MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dramatyczna sytuacja w DPS w Kaliszu: W placówce nie ma żadnej pielęgniarki. Pracownicy są u kresu sił

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
W zamkniętym z powodu masowych zakażeń koronawirusem Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu panuje coraz trudniejsza sytuacja.
W zamkniętym z powodu masowych zakażeń koronawirusem Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu panuje coraz trudniejsza sytuacja. Włodzimierz Staszak/QDI Fly Kalisz
Coraz trudniejsza sytuacja panuje w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Po tym, jak wykryto tutaj zakażenia koronawirusem, placówka jest zamknięta. Ponad 160 mieszkańcami zajmuje się około 30-osobowa załoga, która pracuje non stop. Co gorsza, w kaliskim DPS nie ma pielęgniarki, która mogłaby podawać mieszkańcom leki.

W zamkniętym z powodu masowych zakażeń koronawirusem Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu panuje coraz trudniejsza sytuacja. Pracownicy, którzy przebywają w środku i muszą przez 24 godziny na dobę opiekować się mieszkańcami, są na skraju wyczerpania.

- Żona poszła do pracy 9 kwietnia i już tam została. Zakażone koronawirsuem kierownictwo mogło puścić placówkę i jest w domu na kwarantannie. Pozostałe osoby są na permanentnym dyżurze. Co gorsza, w DPS-ie nie ma pielęgniarki, uprawnionej do podawania leków czy insuliny. Musza to robić inni. A co będzie, jeśli z przemęczenia ktoś popełni błąd? Kto za to odpowie? Poza tym wciąż jest wielki strach, że może dojść do kolejnych zakażeń - mówi nam mąż jednej z pracownic Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu.

Jak informuje prezydent Kalisza, w kaliskim Domu Pomocy Społecznej jest trzydziestu pracowników, którzy opiekują się ponad 160 mieszkańcami.

- Od kilku dni te panie pracują bez wytchnienia, przez cały dzień do późnej nocy. Nie mają żadnej zmiany. Nie są w stanie odpowiednio wypocząć, przygotować się do kolejnych zajęć - mówi prezydent miasta Krystian Kinastowski.

Włodarz miasta przyznaje, że próby, jakie podejmowało miasto, aby zapewnić personel pomocniczy w placówce, spełzły na niczym. Prezydent postanowił więc zaapelować "do sumienia i poczucia odpowiedzialności wszystkich osób, które do tej pory trudniły się tymi rzeczami". Apel kierowany jest do pielęgniarek, a także pracowników Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu, które przebywają na zwolnieniach lekarskich.

- Bądźcie solidarni w stosunku do swoich koleżanek, które w tej chwili ciężko pracują i nie mają od was żadnej pomocy, ale również solidarni w stosunku do tych osób starszych, najbardziej potrzebujących właśnie w tym okresie - dodaje Kinastowski.

Prezydent miasta apeluje również do samorządu pielęgniarskiego, aby za swoim pośrednictwem pomógł znaleźć osoby chętne do wsparcia pracowników DPS w Kaliszu. W zamian miasto oferuje pomoc w opiece nad dziećmi, które będą musiały takie osoby zostawić w domach. Miałyby się nimi zająć studentki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu.

- My zapewnimy odpowiednie warunki wejścia do DPS-u. Mamy odpowiednie środki ochrony osobistej, budujemy śluzy. Będzie więc możliwość wejścia i wyjścia z obiektu bez konieczności poddawania się kwarantannie - zapewnia Krystian Kinastowski.

Rząd znosi kolejne zakazy związane z pandemią koronawirusa. Znamy również kilkuetapowy plan odmrażania polskiej gospodarki.  Sprawdź, co się zmieniło i jak wygląda plan powrotu do normalności w Polsce.Przejdź dalej i sprawdź --->

Koronawirus: Rząd znosi kolejne zakazy. Sprawdź, co się zmieniło

Największym sprzymierzeńcem koronawirusa jest bez wątpienia ludzka głupota i nieodpowiedzialność. Niemal każdego dnia pojawiają się nowe przykłady bezmyślnych zachowań, które sprzyjają rozwijaniu się epidemii. Zobaczcie przykłady ---->

10 dowodów na to, jak ludzka głupota pomaga koronawirusowi. ...

Koronawirus w Poznaniu - wyludnione centrum miasta

od 16 lat

Sprawdź też:

Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski