Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Droga do Jezior po remoncie, ale nadal wąska. Będzie drugi pas? [ZDJĘCIA]

Robert Domżał
Droga do Jezior po remoncie, ale nadal wąska
Droga do Jezior po remoncie, ale nadal wąska Paweł Miecznik
Zakończył się remont tzw. "grajzerówki", drogi powiatowej prowadzącej z Komornik do Jezior. Przez lata była popularna wśród turystów zwiedzających Wielkopolski Park Narodowy. Można nią dojechać do dwóch jezior.

- Jezioro Jarosławieckie to popularne kąpielisko. Z kolei Jezioro Góreckie jest obszarem ochrony ścisłej. Nie wolno się w nim kąpać - mówi Adam Kaczmarek, dyrektor WPN. I dodaje, że w ostatnim czasie zadomowiło się wokół niego 150 kormoranów. Wcześniej bywały tysiące gęsi, jednak wyniosły się znad jeziora.

W ostatnich latach coraz trudniej jeździło się po "grajzerówce", bo liczba korzystających z niej aut wzrasta. Jeżdżą nią nie tylko turyści, ale przede wszystkim mieszkańcy Mosiny i Puszczykowa.

"Grajzerówka" to wąska, betonowa droga, na której doszło do kilku niebezpiecznych wypadków

W czasie remontu drogowcy uzupełnili ubytki w betonowej nawierzchni asfaltem. Zasypali też dziury przy krawędziach płyt. Przycięli gałęzie.

Prace poprawią nieco bezpieczeństwo, ale należy pamiętać, że droga do Jezior na prawie 4-kilometrowym odcinku ma zaledwie 3,5 metra szerokości. Tylko na wysokości Komornik i tuż przed Jeziorami są dwa pasy ruchu. Na całej tej drodze obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h. W roku 2008 w wypadku na "grajzerówce" zginęły dwie osoby. W roku 2010 i 2012 ranne zostały dwie osoby.

Jednak Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu nie przewiduje poszerzenia tej drogi.
- Trzeba pamiętać, że przecina ona Wielkopolski Park Narodowy. Poszerzenie wymagałoby wykupu gruntu. Ponadto modernizacja spowodowałaby zwiększenia ruchu na tej drodze, a to jest w sprzeczności z ochroną tych terenów - uważa Marek Borowczak, dyrektor ZDP w Poznaniu. Poważniejszy remont wykonany zostanie w przyszłości na asfaltowym odcinku drogi, czyli między Jeziorami a Puszczykowem.

Poniemiecka droga
Droga powstała w czasie II wojny światowej. Do jej budowy wykorzystywani byli Żydzi z obozu w Starym Puszczykowie. Niektóre źródła podają, że budowali ją też jeńcy francuscy. Betonowe płyty jeszcze w latach 70. poprzedniego wieku były w doskonałym stanie. Nazwa wzięła się od nazwiska Arthura Greisera, hitlerowskiego namiestnika Kraju Warty. Pałac nad Jeziorem Góreckim był jego siedzibą.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski