe, stara się także przekonać pracowników do ograniczenia wymiaru pracy.

- Część załogi zgodziła się na podpisanie indywidualnych porozumień - tłumaczy.

Sprawdź też:

107 milionów na odszkodowania za hałas

Jednak bardzo zła sytuacja portu nie wynika wyłącznie z pandemii koronawirusa. Spółka ma bowiem problemy z odszkodowaniami. Poznańskie lotnisko Ławica od kilku lat toczy spory sądowe z mieszkańcami okolicznych terenów o tzw. odszkodowania za hałas. Przyczyną jest tzw. obszar ograniczonego użytkowania (OOU). To specjalny rejon, w którym lotnisko nie musi przestrzegać norm hałasu obowiązujących w innych częściach miasta.

W praktyce odszkodowanie nie jest jednak wypłacane za sam hałas dobiegający z lotniska, lecz za jego ewentualne skutki, czyli spadek wartości poszczególnych nieruchomości, które znajdują się na terenie OOU lub za nakłady, które mieszkańcy musieli ponieść, aby wygłuszyć swoje nieruchomości z powodu ponadnormatywnego hałasu.

Sprawdź również: Poznań: Lotnisko Ławica wydaje miliony na odszkodowania za hałas. To wyjątek czy początek wielkiego problemu lotnisk?

Do tej pory Ławica wypłaciła aż 107 mln zł odszkodowań.

- To patologia na niespotykaną w Polsce skalę. W Poznaniu odszkodowania były kilkudziesięciokrotnie wyższe niż w Warszawie. To drenowało i drenuje port. Wszystkie inne lotniska zapłaciły łącznie połowę tej kwoty - podkreśla Mariusz Szpikowski, prezes Portów Lotniczych. - Lotnisko funkcjonuje u nas od 1913 roku, ci wszyscy, którzy się tam pobudowali i twierdzą, że cierpią hałas, to jakieś kuriozum - mówi Jacek Jaśkowiak.

Prezydent Poznania zwrócił się do rządu z wnioskiem o zmianę ustaw i zawieszenie wypłaty odszkodowań.

Sprawdź też:

Solidarność: będziemy szukać rozwiązań

Związkowcy tłumaczą, że zdają sobie sprawę z bardzo trudnej sytuacji portu, ale jednocześnie podkreślają, że jego pracownicy w ostatnich miesiącach ucierpieli z powodu pandemii - najpierw zabrano im premię, a następnie zostali objęci tarczą antykryzysową, co wiązało się ze zmniejszeniem wynagrodzeń o 20 proc.

- W tej chwili nie ma mowy, by zgadzać się na konkretny procent, jeśli chodzi o zwolnienia. Za nami pierwsze spotkanie i będziemy szukać rozwiązań, które sprawią, że lotnisko będzie mogło normalnie funkcjonować - zaznacza Jarosław Lange, szef wielkopolskiej Solidarności.

ZOBACZ TEŻ:

Od lipca pasażerowie lotniska Ławica w Poznaniu będą mieli do dyspozycji 37 kierunków lotów do 19 państw. Sprawdź, gdzie będzie można polecieć z Ławicy ----->

Loty z Poznania w czasach koronawirusa. Sprawdź, do jakich k...

Sortownia bagażów aktualnie również świeci pustkami. Co jakiś czas uruchamiana jest jedynie taśma, na której normalnie powinny przejeżdżać bagaże. Wszystko po to, aby po koronawirusie sprzęt był w jak najlepszym stanie

Lotnisko Ławica od kulis. Zobacz nieznane miejsca na lotnisk...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski